Trwa ładowanie...
d4j4v9x
d4j4v9x

Przegląd wiadomości gospodarczych, piątek 2 lipca, 20.00

...
Share
d4j4v9x

02.07. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Bezrobocie w maju 2010 roku, wg metodologii Eurostatu, wyniosło w Polsce 9,8 proc. wobec 9,9 w kwietniu - podał Eurostat.

d4j4v9x

Wzrost gospodarczy w latach 2010-2012 będzie głównie kształtowany przez popyt krajowy, a udział eksportu, który do tej pory był motorem wzrostu, będzie miał mniejsze znaczenie - wynika z czerwcowej projekcji inflacji.

Od II do IV kwartału 2010 roku inflacja CPI będzie znajdować się nieznacznie poniżej celu inflacyjnego 2,5 proc. Od III kwartału 2011 inflacja wzrośnie powyżej celu, stabilizując się na poziomie ok. 2,9 proc. rdr w 2012 roku - wynika z czerwcowej projekcji inflacji i PKB Narodowego Banku Polskiego.

Czynniki ryzyka dla projekcji inflacji i PKB wskazują na możliwość ukształtowania się PKB poniżej ścieżki centralnej - wynika z opublikowanej w piątek projekcji NBP. Bilans ryzyk dla inflacji jest zrównoważony.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

d4j4v9x

Stopa bezrobocia w USA w czerwcu wyniosła 9,5 proc., wobec 9,7 proc. w maju - podał w piątek amerykański Departament Pracy w komunikacie.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w maju spadły mdm o 1,4 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 1,0 proc. po korekcie - poinformował w piatek Departament Handlu USA.

Stopa bezrobocia w strefie euro w maju 2010 po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 10,0 proc., wobec 10,0 proc. w kwietniu, po korekcie - poinformował w piątkowym komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro wzrosły o 0,3 proc. w maju 2010 roku, licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku wzrosły o 3,1 proc. - podał w piątek w komunikacie europejski urząd statystyczny Eurostat.

d4j4v9x

Nie ma opcji restrukturyzacji zadłużenia Grecji i innych krajów strefy euro - poinformował w piątek Amadeu Altafaj, rzecznik prasowy Komisji Europejskiej.

BUDŻET

Ministerstwo Finansów chciałoby, aby założenia do przyszłorocznego budżetu zostały w czwartek wysłane do Komitetu Stałego Rady Ministrów - poinformował w piątek szef resortu Jacek Rostowski.

Minister finansów Jacek Rostowski spodziewa się, że w piątek, a najpóźniej w ciągu kilku dni, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) podejmie w Waszyngtonie decyzję o przystąpieniu Polski do elastycznej linii kredytowej na 20 mld dolarów.

d4j4v9x

Deficyt budżetowy w 2011 roku powinien się ukształtować na poziomie około 40 mld zł, dochody budżetowe mogą być wyższe o 13,4 mld zł od tegorocznych, w tym dochody podatkowe o 3,5 mld zł - wynika z raportu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego powołującego się na wyliczenia Ministerstwa Finansów.

DŁUG

Ministerstwo Finansów zaoferuje w poniedziałek, 5 lipca, bony 52-tygodniowe za 700-1.100 mln zł - podał resort w piątek w komunikacie.

GIEŁDA

d4j4v9x

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,40 proc., do 5.834,15 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,67 proc., do 4.838,09 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,25 proc., do 3.348,37 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,33 proc. i wyniósł 2300,67 pkt..

d4j4v9x

Węgierski indeks BUX na zamknięciu wzrósł o 1,42 proc. do 21.132,3 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,13 proc. i wyniósł 9.203,71 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 0,4 proc. i wyniósł 2.382,90 pkt.

SPÓŁKI

Prezes UOKiK wydał zgodę na kupno akcji Nepentesa przez Sanofi-Aventis, tym samym spełniony został warunek wezwania - podał Nepentes w piątkowym komunikacie.

Fitch podtrzymał ratingi BRE Banku i BRE Leasing na poziomie "A", perspektywa ratingu jest stabilna - podał Fitch w piątkowym komunikacie.

PKO BP sprzedaje miesięcznie od 200 mln zł do 300 mln zł kredytów dla jednostek samorządu terytorialnego - poinformował PAP Jarosław Myjak, wiceprezes banku.

OAO Sbierbank, największy rosyjski kredytodawca, zdecydował o nieubieganiu się o przejęcie pakietu Banku Zachodniego WBK, należącego do Allied Irish Banks - poinformował w piątek anonimowy urzędnik z biura prasowego banku.

KGHM planuje w latach 2010-2014 kilkanaście inwestycji w sektorze górniczym i hutniczym, a także kilka projektów dodatkowych i projekty badawcze. Spółka zamierza w tym czasie przeznaczyć około 2,5 mld zł na inwestycje odtworzeniowe oraz 5,5 mld zł na inwestycje rozwojowe - poinformował PAP prezes KGHM, Herbert Wirth.

KGHM szacuje, że piec zawiesinowy, którego budowa zakończy się w 2014 roku, przyniesie ok. 200 mln zł rocznych oszczędności. Z kolei projekt budowy bloków parowo-gazowych w Głogowie i Polkowicach zakończy się w 2012 roku i zakłada się ok. 80 mln zł rocznych kosztów zakupu energii elektrycznej oraz poprawę bezpieczeństwa energetycznego oddziałów spółki - poinformowała PAP dyrektor departamentu inwestycji KGHM Dorota Włoch.

WZA Kredyt Inkaso zdecydowało o przeznaczeniu całego zysku z 2009 roku, w wysokości 5,5 mln zł, dla akcjonariuszy. Na dywidendę zostanie przeznaczone 1,37 mln zł, czyli 0,25 zł na akcję, a pozostałe 4,16 mln zł zostanie przeznaczone na akcje gratisowe dla akcjonariuszy - podała spółka w komunikacie.

Stopa redukcji zapisów na akcje Tesgasu w transzy indywidualnej wyniosła 17,9 proc. W sumie przydzielono 4,3 mln akcji, czyli wszystkie oferowane - poinformowała w piątkowym komunikacie spółka.

Zapisy na 1,4 mln akcji serii D spółki Opteam zostały przedłużone do 16 lipca - poinformowała spółka w komunikacie.

MCI Management pozyskał 27,45 mln zł z niepublicznej emisji obligacji, które przeznaczy na nowe inwestycje. Fundusz ma na liście kilka projektów, które może sfinalizować w ciągu najbliższych tygodni. Papiery dłużne trafiły do portfeli kilkunastu funduszy inwestycyjnych. Debiut obligacji na rynku Catalyst planowany jest na 7 lipca - poinformował MCI w komunikacie.

Sage Group odstąpiła od wezwania na akcje Tety w związku z ogłoszeniem wezwania przez inny podmiot na wszystkie akcje spółki - poinformował pośredniczący w wezwaniu Unicredit CA IB Polska.

MCI Management do końca 2010 r. może zwiększyć aktywa pod zarządzaniem do ponad 600 mln zł, a w średnim terminie do 800 mln zł. Fundusz podtrzymuje plan zrealizowania w tym roku ośmiu inwestycji - poinformował PAP Tomasz Czechowicz, prezes MCI Management.

Konsorcjum, w skład którego wchodzi ABM Solid podpisało z Foster Wheeler Energia Polska umowy na wykonanie prac budowlanych oraz dostarczenie i wzniesienie konstrukcji stalowej dla Elektrowni Połaniec. Wartość netto umów wynosi 48,2 mln zł, z czego na ABM Solid przypada 18,3 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Cena emisyjna w trwającej publicznej ofercie 2 mln akcji Interbud-Lublin została ustalona na 15 zł, wobec przedziału 15-17,5 zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Ronson w czerwcu sprzedał netto 28 lokali, w całym II kwartale były to 73 lokale, a w I półroczu 158 mieszkań - podał Ronson w komunikacie.

KGHM zwiększył zaangażowanie w Tauronie i ma obecnie 5,15 proc. energetycznego koncernu - podał Tauron w komunikacie.

Unibep podpisał umowę na budowę 3-kondygnacyjnych budynków mieszkalnych wielorodzinnych w Stavanger w Norwegii. Wartość netto inwestycji to równowartość 13,5 mln zł - podał Unibep w komunikacie.

WALUTY

Złoty powinien w przyszłym tygodniu pozostać relatywnie stabilny i poruszać się w dość wąskim przedziale 4,12-4,17 za euro. Wyznacznikiem kierunku dla rynku walutowego będą globalne giełdy. Inwestorzy z rynku długu wyczekują na wyniki wyborów, negatywnym sygnałem dla kwotowań może być wygrana Jarosława Kaczyńskiego i ewentualne blokowanie przez niego planu reform.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,3152, a kurs złotego do euro na 4,1448 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2548 USD i 109,88 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

ENERGETYKA

Białoruski koncern Biełtransgaz i rosyjski Gazprom podpisały w piątek aneks do umowy o cenie tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Białorusi - powiadomił w piątek dyrektor Biełtransgazu Uładzimir Majorau. Aneks podnosi stawkę za tranzyt paliwa.

FUNDUSZE

Aktywa Otwartych Funduszy Emerytalnych spadły czerwcu o 0,2 proc. i wyniosły na koniec miesiąca 193,2 mld zł - podały w piątkowym raporcie Analizy Online.

Aktywa zarządzane przez Quercus TFI wzrosły na koniec czerwca do 842 mln zł - podał Quercus w komunikacie.

OPINIA

Na giełdzie w piątek indeks WIG 20 wzrósł, ale dopiero w drugiej części dnia wzrosty stały się bardziej zdecydowane. Analitycy podkreślają, że przyszłość polskiego rynku zależy od zachowania inwestorów w USA, ale też i od wyniku niedzielnych wyborów prezydenckich w Polsce.

Na koniec roku indeks S&P 500 może osiągnąć poziom 1175 pkt, a fala wzrostowa jest możliwa w trakcie jesiennych miesięcy - uważa Tobias Levkovich, główny analityk amerykańskiego rynku akcji w Citigroup.

Analitycy BNP Paribas ustosunkowali się sceptycznie do najnowszych prognoz NBP dotyczących dynamiki PKB, popytu wewnętrznego oraz inflacji uznając, że są zbyt optymistyczne.

Zagranica mogłaby dopomóc złotemu i polskim papierom, ale na razie przeważają słabe nastroje, które pogłębić mogą dane ze Stanów. Dlatego też polski rynek w końcu tygodnia nie ma szans na wzrost - prognozują w piątek analitycy bankowi.

Detaliczne ceny paliw będą w najbliższym tygodniu zbliżone do tych z początku lipca - wynika z analizy portalu e-petrol. Zdaniem autorów analizy, obniżki, jakie widać w cennikach hurtowych - zwłaszcza dla oleju napędowego - mogą przełożyć się, jeśli nie na redukcje, to przynajmniej na utrwalenie dotychczasowych poziomów cen detalicznych.

Fundamenty kredytowe Hiszpanii pozostają "bardzo mocne", ale jej elastyczność ekonomiczna jest słabsza niż innych krajów, które mają podobny rating kredytowy - oceniają analitycy agencji ratingowej Moody's Investors Service.

Na części stacji paliw w ostatnich dniach zaobserwowano obniżki cen, na pozostałych stacjach obniżki mogą nastąpić wkrótce - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex, monitorującego rynek paliwowy.

POLITYKA

Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustaw: Prawo Bankowe, o działalności ubezpieczeniowej, funduszach inwestycyjnych, obrocie instrumentami finansowymi oraz nadzorze nad rynkiem finansowym.

SONDAŻE

Według sondażu SMG/KRC dla TVN24 w drugiej turze wyborów prezydenckich na Bronisława Komorowskiego zagłosuje 51 proc. osób, Jarosław Kaczyński może liczyć na 44 proc. głosów.

Bronisław Komorowski może uzyskać w II turze wyborów prezydenckich w niedzielę 53,9 proc. głosów wyborców, a Jarosław Kaczyński 42 proc. - wynika z sondażu Homo Homini dla "Dziennika Gazety Prawnej" i Polsatu News.

Jarosław Kaczyński w II turze wyborów prezydenckich może liczyć na 49 proc. głosów, a Bronisław Komorowski na 47 proc. Jak wynika z najnowszego badania GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej" 4 proc. respondentów nie wie jeszcze na kogo w niedzielę odda głos.

KADRY

Premier powołał Wiesława Szczukę na stanowisko wiceministra finansów - podał resort finansów w komunikacie.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku zyskała, ograniczając wymiar największego tygodniowego spadku od ośmiu tygodni. Stało się to w reakcji na zwyżkujące akcje w Azji oraz wsparcie inwestorów, którzy kupowali kontrakty w przekonaniu, że ceny ropy spadły zbyt nisko i w zbyt krótkim czasie - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień, zyskuje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 43 centy czyli 0,6 proc., do 73,38 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na sierpień 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 72,23-72,25 USD za baryłkę.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 3 grosze - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie wzrosły, ograniczając skalę spadków w tym tygodniu, po tym jak słabnący dolar i wzrosty na rynkach akcji odsunęły obawy o spowolnienie ożywienia globalnej gospodarki - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali LME w Londynie zyskuje rano aż 2,2 proc. do 6.466,00 USD za tonę. W ujęciu tygodniowym miedź notuje jednak spadek 6,4 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 6477,50 USD/t. wobec 6388,50 USD/t podczas poprzedniej sesji.

W ubiegłym tygodniu na rynkach rolnych drożała pszenica, żyto oraz kurczęta - wynika z danych zintegrowanego systemu rolniczej informacji rynkowej (ZSRIR) Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. (PAP)

zdz/ jtt/

d4j4v9x

Podziel się opinią

Share
d4j4v9x
d4j4v9x