Trwa ładowanie...
d2v8wsz

Przegląd wiadomości gospodarczych, poniedziałek 18 października, 17.00

...

d2v8wsz
d2v8wsz

18.10. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 3.403, 68 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 3,7 proc., a mdm spadło o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Prognoza dochodów budżetowych w 2011 roku jest małorealistyczna, a wyśrubowane oczekiwania mogą obniżyć wzrost gospodarczy - ocenia Zyta Gilowska, członek RPP i była wiceminister finansów. Jej zdaniem relatywnie niski deficyt budżetowy nie poprawi sytuacji finansów publicznych nadmiernie obciążonych rosnącym zadłużeniem. Jej zdaniem Polska może mieć w przyszłości problemy ze sfinansowaniem swoich potrzeb pożyczkowych.

d2v8wsz

Zdaniem członka RPP Andrzeja Rzońcy Polska powinna utrzymywać płynny kurs walutowy, który sprawdził się nie dopuszczając do powstawania baniek spekulacyjnych.

Wzrost produkcji przemysłowej we wrześniu tego roku wyniósł ok. 10 proc. w ujęciu rdr, głównym motorem wzrostu produkcji były branże eksportowe - oceniają dla PAP eksperci z Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Produkcja przemysłowa w USA we wrześniu 2010 r. spadła o 0,2 proc., wobec wzrostu o 0,2 proc. w sierpniu 2010 - podała we wtorek Rezerwa Federalna (Fed).

d2v8wsz

Zagraniczni inwestorzy zwiększyli w sierpniu posiadane przez siebie amerykańskie aktywa netto o 38,9 mld USD - poinformował Departament Skarbu USA w poniedziałek w swoim comiesięcznym raporcie.

Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB) wzrósł w październiku do 16 punktów z 13 punktów odnotowanych miesiąc wcześniej - poinformowała NAHB w komunikacie w poniedziałek.

Deficyt budżetowy Łotwy w 2009 r. wyniósł, według metodologii UE, 10,2 proc. PKB, wobec 4,2 proc. w 2008 r. - poinformował w poniedziałek w komunikacie urząd statystyczny w Rydze.

d2v8wsz

Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy mogą zdecydować na początku lipca przyszłego roku, czy Grecja może mieć wydłużony o 5 lat okres spłaty kredytu ratunkowego w wysokości 110 mld euro - podaje w poniedziałek grecka gazeta "Imerisia" powołując się na anonimowe źródła w MFW.

DŁUG

Ministerstwo Finansów sprzedało na przetargu bony 52-tygodniowe za 546,35 mln zł przy popycie 976,65 mln zł i średniej rentowności 3,974 proc. - podał resort w poniedziałek w komunikacie.

d2v8wsz

W ciągu trzech kwartałów 2010 roku wartość emisji emitowanych przez samorządy obligacji wyniosła 2,8 mld zł, czyli dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie 2009 roku - wynika z danych Fitch Polska oraz "Rzeczpospolitej". Wartość obligacji wyemitowanych przez samorządy oraz firmy i banki wynosi 63,5 mld zł.

BUDŻET

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 51,2 mld zł, a w części dofinansowania UE 37,3 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

d2v8wsz

PODATKI

Raport dotyczący efektywności i kosztów systemu ulg i odliczeń w polskim systemie podatkowym zostanie ogłoszony 25 listopada - poinformował w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Maciej Grabowski, wiceminister finansów.

WSKAŹNIKI

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w październiku 2010 roku w stosunku do ostatniego wrześniowego pomiaru o 0,9 pkt i wyniósł 30,9 pkt - poinformował Związek Banków Polskich oraz Pentor.

d2v8wsz

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,35 proc. i wyniósł 2663,44 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu spadł o 0,03 proc. do 23.407,53 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,02 proc. i wyniósł 9.498,49 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,5 proc. i wyniósł 2.955,23 pkt.

SPÓŁKI

Porozumienie dotyczące umowy gazowej we wtorek będzie przedstawione rządowi do zatwierdzenia - powiedział w poniedziałek wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Grupa NG2, która po dziewięciu miesiącach ma 708,4 mln zł przychodów, szacuje, że w całym roku poziom sprzedaży będzie lekko powyżej 1 mld zł, ale nie uda się osiągnąć planowanych 1,1 mld zł. Dynamika sprzedaży porównywalnej w okolicy zera będzie sukcesem - powiedział w rozmowie z PAP Piotr Nowjalis, wiceprezes NG2.

W przyszłym roku sieć grupy NG2 może się powiększyć o 40-50 sklepów. W tym roku planowanych jest około 50 otwarć - powiedział w rozmowie z PAP Piotr Nowjalis, wiceprezes NG2.

Grupa GTS Central Europe, która otrzymała dokumenty informacyjne od PGE o sprzedaży Exatela, weźmie udział w badaniu tej spółki. GTS CE nie wyklucza wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych, ale nie wcześniej niż w 2012 roku - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes GTS Central Europe Adam Sawicki.

Gastel Żurawie rezygnuje z oferty publicznej 57 mln akcji s. H z pozbawieniem prawa poboru - podała spółka w komunikacie. Z projektów uchwał na NWZA spółki wynika, że planowana jest emisja do 108.530.350 akcji serii H z prawem poboru.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje przeznaczyć w 2011 roku na poszukiwanie ropy i gazu w Egipcie i Libii ok. 70 mln USD - poinformowali przedstawiciele spółki na konferencji prasowej. Na poszukiwania w Egipcie spółka wyda ok. 15 mln USD, a w Libii 52 mln USD.

Zysk netto Kredyt Banku w trzecim kwartale będzie wyższy niż w drugim kwartale, mimo wzrostu rezerw w segmencie detalicznym - poinformował dziennikarzy w poniedziałek prezes banku Maciej Bardan.

Getin Noble Bank planuje upublicznić Open Finance, firmę oferującą usługi doradztwa finansowego, w pierwszej połowie 2011 roku - poinformował dziennikarzy prezes Getin Noble Banku Krzysztof Rosiński.

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy ds. Upadłościowych i Naprawczych wydał postanowienie o otwarciu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku Internet Group. Zarząd spółki zamierza odwołać się od decyzji sądu - poinformowała Internet Group w komunikacie.

Wpływ sprzedaży akcji TU Europa na wynik Getin Noble Banku w trzecim kwartale wyniesie ponad 70 mln zł - poinformował dziennikarzy w poniedziałek prezes Getin Noble Krzysztof Rosiński.

Gastel Żurawie chce z planowanej emisji z prawem poboru 108,5 mln akcji serii H pozyskać około 45 mln zł. Spółka odstąpiła od planów przejęcia PGMB Budopol z powodu rozbieżności cenowych - poinformował na poniedziałkowej konferencji Grzegorz Żółcik, prezes Gastel Żurawie.

Notowana na rynku NewConnect spółka Hydrapres, zajmująca się projektowaniem i budową maszyn, podpisała list intencyjny z Gerda-Hydomat, na mocy którego spółki połączą działalność w zakresie tłocznictwa i narzędziowni - podał Hydrapres w komunikacie.

Inwestorzy instytucjonalni złożyli deklaracje objęcia wszystkich 0,6 mln akcji 4fun Media - podała spółka w komunikacie prasowym.

Wpływ sprzedaży akcji TU Europa na wynik Getin Noble Banku w trzecim kwartale wyniesie ponad 70 mln zł. Bank rozpoczął przygotowania do emisji długu podporządkowanego - poinformował dziennikarzy prezes Getin Noble, Krzysztof Rosiński.

Aktywa klientów segmentu private banking Banku Pekao SA, które obecnie wynoszą około 10 mld zł, powinny rosnąć rocznie o kilka procent - poinformował dziennikarzy Michał Walęczak, dyrektor wykonawczy pionu Private Banking banku.

Qumak-Sekom wygrał przetarg organizowany przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia na zakup, instalację, konfigurację oraz uruchomienie infrastruktury sprzętowo /systemowej na potrzeby Projektu P1 "Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych" - poinformowało CSIOZ. Wartość oferty złożonej przez spółkę to 3,65 mln zł netto.

Ministerstwo Skarbu Państwa otrzymało od Lenteksu pisemną ofertę cenową dotyczącą kupna 85 proc. akcji Gamratu - poinformowało MSP w komunikacie.

WALUTY

Złoty w tym tygodniu może pozostać stabilny, istotne będą krajowe dane o produkcji przemysłowej we wrześniu. Na rynku długu trwa korekta zapoczątkowana wysokim odczytem danych o inflacji w ubiegłym miesiącu. Inwestorzy z FI także przywiązują wagę do danych z krajowego sektora przemysłowego.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,8297 a kurs złotego do euro na 3,9254 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3896 USD i 113,00 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

BANKI

Banki w dalszym ciągu wykazują się podwyższoną ostrożnością w zakresie zarządzania własną pozycją płynnościową i skłonnością do zarządzania nią w terminie overnight. Wciąż ograniczone są także wysokości limitów kredytowych nakładanych na siebie wzajemnie przez banki. Rynek międzybankowy zatem nadal nie działa w sposób efektywny - napisano w opublikowanym w poniedziałek raporcie NBP "System operacyjny polityki pieniężnej NBP". W raporcie zaznaczono, że pomimo występowania zakłóceń na rynku międzybankowym, od początku roku można jednak zauważyć pozytywne tendencje w zachowaniu banków.

BUDOWNICTWO

Liczba rozpoczętych budów mieszkań we wrześniu 2010 roku spadła o 1,7 proc. rdr i wyniosła 15.111 - podał w poniedziałek GUS.

Liczba oddanych do użytku mieszkań we wrześniu wyniosła 12.129 i wzrosła rdr o 4,1 proc. oraz wzrosła mdm o 11,1 proc. - podał w poniedziałek GUS.

Liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia we wrześniu wyniosła 17.235 i w ujęciu rocznym wzrosła o 2,4 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 5,6 proc. - podał w poniedziałek GUS.

MOTORYZACJA

We wrześniu wyprodukowano 79.759 samochodów osobowych i dostawczych, o 141,91 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu i o 2,9 proc. mniej niż przed rokiem - podał w komunikacie Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

ROLNICTWO

W pierwszym tygodniu października w krajowym skupie zbóż przeważały spadkowe tendencje cen. Jedynie za żyto konsumpcyjne płacono o 1,2 proc. więcej niż tydzień wcześniej - wynika z cotygodniowej analizy Agencji Rynku Rolnego. Poza żywcem wołowym (wzrost o 0,5 proc.), taniej handlowano mięsem. Na rynku krajowym przeważały natomiast wzrosty cen produktów mleczarskich.

ENERGETYKA

Pięciu z siedmiu sprzedawców energii elektrycznej złożyło wnioski ws. taryf na energię elektryczną w 2011 r. - poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki Agnieszka Głośniewska. Do tej pory nie wpłynęły wnioski od spółek RWE Stoen i Vattenfall.

Kompania Węglowa planuje podnieść ceny o 30 proc., co przełożyłoby się na ok. 15 proc. wzrost cen w elektrowniach. Ogólnie branża energetyczna oczekuje, że ceny elektryczności mogą wzrosnąć o 10-15 proc. - wynika z informacji "Rzeczpospolitej". Eksperci oceniają, że rozmowy URE ze sprzedawcami energii zakończą się kompromisem i ceny wzrosną o 6-7 proc.

PROGNOZA

Przedstawiciele banków ankietowani przez Pentor i Związek Banków Polskich przewidują, że inflacja na koniec 2010 roku wyniesie 3,53 proc. rdr - poinformował Pentor w komunikacie.

OPINIA

Nawet najmniejszy zewnętrzny szok może pokrzyżować plany Grecji o cięciu deficytu budżetowego - ocenia Nouriel Roubini, profesor New York University.

W najbliższym okresie należy spodziewać się osłabienia złotego, którego kurs w perspektywie trzech miesięcy może sięgnąć 4,10 za euro i utrzymać się na tym poziomie do października przyszłego roku - wynika z prognozy Danske Banku. Autorzy prognozy rekomendują zajęcie pozycji długiej na parze HUF/PLN.

Poniedziałkowa sesja na warszawskiej giełdzie przyniosła lekkie wzrosty WIG-u 20 oraz WIG-u i spadki pozostałych indeksów. Zdaniem analityków, rynek broniąc wsparcia pokazał siłę, dlatego w najbliższym czasie jest możliwa próba ataku na ostatnie szczyty w okolicach 2.703 punktów.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji mocniej tanieje w reakcji na słabe prognozy popytu na paliwa - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, tanieje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 69 centów, czyli 0,9 proc., do 80,56 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na grudzień 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 81,63-81,65 USD za baryłkę.

Ceny miedzi w Londynie spadają podczas tej sesji, bo umocnienie się dolara zniechęca inwestorów do lokowania funduszy w surowce - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie teraz jest wyceniana na 8.315,75 USD za tonę, po spadku notowań o 1,0 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 8344,25 USD/t.(PAP)

osz/ jtt/

d2v8wsz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v8wsz