Trwa ładowanie...
d2bxjm8
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, środa 10 sierpnia, 17.00

...

Share
d2bxjm8

10.08. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Zdaniem premiera Donalda Tuska wzrost gospodarczy w 2011 roku będzie nie niższy niż 4,0 proc. przewidywane w ustawie budżetowej na 2011 rok.

d2bxjm8

Inflacja w lipcu ukształtowała się na poziomie niższym, niż na to wskazuje konsensus rynkowy - ocenia wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Jego zdaniem pod koniec roku inflacja powinna znaleźć się blisko górnego przedziału dopuszczalnych wahań od celu inflacyjnego NBP, zaś do przedziału odchyleń inflacja powinna zejść w I kwartale 2012 roku.

Obniżenie ratingu USA przez S&P nie ma negatywnego wpływu na polskie finanse, w tym dług - ocenił wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

Przyczyny, dla których RPP nie podniosła stóp proc. w lipcu nie ustały i nadal istnieją, trudno mówić o kolejnych podwyżkach stóp procentowych - uważa Elżbieta Chojna-Duch z RPP.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

d2bxjm8

Produkcja przemysłowa we Francji spadła w czerwcu 2011 r. o 1,6 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 1,9 proc., po korekcie - podał w środę w komunikacie urząd statystyczny Insee.

Chiny zanotowały w lipcu rekordowy eksport, dzięki czemu ich nadwyżka handlowa wzrosła aż do 31,48 mld dol. - poinformowały w środę chińskie służby celne.

W USA zanotowano silny wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 5 sierpnia o 21,7 proc. - podano w środę w komunikacie.

Zapasy amerykańskich hurtowników w czerwcu 2011 roku wzrosły o 0,6 proc., w ujęciu miesiąc do miesiąca, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosły o 1,7 proc. po korekcie - poinformował w środę Departament Handlu w komunikacie.

d2bxjm8

Rząd Francji ogłosi 24 sierpnia "ostateczne decyzje" mające doprowadzić do redukcji deficytu budżetu - poinformował w środę Pałac Elizejski po naradzie prezydenta z ministrami i szefem banku centralnego, na której omawiana była sytuacja gospodarcza i finansowa.

Wskazując na konieczność oszczędności w czasie kryzysu, rządy zdecydowanie obcięły propozycję wyjściową KE ws. budżetu UE na 2012 r., proponując zamrożenie wydatków z 2011 r. Obecne perturbacje na rynkach nie wpłyną natomiast na tegoroczny budżet - zapewnia rzecznik KE.

BUDŻET

Polska ma sfinansowane ponad 90 proc. potrzeb pożyczkowych na 2011 r. - poinformował premier Donald Tusk.

d2bxjm8

DŁUG

Istnieje prawdopodobieństwo, że deficyt finansów publicznych w 2011 roku będzie niższy niż prognozowane 5,6 proc. PKB, dzięki mniejszym deficytom budżetu państwa i samorządów - uważa Ludwik Kotecki, wiceminister finansów.

MF sprzedało w środę obligacje OK0713 za 1,23 mld zł, przy popycie 1,61 mld zł i średniej rentowności 4,469 proc.; obligacje OK0114 za 1,59 mld zł, przy popycie 4,09 mld zł i średniej rentowności 4,577 proc. oraz obligacje PS0416 za 2,19 mld zł, przy popycie 3,77 mld zł i średniej rentowności 5,256 proc. - podał resort w komunikacie.

MF na przetargu uzupełniającym zaoferuje obligacje OK0713 za 100,0 mln zł, OK0114 za 300,0 mln zł i PS0416 za 600,0 mln zł. - podał resort finansów w komunikacie.

d2bxjm8

WSKAŹNIKI

Wskaźnik BIG, mierzący poziom bezpieczeństwa działalności gospodarczej, spadł w II kwartale do 11,33 pkt., o 2,01 pkt. w porównaniu z poprzednim kwartałem - wynika z raportu BIG, przygotowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor SA.

Wskaźnik zaufania w strefie euro spadł w III kw. 2011 r. do 110,6 pkt ze 118,9 pkt w II kw. - podał niemiecki instytut Ifo w kwartalnym raporcie w środę.

Wskaźnik koniunktury w budownictwie spadł w III kwartale 2011 roku o 14,6 punktów w porównaniu z poprzednim kwartałem i wyniósł 12,8 pkt. W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku wskaźnik zwiększył się o 4,4 pkt - podał Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

d2bxjm8

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 1,05 proc. i wyniósł 9.038,74 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 0,9 proc. i wyniósł 2.549,18 pkt.

SPÓŁKI

Skonsolidowany zysk netto Grupy Kęty, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, wzrósł w drugim kwartale tego roku do 30,9 mln zł z 19,3 mln zł przed rokiem i był nieznacznie wyższy od wcześniejszych szacunków spółki na poziomie 26-28 mln zł.

Grupa Kęty podtrzymuje prognozę całoroczną po publikacji wyników za pierwsze półrocze, zakładającą osiągnięcie w 2011 roku 94,3 mln zł zysku netto, 133 mln zł zysku operacyjnego i 1,36 mld zł przychodów - podała spółka w komentarzu do raportu półrocznego.

Grupa Kęty zakłada, że w 2012 roku jej zysk netto wzrośnie o do 10 proc. - poinformował członek zarządu spółki Adam Piela.

MNI chce przeprowadzić skup do 20 proc. akcji własnych - wynika z projektów uchwał na NWZA, które odbędzie się 7 września. Na ten cel spółka może wydać do 79,2 mln zł.

Zarząd spółki PGE Energia Odnawialna wstrzymał decyzję o złożeniu do KNF prospektu emisyjnego w związku z planowanym IPO ze względu na niesprzyjające otoczenie rynkowe - podała spółka w komunikacie prasowym.

Europejskie Centrum Odszkodowań (EuCO), spółka zajmująca się dochodzeniem odszkodowań, prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia z trzema mniejszymi, polskimi spółkami. EuCO rozwija swoje spółki w Czechach i na Węgrzech oraz Kancelarię Radców Prawnych. Spółka szacuje, że udział spółek zależnych w zysku netto na koniec 2011 r. może wynieść ok. 40 proc. - poinformował PAP prezes zarządu EuCO Krzysztof Lewandowski.

Wyniki finansowe w II kw. będą dobre, lepsze niż w analogicznym okresie w 2010 roku. Nie uda się jednak powtórzyć dynamiki rdr z I kw. tego roku - poinformował w wywiadzie dla PAP Adam Żurawski, prezes spółki Aplisens.

Kurs akcji producenta biżuterii Briju wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 10 proc. i wynosił 5,51 zł.

Sprzedawca tuszy i tonerów do drukarek Black Point prognozuje zysk netto w 2011 w wysokości 5,3 mln zł przy obrotach na poziomie 72 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Fast Finance, spółka inwestująca w wierzytelności masowe, planuje utrzymanie w 2011 r. dwucyfrowej dynamiki wzrostu przychodów. Do końca roku na zakup portfeli wierzytelności spółka wyda kilkadziesiąt mln zł. Spółka jest także w trakcie zakładania funduszu sekurytyzacyjnego - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes zarządu spółki Jacek Daroszewski.

PGNiG podtrzymuje plan emisji na przełomie września i października pierwszej transzy euroobligacji o wartości 500 mln euro, mimo niepewności na rynkach - poinformował w środę dziennikarzy wiceprezes PGNiG Sławomir Hinc.

PGNiG podtrzymuje, że jesienią powinno nastąpić pierwsze wydobycie ze złoża Skarv na Norweskim Szefie Kontynentalnym. Obecnie trwają prace przygotowawcze do instalowania platformy na morzu. Platforma wypłynęła z portu 19 lipca.

Scanmed Multimedis, spółka działająca na rynku prywatnych usług medycznych, zadebiutuje na rynku NewConnect 16 sierpnia- poinformowała giełda w środowym komunikacie.

W pierwszym półroczu 2011 roku szacowana wartość netto rynku reklamowego wyniosła 3,809 mld zł i była o 4,9 proc. wyższa niż rok wcześniej - wynika z najnowszego raportu domu mediowego Starlink. W całym 2011 roku wzrost może wynieść 5,0 proc.

Firma deweloperska Marvipol w pierwszej połowie 2011 roku sprzedała 199 lokali, a na początku sierpnia tegoroczna sprzedaż mieszkań przekroczyła 250 sztuk. W najbliższych latach spółka planuje sprzedawać około 600 mieszkań rocznie - poinformował Marvipol w komunikacie prasowym.

WALUTY

Złoty może w tym tygodniu umocnić się, nawet do poziomu 4,05/EUR - oceniają dilerzy. Ich zdaniem rentowności polskich obligacji w tym okresie pozostaną na stabilnym poziomie.

Polski rząd nie ma instrumentów, aby osłabić kurs franka, ma natomiast ograniczone instrumenty wpływu na kurs PLN/euro i od czasu do czasu korzysta z nich - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,8485 a kurs złotego do euro na 4,0923 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,4367 USD i 109,84 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Bank centralny Szwajcarii (SNB) podejmuje dodatkowe działania wobec silnego franka szwajcarskiego. Bank ponownie znacząco zwiększy płynność na rynku - podał SNB w środę w komunikacie.

OPINIA

Środa przyniosła kolejny nerwowy dzień na giełdzie - indeksy otworzyły się na plusie odrabiając nieco wcześniejsze ostre straty, ale po godz. 14.00 inwestorów znów ogarnął pesymizm, indeks WIG zaczął mocno spadać i po 16-tej spadł do najniższego poziomu od ok. półtora roku. Kolejne dni też mogą nie wyglądać najlepiej.

Głównym ryzykiem dla regionu Europy Centralnej jest negatywny wpływ rozwiniętych gospodarek Europy Zachodniej. Gospodarka polska nie wybroni się przed spowolnieniem tempa wzrostu w 2012 r. - sądzi Morgan Stanley (MS).

USA szybko podążają ku fiskalnemu Armageddonowi, a "gracze" w Waszyngtonie, szczególnie sekretarz skarbu Tim Geithner i szef Fed Ben S.Bernanke nie rozumieją, co się dzieje, i nie wiedzą, co robić - uważa Jim Rogers, prezes Rogers Holdings i Beeland Interests.

Spadki na światowych rynkach w sierpniu spowodowane były przez coraz powszechniejsze przekonanie, że wzrost gospodarczy w krajach rozwiniętych będzie niski w przewidywalnej przyszłości. Problemy te nie dotyczą jednak rynków wschodzących, powinny one dlatego lepiej zachowywać się od rynków rozwiniętych w kolejnych 12 miesiącach - uważa Alan Conway, kierujący działem rynków wschodzących w Schroders.

PALIWA

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 21 gr - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji odbijają się z najniższych poziomów od 10 miesięcy, bo kurczą się zapasy surowca - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na wrzesień, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 3,13 USD, czyli 4,0 proc., do 82,43 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na wrzesień 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 105,41-105,43 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po komentarzach Fed, że utrzyma niskie stopy procentowe - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana po 9.005,0 USD za tonę, po wzroście notowań o 3,1 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 8864,50 USD/t.

(PAP)

pif/ asa/

d2bxjm8

Podziel się opinią

Share
d2bxjm8
d2bxjm8