Trwa ładowanie...
d1jmky1

Przegląd wiadomości gospodarczych, sobota-niedziela 5-6 listopada

...
Share
d1jmky1

06.11. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

KRAJ

- Priorytetem w expose, które premier Donald Tusk wygłosi po sformowaniu nowego rządu, będzie gospodarka - powiedział w niedzielę rzecznik rządu Paweł Graś. Według niego w expose premier przedstawi też strukturę nowego gabinetu.

d1jmky1

- Z greckiego kryzysu wyciągnięto lekcję i nadzór nad krajami Europy nie będzie już tak słaby - powiedział PAP w sobotę komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu Janusz Lewandowski. Jego zdaniem szczyt G20 zakończył się połowicznym sukcesem.

- Podjęcie uchwały ws. ustanowienia Wieloletniego Planu Inwestycji Kolejowych do 2013 r. z perspektywą 2015 - to jedyny punkt planowanego na poniedziałek posiedzenia rządu. Plan porządkuje rok po roku najważniejsze zadania inwestycyjne na polskiej kolei.

- Przy zakupie mieszkań na rynku wtórnym można wynegocjować 5-10 proc. wyjściowej ceny - wskazują pośrednicy i analitycy rynku. To jednak mniej niż jeszcze wiosną tego roku.

ZAGRANICA

d1jmky1

- Gubernator Banku Francji Christian Noyer oświadczył, że rolą Europejskiego Banku Centralnego (EBC) "nie jest finansowanie państw w nieskończoność", a droga do rozwiązania kryzysu "nie prowadzi przez emisję papierów banków centralnych".

- Uzyskanie wotum zaufania przez rząd premiera Jeorjosa Papandreu nie rozwiąże problemu Grecji, ale pozwoli na przyjęcie pakietu ratunkowego UE i MFW - uważa politolog Pascal Delwitt. To, czy Papandreu utrzyma stanowisko premiera, zależy od jego partii PASOK.

- Niemiecki koncern turystyczny TUI zażądał od greckich hotelarzy podpisania nowych umów, które regulowałyby także wzajemne rozliczenia w wypadku opuszczenia przez Grecję strefy euro i powrotu do drachmy - podał w weekend dziennik "Bild".

- Szef dyplomacji francuskiej Alain Juppe oświadczył w niedzielę, że należy uważnie obserwować postęp reform we Włoszech, gdyż mają one "problem wiarogodności".

- Dwie trzecie Niemców (68 proc.) uważa, że Grecja nie ma przyszłości w strefie euro - wynika z sondażu opublikowanego w niedzielę przez tygodnik "Focus". (PAP)

map/

d1jmky1

Podziel się opinią

Share
d1jmky1
d1jmky1