Przegląd wiadomości gospodarczych, sobota-niedziela, 25‑26 czerwca
...
26.06.2011 | aktual.: 27.06.2011 07:08
26.06. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych
KRAJ
W poniedziałek uprawomocni się decyzja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o odstąpieniu od umowy z chińską firmą Covec na budowę A2 Stryków-Konotopa. Jak poinformowała PAP rzeczniczka GDDKiA Urszula Nelken, decyzji ws. dokończenia budowy jeszcze nie ma.
ZAGRANICA
Brytyjski rząd Davida Camerona przygotowuje plany usztywnienia ustawodawstwa związkowego, jeśli związki zawodowe sektora publicznego pójdą z nim na konfrontację - donosi w niedzielę tygodnik "Sunday Telegraph".
Uzyskiwanie gazu ziemnego z łupków osadowych może nie być tak proste i tanie jak twierdzą firmy zajmujące się jego wydobyciem - donosi w niedzielę "New York Times", który dotarł m.in. do setek e-maili konsultantów i analityków branżowych.
Na 200-300 lat pracy istniejących elektrowni jądrowych wystarczą światowe zasoby uranu. Jeśli cena surowca wzrośnie, ten okres się wydłuży, bo opłaci się eksploatacja gorszych złóż - powiedział PAP prof. Stanisław Speczik z Państwowego Instytutu Geologicznego.
Prezydent Barack Obama powiedział w sobotę w swym cotygodniowym przemówieniu radiowym, że chciałby, aby Stany Zjednoczone stały się z powrotem krajem, który produkuje, konstruuje i wnosi do produkcji więcej innowacji niż reszta świata.
Chiński premier Wen Jiabao, który przebywa z pięciodniową wizytą w Europie, ogłosił w sobotę, że jego kraj jest gotowy kupić obligacje węgierskiego rządu i udzielić Węgrom kredytu w wysokości miliarda euro.
Egipski minister finansów Samir Mohammed Radwan oświadczył w sobotę, że jego kraj nie potrzebuje kredytów z Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego mimo zawartego na początku czerwca porozumienia z MFW.
Brazylijczyk Jose Graziano da Silva został w niedzielę wybrany nowym dyrektorem generalnym oenzetowskiej Organizacji do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), uzyskując głosy 90 spośród 191 członków organizacji. Realizował on w Brazylii słynny program "Zero Głodu".
Większość Niemców ma coraz mniej zaufania do euro z powodu kłopotów wspólnej waluty spowodowanych przez kryzys greckiej gospodarki - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Allensbach i opublikowanych w niedzielę.
Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz powiedział PAP, że celem Polski na unijnym szczycie było m.in. podtrzymanie prawa do swobody przemieszczania się i wykonywania pracy w innym kraju UE - nawet w razie krótkotrwałego przywrócenia kontroli granicznych. (PAP)
pr/