Trwa ładowanie...
d2iufmc
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, środa 19 stycznia , 17.00

...

Share
d2iufmc

19.01. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu podniosła stopy procentowe o 25 pb, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 3,75 proc. w skali rocznej - podała RPP w środę w komunikacie.

d2iufmc

RPP podwyższyła stopy, aby zapobiec utrzymaniu się inflacji powyżej celu w średnim okresie spowodowanym narastaniem presji płacowej, inflacyjnej, a co za tym idzie utrwaleniem się na podwyższonym poziomie oczekiwań inflacyjnych - napisano w komunikacie po posiedzeniu RPP.

Prezes NBP Marek Belka powiedział, że środowej podwyżki stóp nie należy traktować, jako jednorazowego dostosowania.

Negatywny wpływ cen żywności na inflację zacznie wygasać w drugiej połowie 2011 roku - uważa członek RPP Andrzej Kaźmierczak.

Złoty ma potencjał aprecjacyjny i kiedy zostanie on przekształcony w realne zmiany będzie miał wpływ na politykę pieniężną - powiedział na konferencji prasowej prezes NBP Marek Belka.

d2iufmc

Przeciętne wynagrodzenie brutto w grudniu wyniosło 3.847,91 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 5,4 proc., a mdm wzrosło o 9,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

GUS podał, że w przedsiębiorstwach w grudniu było zatrudnionych 5.379,4 tysiąca osób, czyli o 2,4 proc. więcej niż przed rokiem i bez zmian wobec listopada.

Liczba rozpoczętych budów mieszkań w grudniu 2010 roku spadła o 4,1 proc. rdr i wyniosła 8.043 - podał w środę GUS.

Liczba oddanych do użytku mieszkań w grudniu 2010 r. wyniosła 15.005 i spadła rdr o 6,7 proc. oraz wzrosła mdm o 19,1 proc. - podał w czwartek GUS.

d2iufmc

Liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia w grudniu 2010 r. wyniosła 13.868 i w ujęciu rocznym spadła o 5,1 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 2,9 proc. - podał w środę GUS.

W 2010 roku ogłoszono w Polsce 304.985 przetargów i zleceń na usługi, wykonawstwo oraz dostawy i jest to o 22 proc. więcej niż w 2009 roku - podała spółka Pressinfo w komunikacie

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Na rachunku obrotów bieżących eurolandu deficyt w listopadzie 2010 r. wyniósł 11,2 mld euro wobec deficytu 9,6 mld euro miesiąc wcześniej, po korekcie - podał w środę Europejski Bank Centralny w komunikacie.

d2iufmc

Produkt Krajowy Brutto Ukrainy wzrósł w 2010 r. o 4,5 proc. - poinformował w komunikacie bank centralny Ukrainy na swojej stronie internetowej.

Rząd Niemiec rozważa plan, który pomógłby Grecji w restrukturyzacji jej zadłużenia - napisała w środę niemiecka gazeta "Die Zeit".

Rząd Niemiec podwyższa swoje prognozy wzrostu PKB w 2011 r. Ministerstwo Gospodarki szacuje, że tym roku gospodarka Niemiec urośnie o 2,3 proc. wobec prognozowanych wcześniej 1,8 proc. - podał resort w środę w rocznej prognozie gospodarczej.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wykluczyła w wywiadzie dla tygodnika "Stern" możliwość ponownego wprowadzenia marki niemieckiej i zapewniła, że jej rząd "nadal będzie czynić to, co jest konieczne, by zagwarantować stabilność euro".

d2iufmc

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA spadła w grudniu do 529 tys. w ujęciu rocznym, z 553 tys. w listopadzie po korekcie - podał w środę Departament Handlu USA w komunikacie.

WSKAŹNIKI

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 14 stycznia o 5,0 proc. - podano w środę w komunikacie.

GIEŁDA

d2iufmc

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,36 proc. i wyniósł 10.557,10 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 1,8 proc. i wyniósł 2.758,00 pkt.

SPÓŁKI

PGNiG szacuje, że wydobycie gazu ziemnego w tym roku wyniesie ok. 4,4 mld m sześc. w przeliczeniu na gaz wysokometanowy, a w 2012 wzrośnie do ok. 4,7 mld m sześc. Wydobycie ropy naftowej w tym roku wyniesie ok. 570 tys. ton, a w 2012 ok. 900 tys. ton - podała spółka w komunikacie.

Grupa Ciechu spodziewa się, że pozyska z emisji do 23 mln akcji serii D 300-400 mln zł brutto - podała spółka w prospekcie emisyjnym. Zapisy na papiery firmy będą przyjmowane dniach 3-16 lutego.

Akcjonariusze Ciechu będą zachęcani dyskontem do obejmowania praw poboru w nowej emisji - informują przedstawiciele spółki.

Akcjonariusze Trakcji Polskiej zgodzili się na emisję 72 mln akcji serii G, co oznacza zgodę na połączenie z litewską spółką budowlaną Tiltra.

Przychody Trakcji Polskiej, po przeprowadzeniu fuzji z litewską spółką Tiltra, mogą w 2011 roku przekroczyć 2 mld zł - poinformował PAP prezes Trakcji Maciej Radziwiłł.

Grupa Tiltra, która wkrótce połączy się z Trakcją Polską, startuje obecnie w przetargach w Polsce o łącznej wartości ponad 4 mld zł i na Litwie o łącznej wartości ponad 2 mld zł - poinformował PAP w środę członek zarządu Tiltry Romas Matiukas.

Boryszew złożył niewiążącą ofertę kupna aktywów SaarGummi, producenta ruchomych i statycznych systemów uszczelnień pojazdów, oraz spółek zależnych firmy - podał Boryszew w komunikacie.

Złożona przez Boryszew niewiążąca oferta w sprawie zakupu SaarGummi została przyjęta i tym samym spółka została zakwalifikowana do drugiego etapu postępowania - poinformował Boryszew w komunikacie.

Przychody grupy AmRest wzrosły w IV kwartale 2010 roku o 5,9 proc. do 513,3 mln zł z 484,7 mln zł rok wcześniej - podała spółka w środowym komunikacie.

Telekomunikacja Polska jest zainteresowana uczestnictwem w projekcie Pomorskiej Sieci Szerokopasmowej, którego wartość wynosi 140 mln zł - poinformował PAP Krzysztof Witoń, pełnomocnik zarządu TP do spraw rozwoju sieci szerokopasmowej.

Producent gier, spółka Forever Entertainment zadebiutuje 21 stycznia na rynku NewConnect - podała GPW w komunikacie.

Dom Development rozpoczyna sprzedaż i budowę I etapu osiedla Derby 14 na warszawskiej Białołęce. W inwestycji powstaną 174 mieszkania, które mają trafić do klientów pod koniec II kwartału 2012 roku - poinformował Dom Development w środowym komunikacie.

Według wstępnych wyliczeń firma transportowa Trans Polonia osiągnęła w 2010 roku ok. 22,6 mln zł przychodów wobec 12,9 mln zł w 2009 roku - poinformowała spółka w komunikacie.

Ministerstwo Skarbu Państwa i PGE zawarły aneks do umowy sprzedaży Energi. Umowa ma obowiązywać przez 12 miesięcy, w okres ten nie wlicza się jednak postępowanie sądowe przed SOKiK w sprawie odwołania od decyzji Prezesa UOKiK zakazującej koncentracji - poinformowała PGE w komunikacie.

Centertel uruchomił mobilny internet w technologii HSPA+ Dual Carrier, która umożliwia pobieranie danych z prędkością do 42 Mb/s. Obecnie usługa za pośrednictwem 648 stacji bazowych dostępna jest w 24 miastach - podała Telekomunikacja Polska w komunikacie prasowym.

Rafako spodziewa się wzrostu wyników w 2011 roku - powiedział PAP Wiesław Różacki, prezes spółki. Obecnie firma startuje w kilku przetargach, o wartości kilka miliardów każdy. Część z nich ma zostać rozstrzygnięta jeszcze w pierwszym półroczu. Wyniki prowadzonych postępowań będą jednak wpływać na wyniki Rafako dopiero w kolejnych latach.

Kardan, poprzez swoją spółkę zależną GTC Real Estate Holding, która ma 43,14 proc. akcji GTC, chce sprzedać 15 proc. akcji GTC w ramach procesu przyspieszonego budowania księgi popytu wśród wybranych inwestorów instytucjonalnych - poinformował GTC w komunikacie.

Wells Fargo & Co. zanotował w IV kw. 2010 r. zysk na akcję w wysokości 61 centów - podała spółka w środę w raporcie kwartalnym.

Wartość portfela zamówień grupy Awbud wynosi prawie 250 mln zł netto, z czego do realizacji w tym roku przypada ponad 200 mln zł, w tym kontrakty Instalu Lublin to 44 mln zł - podała spółka w komunikacie prasowym.

Pięć podmiotów, w tym Echo Investment i PBG Dom, zostało dopuszczonych do badania spółki Polbus-PKS z siedzibą we Wrocławiu w ramach procesu prywatyzacji tej spółki - podało MSP w środowym komunikacie.

W wezwaniu Pragmy Inkaso na GF Premium złożono zapisy na akcje dające ponad 2.193.000 głosów, czyli 51 proc. ogólnej liczby głosów na WZA, co oznacza, że wezwanie doszło do skutku - poinformowała Pragma Inkaso w komunikacie.

Fundusze zarządzane przez Quercus TFI zwiększyły zaangażowanie w City Interactive i obecnie mają 632.557 akcji spółki, które stanowią 5 proc. w kapitale zakładowym i głosach na WZA - poinformowało City Interactive.

Goldman Sachs zanotował w IV kw. 2010 r. zysk na akcję w wysokości 3,79 USD - podała spółka w środę w swoim raporcie kwartalnym.

Zysk netto Bank od New York Mellon Corp. wzrósł w IV kw. 2010 r. o 15 proc., do 679 mln USD, czyli 54 centów na akcję, z 593 mln USD, czyli 49 centów, przed rokiem - podał bank w środę w raporcie kwartalnym.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,8879 a kurs złotego do euro na 3,8860 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3506 USD i 110,85 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Decyzja RPP była zgodna z rynkowym konsensusem, wobec czego kurs złotego oraz notowania na rynku długu w nieznacznym stopniu zareagowały na podwyżkę stóp procentowych. Do końca tygodnia złoty może powrócić w okolice 3,90 za euro. Wypowiedzi członków RPP po posiedzeniu Rady spowodują, że rentowności papierów dwuletnich będą rosły, zaś obligacje10-letnie nie powinny znacząco zmienić poziomów rentowności.

OPINIA

Środowa podwyżka stóp procentowych o 25 pb nie jest dobrą decyzją, gdyż uderzy w przedsiębiorstwa - uważa wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Planowane zmiany w systemie emerytalnym ograniczają tegoroczny potencjał wzrostowy polskiego rynku, i w ich wyniku mniejszy będzie również prawdopodobnie napływ zagranicznych środków na polską giełdę w tym roku - uważa Sebastian Kahlfeld, zarządzający funduszem DWS Emerging Europe and Africa. W jego ocenie w perspektywie całego 2011 roku WIG 20 może wzrosnąć o około 10 proc.

Dynamika PKB w tym roku w porównaniu z 2010 r. nieznacznie nieznacznie spowolni do 3,8 proc., by w 2012 r. przyspieszyć do 4,1 proc. - wynika z prognozy banku Nordea. Zdaniem autorów raportu w 2011 r. należy spodziewać się znacznego wzrostu nakładów na inwestycje.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie raczej nie przekroczą 10 tys. USD za tonę - ocenia Nic Brown, analityk Natixis Commodity Markets Ltd. w Londynie.

Napływ środków do krajów emerging markets będzie dalej wzrastał w tym roku, a wpływać będzie na to dynamiczny wzrost gospodarczy w tych krajach przy niższych wskaźnikach zadłużenia do PKB, oraz atrakcyjne wyceny akcji spółek notowanych na tych rynkach - uważa Mark Mobius, Prezes Templeton Asset Management.

Sprzedaż przez Kardana, głównego akcjonariusza GTC, pakietu 15 proc. akcji deweloperskiej spółki będzie zawierać dyskonto. Środowe notowania spółka rozpoczęła około 6 proc. spadkiem i obecny kurs może być zbliżony do ceny sprzedaży pakietu - uważają analitycy.

Procentowy wzrost eksportu wyrażony w euro będzie w 2011 i 2012 roku jednocyfrowy - powiedział Zygmunt Kostkiewicz, prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Jego zdaniem, w tym roku eksport liczony w euro wzrośnie o 4-6 proc.

W 2011 r. liczba upadłości korporacyjnych w Polsce ustabilizuje się i wyniesie 720, tyle samo co w 2010 r. - prognozuje TU Euler Hermes.

PROGRAMY UE

Polska nie wykorzystuje środków przyznanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w ramach elastycznej linii kredytowej (FCL) - wynika z cotygodniowego raportu MFW na temat jego działalności finansowej.

KADRY

Rada nadzorcza Polnordu powołała na stanowisko prezesa Bartosza Puzdrowskiego - poinformował Polnord w środowym komunikacie.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną w reakcji na spodziewany spadek jej zapasów w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec 2011, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 48 centów do 92,79 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na marzec 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 98,20-98,22 USD za baryłkę.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 4 grosze - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną podczas tej sesji i są na rekordowym poziomie. To wynik obaw o deficyt metalu w 2011 r. - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 9.774,75 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,8 proc. (PAP)

zdz/ pam/

d2iufmc

Podziel się opinią

Share
d2iufmc
d2iufmc