Trwa ładowanie...
d1ghoq2
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, środa 19 stycznia , 20.00

...

Share
d1ghoq2

19.01. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu podniosła stopy procentowe o 25 pb, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 3,75 proc. w skali rocznej - podała RPP w środę w komunikacie.

d1ghoq2

RPP podwyższyła stopy, aby zapobiec utrzymaniu się inflacji powyżej celu w średnim okresie spowodowanym narastaniem presji płacowej, inflacyjnej, a co za tym idzie utrwaleniem się na podwyższonym poziomie oczekiwań inflacyjnych - napisano w komunikacie po posiedzeniu RPP.

Prezes NBP Marek Belka powiedział, że środowej podwyżki stóp nie należy traktować, jako jednorazowego dostosowania.

Negatywny wpływ cen żywności na inflację zacznie wygasać w drugiej połowie 2011 roku - uważa członek RPP Andrzej Kaźmierczak.

Złoty ma potencjał aprecjacyjny i kiedy zostanie on przekształcony w realne zmiany będzie miał wpływ na politykę pieniężną - powiedział na konferencji prasowej prezes NBP Marek Belka.

d1ghoq2

Przeciętne wynagrodzenie brutto w grudniu wyniosło 3.847,91 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 5,4 proc., a mdm wzrosło o 9,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

GUS podał, że w przedsiębiorstwach w grudniu było zatrudnionych 5.379,4 tysiąca osób, czyli o 2,4 proc. więcej niż przed rokiem i bez zmian wobec listopada.

Liczba rozpoczętych budów mieszkań w grudniu 2010 roku spadła o 4,1 proc. rdr i wyniosła 8.043 - podał w środę GUS.

Liczba oddanych do użytku mieszkań w grudniu 2010 r. wyniosła 15.005 i spadła rdr o 6,7 proc. oraz wzrosła mdm o 19,1 proc. - podał w czwartek GUS.

d1ghoq2

Liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia w grudniu 2010 r. wyniosła 13.868 i w ujęciu rocznym spadła o 5,1 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 2,9 proc. - podał w środę GUS.

W 2010 roku ogłoszono w Polsce 304.985 przetargów i zleceń na usługi, wykonawstwo oraz dostawy i jest to o 22 proc. więcej niż w 2009 roku - podała spółka Pressinfo w komunikacie.

Stawka referencyjna Polonia wzrosła w środę do 3,11 proc. z 3,05 proc. we wtorek - podał NBP.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

d1ghoq2

Na rachunku obrotów bieżących eurolandu deficyt w listopadzie 2010 r. wyniósł 11,2 mld euro wobec deficytu 9,6 mld euro miesiąc wcześniej, po korekcie - podał w środę Europejski Bank Centralny w komunikacie.

Produkt Krajowy Brutto Ukrainy wzrósł w 2010 r. o 4,5 proc. - poinformował w komunikacie bank centralny Ukrainy na swojej stronie internetowej.

Rząd Niemiec rozważa plan, który pomógłby Grecji w restrukturyzacji jej zadłużenia - napisała w środę niemiecka gazeta "Die Zeit".

Rząd Niemiec podwyższa swoje prognozy wzrostu PKB w 2011 r. Ministerstwo Gospodarki szacuje, że tym roku gospodarka Niemiec urośnie o 2,3 proc. wobec prognozowanych wcześniej 1,8 proc. - podał resort w środę w rocznej prognozie gospodarczej.

d1ghoq2

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wykluczyła w wywiadzie dla tygodnika "Stern" możliwość ponownego wprowadzenia marki niemieckiej i zapewniła, że jej rząd "nadal będzie czynić to, co jest konieczne, by zagwarantować stabilność euro".

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA spadła w grudniu do 529 tys. w ujęciu rocznym, z 553 tys. w listopadzie po korekcie - podał w środę Departament Handlu USA w komunikacie.

WSKAŹNIKI

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 14 stycznia o 5,0 proc. - podano w środę w komunikacie.

d1ghoq2

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 1,33 proc. i wyniósł 2757,30 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,36 proc. i wyniósł 10.557,10 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 1,8 proc. i wyniósł 2.758,00 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu wzrósł o 0,24 proc., do 22.895,8 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 1,32 proc., do 5.976,7 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 0,9 proc. i wyniósł 3.976,71 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,85 proc., do 7.082,76 pkt.

SPÓŁKI

PGNiG szacuje, że wydobycie gazu ziemnego w tym roku wyniesie ok. 4,4 mld m sześc. w przeliczeniu na gaz wysokometanowy, a w 2012 wzrośnie do ok. 4,7 mld m sześc. Wydobycie ropy naftowej w tym roku wyniesie ok. 570 tys. ton, a w 2012 ok. 900 tys. ton - podała spółka w komunikacie.

Grupa Ciechu spodziewa się, że pozyska z emisji do 23 mln akcji serii D 300-400 mln zł brutto - podała spółka w prospekcie emisyjnym. Zapisy na papiery firmy będą przyjmowane dniach 3-16 lutego.

Akcjonariusze Ciechu będą zachęcani dyskontem do obejmowania praw poboru w nowej emisji - informują przedstawiciele spółki.

Akcjonariusze Trakcji Polskiej zgodzili się na emisję 72 mln akcji serii G, co oznacza zgodę na połączenie z litewską spółką budowlaną Tiltra.

Przychody Trakcji Polskiej, po przeprowadzeniu fuzji z litewską spółką Tiltra, mogą w 2011 roku przekroczyć 2 mld zł - poinformował PAP prezes Trakcji Maciej Radziwiłł.

Grupa Tiltra, która wkrótce połączy się z Trakcją Polską, startuje obecnie w przetargach w Polsce o łącznej wartości ponad 4 mld zł i na Litwie o łącznej wartości ponad 2 mld zł - poinformował PAP w środę członek zarządu Tiltry Romas Matiukas.

Boryszew złożył niewiążącą ofertę kupna aktywów SaarGummi, producenta ruchomych i statycznych systemów uszczelnień pojazdów, oraz spółek zależnych firmy - podał Boryszew w komunikacie.

Złożona przez Boryszew niewiążąca oferta w sprawie zakupu SaarGummi została przyjęta i tym samym spółka została zakwalifikowana do drugiego etapu postępowania - poinformował Boryszew w komunikacie.

Kardan, poprzez swoją spółkę zależną GTC Real Estate Holding, która ma 43,14 proc. akcji GTC, chce sprzedać 15 proc. akcji GTC w ramach procesu przyspieszonego budowania księgi popytu wśród wybranych inwestorów instytucjonalnych - poinformował GTC w komunikacie.

Cena sprzedaży 15 proc. akcji GTC należących do Kardana wyniesie około 22 zł za papier, cały proces może być zakończony w środę - wynika z informacji PAP.

Lotos Exploration and Production Norge, spółka w 100 proc. zależna od Lotos Petrobaltic otrzymała 25 proc. udział oraz status operatora w koncesji PL 503B zlokalizowanej w obszarze Morza Norweskiego - podał Lotos w komunikacie.

Przychody grupy AmRest wzrosły w IV kwartale 2010 roku o 5,9 proc. do 513,3 mln zł z 484,7 mln zł rok wcześniej - podała spółka w środowym komunikacie.

Telekomunikacja Polska jest zainteresowana uczestnictwem w projekcie Pomorskiej Sieci Szerokopasmowej, którego wartość wynosi 140 mln zł - poinformował PAP Krzysztof Witoń, pełnomocnik zarządu TP do spraw rozwoju sieci szerokopasmowej.

Producent gier, spółka Forever Entertainment zadebiutuje 21 stycznia na rynku NewConnect - podała GPW w komunikacie.

Dom Development rozpoczyna sprzedaż i budowę I etapu osiedla Derby 14 na warszawskiej Białołęce. W inwestycji powstaną 174 mieszkania, które mają trafić do klientów pod koniec II kwartału 2012 roku - poinformował Dom Development w środowym komunikacie.

Według wstępnych wyliczeń firma transportowa Trans Polonia osiągnęła w 2010 roku ok. 22,6 mln zł przychodów wobec 12,9 mln zł w 2009 roku - poinformowała spółka w komunikacie.

Ministerstwo Skarbu Państwa i PGE zawarły aneks do umowy sprzedaży Energi. Umowa ma obowiązywać przez 12 miesięcy, w okres ten nie wlicza się jednak postępowanie sądowe przed SOKiK w sprawie odwołania od decyzji Prezesa UOKiK zakazującej koncentracji - poinformowała PGE w komunikacie.

Centertel uruchomił mobilny internet w technologii HSPA+ Dual Carrier, która umożliwia pobieranie danych z prędkością do 42 Mb/s. Obecnie usługa za pośrednictwem 648 stacji bazowych dostępna jest w 24 miastach - podała Telekomunikacja Polska w komunikacie prasowym.

Rafako spodziewa się wzrostu wyników w 2011 roku - powiedział PAP Wiesław Różacki, prezes spółki. Obecnie firma startuje w kilku przetargach, o wartości kilka miliardów każdy. Część z nich ma zostać rozstrzygnięta jeszcze w pierwszym półroczu. Wyniki prowadzonych postępowań będą jednak wpływać na wyniki Rafako dopiero w kolejnych latach.

Grupa Orbis w 2010 roku osiągnęła przychody na poziomie 817,8 mln zł - poinformował Orbis w komunikacie zaznaczając, że jest to wstępna informacja.

Środowe NWZA Multimedia Polska nie podjęło uchwały w sprawie umorzenia 38.337.936 akcji własnych - podała spółka w komunikacie.

Należąca do Action spółka Sferis, prowadząca ogólnopolską sieć sklepów oferujących mobilne rozwiązania i technologie, zwiększyła liczbę prowadzonych punktów do 131 ze 110 przed rokiem. Spółka zakończyła 2010 r. z zyskiem netto - poinformował Sferis w komunikacie prasowym.

Wells Fargo & Co. zanotował w IV kw. 2010 r. zysk na akcję w wysokości 61 centów - podała spółka w środę w raporcie kwartalnym.

Wartość portfela zamówień grupy Awbud wynosi prawie 250 mln zł netto, z czego do realizacji w tym roku przypada ponad 200 mln zł, w tym kontrakty Instalu Lublin to 44 mln zł - podała spółka w komunikacie prasowym.

Pięć podmiotów, w tym Echo Investment i PBG Dom, zostało dopuszczonych do badania spółki Polbus-PKS z siedzibą we Wrocławiu w ramach procesu prywatyzacji tej spółki - podało MSP w środowym komunikacie.

W wezwaniu Pragmy Inkaso na GF Premium złożono zapisy na akcje dające ponad 2.193.000 głosów, czyli 51 proc. ogólnej liczby głosów na WZA, co oznacza, że wezwanie doszło do skutku - poinformowała Pragma Inkaso w komunikacie.

Fundusze zarządzane przez Quercus TFI zwiększyły zaangażowanie w City Interactive i obecnie mają 632.557 akcji spółki, które stanowią 5 proc. w kapitale zakładowym i głosach na WZA - poinformowało City Interactive.

NWZA Netmediów uchwaliło warunkowe podwyższenie kapitału zakładowego z wyłączeniem prawa poboru. Zarząd spółki w ciągu trzech lat będzie mógł wymitować do 2,6 mln akcji serii J - podały Netmedia.

Goldman Sachs zanotował w IV kw. 2010 r. zysk na akcję w wysokości 3,79 USD - podała spółka w środę w swoim raporcie kwartalnym.

Zysk netto Bank od New York Mellon Corp. wzrósł w IV kw. 2010 r. o 15 proc., do 679 mln USD, czyli 54 centów na akcję, z 593 mln USD, czyli 49 centów, przed rokiem - podał bank w środę w raporcie kwartalnym.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,8879 a kurs złotego do euro na 3,8860 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3506 USD i 110,85 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Decyzja RPP była zgodna z rynkowym konsensusem, wobec czego kurs złotego oraz notowania na rynku długu w nieznacznym stopniu zareagowały na podwyżkę stóp procentowych. Do końca tygodnia złoty może powrócić w okolice 3,90 za euro. Wypowiedzi członków RPP po posiedzeniu Rady spowodują, że rentowności papierów dwuletnich będą rosły, zaś obligacje10-letnie nie powinny znacząco zmienić poziomów rentowności.

OPINIA

Środowa sesja na warszawskiej giełdzie, po słabszej drugiej połowie, przyniosła spadki głównych indeksów. Zdaniem analityków do końca tygodnia możliwe jest dalsze umiarkowane pogłębienie spadków, nie wykluczona jest bowiem korekta wzrostów z ostatnich tygodni na światowych rynkach.

Środowa podwyżka stóp procentowych o 25 pb nie jest dobrą decyzją, gdyż uderzy w przedsiębiorstwa - uważa wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Rada Polityki Pieniężnej obrała "zrównoważone podejście", w którym zacieśnienie polityki pieniężnej dokona się zarówno przez zwyżki stóp procentowych jak i umocnienie złotego - napisał w komentarzu do środowej zwyżki JP Morgan.

Planowane zmiany w systemie emerytalnym ograniczają tegoroczny potencjał wzrostowy polskiego rynku, i w ich wyniku mniejszy będzie również prawdopodobnie napływ zagranicznych środków na polską giełdę w tym roku - uważa Sebastian Kahlfeld, zarządzający funduszem DWS Emerging Europe and Africa. W jego ocenie w perspektywie całego 2011 roku WIG 20 może wzrosnąć o około 10 proc.

Dynamika PKB w tym roku w porównaniu z 2010 r. nieznacznie nieznacznie spowolni do 3,8 proc., by w 2012 r. przyspieszyć do 4,1 proc. - wynika z prognozy banku Nordea. Zdaniem autorów raportu w 2011 r. należy spodziewać się znacznego wzrostu nakładów na inwestycje.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie raczej nie przekroczą 10 tys. USD za tonę - ocenia Nic Brown, analityk Natixis Commodity Markets Ltd. w Londynie.

Napływ środków do krajów emerging markets będzie dalej wzrastał w tym roku, a wpływać będzie na to dynamiczny wzrost gospodarczy w tych krajach przy niższych wskaźnikach zadłużenia do PKB, oraz atrakcyjne wyceny akcji spółek notowanych na tych rynkach - uważa Mark Mobius, Prezes Templeton Asset Management.

Sprzedaż przez Kardana, głównego akcjonariusza GTC, pakietu 15 proc. akcji deweloperskiej spółki będzie zawierać dyskonto. Środowe notowania spółka rozpoczęła około 6 proc. spadkiem i obecny kurs może być zbliżony do ceny sprzedaży pakietu - uważają analitycy.

Procentowy wzrost eksportu wyrażony w euro będzie w 2011 i 2012 roku jednocyfrowy - powiedział Zygmunt Kostkiewicz, prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Jego zdaniem, w tym roku eksport liczony w euro wzrośnie o 4-6 proc.

W 2011 r. liczba upadłości korporacyjnych w Polsce ustabilizuje się i wyniesie 720, tyle samo co w 2010 r. - prognozuje TU Euler Hermes.

PROGRAMY UE

Polska nie wykorzystuje środków przyznanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w ramach elastycznej linii kredytowej (FCL) - wynika z cotygodniowego raportu MFW na temat jego działalności finansowej.

KADRY

Rada nadzorcza Polnordu powołała na stanowisko prezesa Bartosza Puzdrowskiego - poinformował Polnord w środowym komunikacie.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną w reakcji na spodziewany spadek jej zapasów w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec 2011, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 48 centów do 92,79 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na marzec 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 98,20-98,22 USD za baryłkę.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 4 grosze - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną podczas tej sesji i są na rekordowym poziomie. To wynik obaw o deficyt metalu w 2011 r. - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 9.774,75 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,8 proc. (PAP)

zdz/ pam/

d1ghoq2

Podziel się opinią

Share
d1ghoq2
d1ghoq2