Trwa ładowanie...
d4ccpcp

Przegląd wiadomości gospodarczych, poniedziałek 22 listopada, 20.00

...

d4ccpcp
d4ccpcp

22.11. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w październiku 2010 r. wyniosła rdr 1,2 proc. wobec 1,2 proc. we wrześniu - podał NBP w poniedziałek w komunikacie.

Wynik finansowy netto przedsiębiorstw po III kwartale '10 wzrósł o 12,5 proc. rdr i wyniósł 67,5 mld zł - podał w poniedziałek GUS.

d4ccpcp

W listopadzie bezrobocie wzrośnie o 0,1-0,2 pkt proc. w stosunku do października - ocenia Czesława Ostrowska, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Wzrost produkcji przemysłowej w listopadzie br. wyniesie ok. 11 proc. rdr w porównaniu z 8 proc. wzrostem w październiku - oceniają w przesłanym PAP komentarzu eksperci z Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki. Ich zdaniem w grudniu należy się spodziewać, że roczna dynamika wzrostu produkcji będzie wyższa niż w listopadzie.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Wielka Brytania zaoferowała Irlandii dodatkową, bezpośrednia pożyczkę w wysokości około 7 mld funtów (około 8 mld euro) - poinformował w poniedziałek BBC brytyjski minister skarbu George Osborne. Wcześniej pomoc dwustronną zaoferowała Szwecja.

d4ccpcp

Irlandia może w styczniu 2011 r. otrzymać pierwsze pieniądze z funduszy pomocowych Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego - ocenił w poniedziałek Jean-Claude Juncker, szef grupy skupiającej ministrów finansów ze strefy euro.

Portugalia zrobi wszystko, aby osiągnąć target 2011 r. i obniżyć deficyt budżetowy do 4,6 proc. PKB - zapewnił minister finansów Portugalii Fernando Teixeira dos Santos.

Portugalia nie potrzebuje pomocy finansowej - powiedział w poniedziałek portugalski premier Jose Socrates, dodając, że ma nadzieje, że plan pomocowy dla Irlandii zakończy niepewność, panującą na rynku.

d4ccpcp

Sytuacja Hiszpanii nie jest taka, jak Irlandii i Grecji - zapewnił w poniedziałek minister przemysłu Hiszpanii Miguel Sebastian.

Agencja ratingowa Moody's Investors Service może obniżyć rating kredytowy Irlandii mocniej niż to wcześniej oceniała - poinformował w poniedziałek Dietmar Hornung, analityk Moody's.

Jakikolwiek problem strefy euro jest ze względu na jej ścisłe powiązania z Republiką Czeską także problemem czeskim - oświadczył w poniedziałek czeski prezydent Vaclav Klaus po rozmowach z przybyłym z wizytą do Pragi prezydentem Niemiec Christianem Wulffem. BUDŻET

d4ccpcp

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec września wzrosło o 7.949,2 mln zł mdm, czyli o 1,1 proc. i wyniosło 704.656,6 mln zł - podało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Zadłużenie Skarbu Państwa w PLN na koniec września 2010 r. wyniosło 72,4 proc. całości zadłużenia wobec 72,0 proc. w sierpniu i wobec 73,3 proc. na koniec 2009 r. - podał resort finansów w komunikacie.

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 55,9 mld zł, a w części dofinansowania UE 40,6 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

d4ccpcp

DŁUG

Zapadalność długu zagranicznego w 2011 roku według stanu na 30 września br. wynosi 1.571 mln euro - poinformowało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Skarbowe Papiery Wartościowe zapadające w 2011 roku, według stanu na 30 września 2010 roku mają wartość 106.314 mln zł wobec 104.584 mln zł na koniec sierpnia - poinformowało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

WSKAŹNIKI

d4ccpcp

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w listopadzie oceniany pozytywnie, lepiej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku, choć nieznacznie mniej optymistycznie niż w październiku tego roku - podał w poniedziałek GUS w komunikacie.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w listopadzie oceniany pozytywnie i podobnie jak w październiku bieżącego roku, lepiej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku - podał GUS w poniedziałek w komunikacie. Wskaźnik w listopadzie wyniósł plus 3, tyle samo co w październiku.

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie jest w listopadzie 2010 r. oceniany bardziej pesymistycznie niż w październiku, choć mniej niekorzystnie niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku - podał GUS w poniedziałek w komunikacie. W listopadzie br. ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 8 (w październiku minus 5).

Koniunkturę w listopadzie najwyżej oceniają jednostki usługowe z sekcji działalności finansowej i ubezpieczeniowej, a także informacji i komunikacji - wynika z badania koniunktury GUS. Najgorsze noty zostały przyznane przez jednostki świadczące usługi w zakresie kultury, rozrywki i rekreacji, jak również edukacji oraz zakwaterowania i gastronomii.

W październiku wzrosła aktywność w amerykańskiej gospodarce - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych Banku Rezerw Federalnych z Chicago.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,93 proc. i wyniósł 10.115,19 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,2 proc. i wyniósł 2.884,37 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,38 proc. i wyniósł 2645,75 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu spadł o 0,93 proc. do 22.285,2 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,31 proc., do 6.822,05 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 1,07 proc. i wyniósł 3.818,89 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,91 proc., do 5.680,83 pkt.

SPÓŁKI

Comarch w konsorcjum z Mellon Poland podpisał z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych umowę o wartości 24,3 mln zł brutto na system kierowania ruchem klientów - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

Jeżeli Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złoży do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o obniżenie taryfy gazowej, zostanie on rozpatrzony pozytywnie - powiedział w poniedziałek PAP prezes URE Mariusz Swora.

ATM chce powrócić do realizacji przyjętej wcześniej polityki dywidendowej i nie wyklucza wypłaty z zysku za 2010 r. Czwarty kwartał może okazać się najlepszy w całym roku pod względem zysku dla grupy ATM, a całoroczny wynik może zdecydowanie przekroczyć 20 mln zł. Nie ma obecnie pewności, że w 2011 r. mPay osiągnie próg rentowności - poinformowali PAP przedstawiciele ATM.

Litewska spółka Avia Solutions Group, działająca w sektorze lotniczym, zaoferuje inwestorom w publicznej ofercie do 1.473.333 akcji. Zapisy w transzy inwestorów indywidualnych będą przyjmowane od 26 do 30 listopada, a w transzy inwestorów instytucjonalnych od 1 do 3 grudnia - podała spółka w prospekcie emisyjnym.

Działająca w sektorze lotniczym litewska spółka Avia Solutions Group chce, aby 85 proc. oferty było skierowane do inwestorów instytucjonalnych, a pozostałe 15 proc. do inwestorów indywidualnych - poinformował na konferencji prasowej prezes spółki, Gediminas Ziemelis.

Lubawa rozpoczęła negocjacje dotyczące zakupu spółki Litex ZPH, jenego z największych w Europie producentów parasoli reklamowych i banerów - podała Lubawa w komunikacie.

Grupa IZNS Iława planuje w 2011 roku rozwinąć działalność jako hurtowy operator na rynku części zamiennych dla pojazdów użytkowych. Spółka przygotowuje upublicznienie swoich dwóch firm zależnych, IZCS oraz IZRS, które prawdopodobnie jeszcze w tym roku zadebiutują na rynku NewConnect - poinformował w wywiadzie dla PAP przewodniczący rady nadzorczej IZNS Iława Mariusz Staszak.

AFI Europe, deweloper działający w Europie Środkowej, wyemituje do 23.800.000 nowych akcji, dotychczasowi akcjonariusze sprzedadzą do 7.100.000 akcji, do inwestorów może też trafić 4.635.000 starych akcji w ramach opcji dodatkowego przydziału. Cena maksymalna akcji została ustanowiona na 21,50 zł - podała spółka w prospekcie emisyjnym.

Teliani Valley Polska, spółka zajmująca się importem i sprzedażą gruzińskiego wina, pozyskała z emisji 0,5 mln zł i planuje zadebiutować na rynku NewConnect w grudniu tego roku - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Przedział cenowy w ofercie publicznej AFI Europe wynosi 15,23-19,04 zł - wynika z informacji agencji Bloomberg.

Trans Polonia, specjalistyczna firma zajmująca się transportem mas bitumicznych i ciekłych chemikaliów, zadebiutuje na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych 25 listopada - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Comarch zdobył kontrakt w MSP o wartości 1,42 mln zł netto na asystę techniczną, usługi konsultacyjne oraz serwis zintegrowanego systemu informatycznego - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE. Spółka poinformowała w komunikacie prasowym, że podpisała też umowę z Urzędem Miasta Zabrze na opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu e-informacji kulturalnej za blisko 1 mln zł.

Konsorcjum B3System i Copi (spółki mają się połączyć do końca 2010 r.) wygrało przetarg organizowany przez Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ na rozbudowę środowiska informatycznego. Wartość zlecenia to 2,6 mln zł brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

ABS Investment, doradca finansowy specjalizujący się w inwestycjach i transakcjach na rynku kapitałowym, planuje przeprowadzić w listopadzie ofertę prywatną akcji, z której chce pozyskać do 2,4 mln zł. Debiut na NewConnect planowany jest na początek 2011 r - podała spółka w komunikacie prasowym.

Notowana na rynku NewConnect spółka Art New Media chce pozyskać z emisji do 1,5 mln zł, które planuje przeznaczyć na dalsze akwizycje - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Inwestycje.pl, które z prywatnej emisji akcji pozyskały ponad 0,9 mln zł, zadebiutują 24 listopada na rynku NewConnect - podała giełda w komunikacie prasowym.

AFI Europe, deweloper planujący w IPO pozyskać 93,5 mln euro na wkłady własne do nowych projektów deweloperskich, planuje budować portfel nieruchomości komercyjnych i zwiększać dochody z najmu. Spółka nie wyklucza sprzedaży nieruchomości pod warunkiem spadku stóp kapitalizacji - poinformowali na konferencji przedstawiciele AFI Europe.

DM IDM SA, oferujący akcje spółki BSC Drukarnia Opakowań w ofercie publicznej, wycenił akcje firmy na 19,7-21,1 zł za sztukę - poinformowała spółka w komunikacie.

Należący do grupy Getin Holding pośrednik finansowy Fiolet Powszechny Dom Kredytowy liczy na wzrost sprzedaży kredytów w IV kwartale, szczególnie kredytów samochodowych. Spółka planuje dalszy rozwój sieci własnych placówek i punktów partnerskich - poinformował PAP Ireneusz Wąsowicz, prezes spółki.

Krajowa Izba Odwoławcza po rozpatrzeniu zażalenia Comarchu nakazała odrzucenie oferty Compu w przetargu na wdrożenie Nowego Portalu Informacyjnego ZUS - poinformował PAP Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS. Kolejne pod względem wartości oferty złożyły: konsorcjum Sygnity i Winuela, Comarch i S&T Services.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,8591 a kurs złotego do euro na 3,9292 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3647 USD i 113,97 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Jeśli wtorkowa decyzja RPP będzie zgodna z szerokim konsensusem rynkowym, czyli Rada pozostawi koszt pieniądza bez zmian, wtedy pozostanie to bez wpływu na krajową walutę i papiery dłużne. Istotny dla inwestorów nadal będzie sentyment globalny, który kształtuje głównie sytuacja Irlandii, Portugalii i Hiszpani. Złoty ma przestrzeń do umocnienia, a na rynku długu większość negatywnych informacji jest już w cenach, to przemawia za scenariuszem spokojnych sesji w najbliższych dniach - ocenia rynek.

POLITYKA

Hanna Gronkiewicz-Waltz w wyborach na prezydenta stolicy otrzymała 53,34 proc. głosów, Czesław Bielecki - 23,33 proc., a Wojciech Olejniczak 13,45 proc. - wynika z informacji PKW na podstawie 83,78 proc. protokołów.

PO z wynikiem 31,4 proc. głosów wygrała wybory do sejmików województw - wynika z danych PKW z prawie 84 proc. obwodów. Drugi w kolejności jest PiS, na którego głosowało 23 proc. PSL - z 15,6 proc. poparcia - wyprzedziło SLD (15,3 proc.).

ENERGETYKA

Zgodnie z raportem Międzynarodowej Agencji Energetycznej, światowy popyt na energię wzrośnie o 36 proc. do 2035 roku. Spośród paliw kopalnych najbardziej wzrośnie popyt na gaz, głównie za sprawą Chin i krajów Bliskiego Wschodu - powiedział główny ekonomista MAE dr Fatih Birol.

Bułgaria domaga się przyspieszenia budowy gazociągu Nabucco i w tym celu szef jej dyplomacji udaje się do Wiednia na rozmowy z kierownictwem spółki Nabucco Gas Pipeline International, mającej realizować projekt - poinformowało w poniedziałek bułgarskie MSZ.

ROLNICTWO

W drugim tygodniu listopada drożały zboża i bydło, ceny mleka i trzody chlewnej były stabilne - wynika z cotygodniowej analizy Agencji Rynku Rolnego.

OPINIA

Currency wars nie będą miały bezpośredniego wpływu na gospodarkę polską, a aprecjacja kursu walut państw wschodzacych, w tym złotego, jest naturalną tendencją - poinformował PAP były komisarz UE Paweł Samecki. Uważa on jednak, że RPP musi obserwowac tempo umacniania się polskiej waluty. Zdaniem Sameckiego w najbliższym czasie dojdzie do zacieśnienia polityki pieniężnej.

Fiasko negocjacji między Parlamentem Europejskim a rządami UE w sprawie budżetu UE na 2011 rok nie będzie w krótkim okresie dotkliwe dla Polski, jednak w dłuższej perspektywie konflikt między PE a krajami-płatnikami netto może doprowadzić do zmniejszenia napływu środków unijnych - powiedział PAP były komisarz UE Paweł Samecki. Jego zdaniem Polska będzie gotowa przyjąć euro w II połowie obecnej dekady.

W opinii rynku Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe bez zmian do końca tego roku. Na decyzje RPP wpływ będą miały przede wszystkim niepewność dotycząca ożywienia gospodarczego na świecie, a w konsekwencji także w Polsce oraz obawa przed nadmierną aprecjacją polskiej waluty.

Nie ustaje batalia pomiędzy USA a Chinami - Amerykanie wciąż nie mogą się pogodzić z, w ich opinii, za słabym juanem, a Chińczycy mają za złe swoim zachodnim oponentom kolejną rundę ilościowego poluzowania - ocenia Łukasz Bugaj, analityk Xelion.

Do połowy tygodnia na warszawskim parkiecie mogą utrzymać się spadki. WIG 20 może zejść do poziomu 2.600 pkt. Druga połowa tygodnia może przynieść poprawę nastrojów.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji drożeje w reakcji na zgodę Irlandii na pomoc finansową dla jej sektora bankowego - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na grudzień, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 77 centów, czyli 0,9 proc., do 82,75 USD.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie podczas tej sesji rosną w reakcji na osłabienie się dolara wobec euro, co wpływa na wzrost zainteresowania inwestorów surowcami - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie jest wyceniana na 8.514,75 USD za tonę, po wzroście notowań o 1,3 proc.

Cena ropy Brent w kontraktach na styczeń 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 85,35-85,37 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 8375,50 USD/t.(PAP)

osz/ asa/

d4ccpcp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ccpcp