Trwa ładowanie...
d3tz9rg
d3tz9rg

Przegląd wiadomości gospodarczych, środa 23 maja, 20.00

...
Share
d3tz9rg

23.05. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Przedstawiciele banków ankietowani przez Pentor i Związek Banków Polskich przewidują, że inflacja na koniec 2012 roku wyniesie 4,45 proc. rdr - poinformował Pentor w komunikacie.

d3tz9rg

Inwestycje przedsiębiorstw niefinansowych w I kw. 2012 r. wzrosły o 12,3 proc. rdr i wyniosły 17,6 mld zł - podał w środę GUS.

Wynik finansowy netto przedsiębiorstw niefinansowych w I kwartale 2012 roku wzrósł o 7,3 proc. rdr i wyniósł 23,6 mld zł - podał w środę w komunikacie GUS.

Europa powinna się dobrze przygotować na wypadek wyjścia Grecji ze strefy euro, gdyby taki "czarny scenariusz" miał się zrealizować - uważa premier Donald Tusk.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

d3tz9rg

Szczyt przywódców UE w środę wieczorem - choć oficjalnie poświęcony polityce wzrostu - znowu odbywa się pod presją sytuacji w Grecji i groźby jej wyjścia ze strefy euro. Ostry spór o euroobligacje będzie też testem dla nowego motoru francusko-niemieckiego.

Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję, w której zaapelował o powołanie instytucji monitorującej chińskie inwestycje w unijne firmy i obligacje. Eurodeputowani uważają, że UE powinna skuteczniej walczyć z nieuczciwą konkurencją ze strony Chin.

Sprzedaż nowych domów w USA wzrosła w kwietniu do 343 tysięcy w ujęciu rocznym - poinformował Departament Handlu.

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, z uwzględnieniem sprzedaży paliw, w kwietniu 2012 r. spadła o 2,3 proc. mdm, po wzroście miesiąc wcześniej o 2,0 proc. - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne.

d3tz9rg

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 18 maja 2012 r. o 3,8 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w środę w komunikacie.

Bank centralny Japonii utrzymał stopy procentowe bez zmian - podał bank po zakończeniu swojego posiedzenia. Główna stopa procentowa wynosi nadal tylko 0,0-0,10 proc.

BUDŻET

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 220,1 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

d3tz9rg

Według danych ze sprawozdań, budżety jednostek samorządu terytorialnego w I kwartale 2012 r. zamknęły się zbiorczo nadwyżką w kwocie 6.177 mln zł, przy planowanym deficycie w wysokości 12.859 mln zł - podało ministerstwo finansów w komunikacie.

DŁUG

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy powiedział w środę w Paryżu, po spotkaniu z prezydentem Francois Hollande'em, że jego kraj nie potrzebuje pomocy finansowej, ale Madryt chciałby, aby EBC podjął kroki, które pomogą obniżyć rentowność hiszpańskich obligacji.

Ocena wiarygodoności kredytowej Polski prawdopodobnie pozostanie niezmieniona w średnim terminie - uważa Moritz Kraemer, dyrektor zarządzający Standard & Poor's. Jego zdaniem zagrożenia oraz szanse dotyczące koniunktury są zasadniczo zrównoważone, a pozytywny ruch ratingu powinny poprzedzić dalsze wysiłki na rzecz poprawy konkurencyjności poprzez reformy strukturalne w celu wspierania wzrostu wydajności, przy jednoczesnym zatrzymaniu i odwróceniu się tendencji do wzrostu długu publicznego tak, aby spadł on poniżej pierwszego progu ostrożnościowego.

d3tz9rg

Ministerstwo Finansów nie ma jeszcze stanowiska w sprawie ustanowienia euroobligacji, ale poważnie przeanalizuje ten pomysł - poinformował w środę PAP minister finansów Jacek Rostowski.

Unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger w wywiadzie dla dziennika "Handelsblatt" ostrzegł w środę niemiecki rząd przed definitywnym wykluczaniem możliwości wprowadzenia euroobligacji i poparł pomysł "funduszu oddłużenia".

WSKAŹNIKI

Amerykański wskaźnik zmian cen domów jednorodzinnych (HPI) wzrósł w marcu o 1,8 proc. miesiąc do miesiąca - podała w komunikacie organizacja badawcza Office of Federal Housing Enterprise Oversight.

d3tz9rg

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w maju 2012 roku w stosunku do ostatniego kwietniowego pomiaru do 22,6 pkt. z 26,1 pkt. - poinformował Związek Banków Polskich oraz Pentor - poinformował Związek Banków Polskich oraz Pentor.

FootFall Index Polska w tygodniu od 14 maja do 20 maja spadł o 3,0 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim tygodniem spadł o 7,5 proc.

BILANS

Na rachunku obrotów bieżących eurolandu nadwyżka w marcu 2012 r. wyniosła 9,1 mld euro wobec deficytu 1,2 mld euro miesiąc wcześniej, po korekcie - podał Europejski Bank Centralny w komunikacie.

KONIUNKTURA

W maju nastąpiło zahamowanie negatywnego trendu nastrojów społecznych, jednocześnie prognozy sytuacji w kraju, po nieznacznym pogorszeniu względem kwietnia, są najmniej optymistyczne od początku badań w 1992 r. - wynika z badań CBOS.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł o 2,0 proc. na zamknięciu wyniósł 8.556,60 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,4 proc. i wyniósł 2.363,44 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu sesji spadł o 3,09 proc. i wyniósł 16.230,31 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 2,93 proc. i wyniósł 2038,14 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 2,53 proc., do 5.266,41 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 2,62 proc. i wyniósł 3.003,27 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 2,33 proc. i wyniósł 6.285,75 pkt. (PAP)

SPÓŁKI

Facebook i banki, które wprowadziły go na giełdę, oskarżane są o to, że informacje o ryzyku związanym z kupowaniem jego akcji przekazały tylko wybranym inwestorom; regulatorzy rynku podjęli dochodzenie w tej sprawie - podaje w środę "Le Nouvel Observateur".

Zarząd Towarzystwa Finansowego SKOK zmienił rekomendację w sprawie podziału zysku i obecnie chce, by z zysku osiągniętego w 2011 roku oraz niepodzielonego zysku z lat ubiegłych dywidenda na akcję wynosiła 0,02 zł - poinformowała spółka w środowym komunikacie.

Projekt poszukiwań i wydobycia gazu i ropy z łupków może być projektem paneuropejskim, który może zagwarantować rozwój europejskiej gospodarki - poinformował Mikołaj Budzanowski, minister skarbu państwa na Europejskim Kongresie Finansowym w Sopocie. Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen, dodał, że projekt taki mógłby wówczas współfinansować EBI.

Walne Zgromadzenie Dom Development zdecydowało o wypłacie 1,5 zł dywidendy na akcję z zysku netto za 2011 rok - podał Dom Development w komunikacie.

KGHM Polska Miedź chce konsekwentnie realizować strategię w segmencie energetyki i w 2018 roku dojść do poziomu ok. 30 proc. przychodów z tego segmentu, zaś inwestycje mogą pochłonąć w tym segmencie co najmniej kilka miliardów złotych. KGHM chce też poczekać z kolejnymi akwizycjami złóż do 2014-2016, aż ruszy produkcja we wszystkich realizowanych projektach.

Ewentualna emisja obligacji KGHM Polska Miedź zależy od potrzeb inwestycyjnych, od polityki dywidendowej i od decyzji walnego w sprawie wysokości dywidendy za 2011 rok. Jeśli walne zdecyduje, żeby wypłacić więcej niż rekomendowane przez zarząd 17 zł na akcję to powstanie potrzeba zadłużenia - poinformował PAP prezes Herbert Wirth.

KGHM Polska Miedź, zgodnie ze strategią związaną z energetyką, zakłada inwestycje kapitałowe w spółki energetyczne, a w przypadku Tauronu KGHM chciałby zwiększyć swoje udziały w tej spółce, a nie ją przejąć - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes Herbert Wirth.

PGNiG chce wyemitować do końca czerwca obligacje o wartości między 1 a 2 mld zł w ramach ostatnio uchwalonego programu o wartości do 4,5 mld zł. Ta emisja wyczerpie potrzeby grupy jeśli chodzi o emisję papierów w tym roku - powiedział PAP Sławomir Hinc, wiceprezes PGNiG.

W ciągu miesiąca-dwóch PGNiG zaktualizuje wartość programu inwestycyjnego na 2012 rok, CAPEX nie będzie jednak różnił się istotnie od 5 mld zł zapowiadanych wcześniej - powiedział PAP Sławomir Hinc, wiceprezes spółki.

Firmy poszukujące gazu łupkowego będą musiały wydać na poszukiwania około kilkuset milionów złotych. Na razie grupa robocza przedstawiła szczegółowy model finansowy i do końca czerwca mają zostać ustalone szczegóły - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes KGHM Herbert Wirth.

Przedsiębiorstwo Inżynieryjno - Budowlane Mikulewicz złożyło wniosek o upadłość likwidacyjną Hydrobudowy Polska - poinformowała spółka w komunikacie.

Kopex oczekuje powrotu do wyższych wyników w II kw. Portfel zamówień spółki na koniec kwietnia 2012 roku wyniósł 1,99 mld zł, co oznacza wzrost o 55,9 proc. w porównaniu z backlogiem na koniec kwietnia 2011 r. - podała spółka w komunikacie prasowym.

Przyjmowanie zapisów w wezwaniu ogłoszonym przez Rabobank International Holding i Co"peratieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank na 17.262.669 akcji BGŻ zostało przedłużone do 30 lipca - poinformowano w ogłoszeniu prasowym.

Konsorcjum Hydrobudowy, PBG i Obrascon Huarte Lain (OHL) podpisało z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Białymstoku umowę na dokończenie budowy stadionu piłkarskiego w Białymstoku. Wartość zlecenia to 206,5 mln zł netto - podała Hydrobudowa Polska w komunikacie.

ING TFI zmniejszył zaangażowanie w Automotive Components Europe do 4,02 proc. ogólnej liczby głosów na WZ spółki - poinformowała spółka ACE w komunikacie.

Grupa Elektrotim stawia przed zarządami spółek zależnych cel osiągnięcia w perspektywie trzech lat minimum 50 mln zł przychodów i rentowności brutto ze sprzedaży nie mniejszej niż 5 proc. - poinformował dziennikarzy Andrzej Diakun, prezes Elektrotimu.

Walne Zgromadzenie Konsorcjum Stali zdecydowało, że z zysku osiągniętego w 2011 roku na dywidendę trafi 10,9 mln zł, co daje 2 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Netia planuje, że zysk netto, jaki osiągnęła w 2011 roku w wysokości 225 mln zł przeznaczy na kapitał zapasowy - poinformowała spółka w środowym komunikacie.

Korporacja Gospodarcza "Efekt" planuje z zysku osiągniętego w 2011 roku na dywidendę przeznaczyć 932,1 tys. zł, co da 0,55 zł dywidendy na akcję zwykłą i 0,66 zł dywidendy na akcję uprzywilejowaną - poinformowała spółka w komunikacie.

Walne Zgromadzenie Ferro zdecydowało o skupie do 1 mln akcji własnych w celu ich umorzenia na co planuje wydać nie więcej niż 11 mln zł - poinformowała spółka w środowym komunikacie.

Walne Zgromadzenie Ferro zdecydowało, że z zysku osiągniętego w 2011 roku na dywidendę trafi 6,35 mln zł, co daje 0,3 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Gaz-System wybrał trzy oferty konsorcjów, których liderem jest Izostal, jako najkorzystniejsze w przetargach na dostawy izolowanych rur stalowych do gazociągów. Łączna wartość wybranych ofert przekracza 110 mln zł netto - podał Izostal w komunikacie.

PHZ Baltona złożyła do KNF wniosek o zatwierdzenie prospektu emisyjnego, przygotowanego w związku z planowanym przeniesieniem notowań spółki na rynek regulowany - poinformowała spółka w komunikacie.

K&K Herbal Poland, dystrybutor suplementów diety, kosmetyków i wyrobów medycznych, zadebiutuje na rynku NewConnect w czwartek, 24 maja - podała GPW w komunikacie prasowym.

Spółka deweloperska Murapol planuje pozyskać z emisji akcji ponad 45 mln zł i przeznaczyć je na uzyskanie nowych projektów deweloperskich oraz realizację już posiadanych. Zgodnie ze wstępnym harmonogramem, oferta ma ruszyć na początku lipca 2012 r. - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Mex Polska, spółka zarządzająca sieciami restauracji i klubów muzycznych, zadebiutuje na warszawskiej giełdzie w piątek 25 maja - podała giełda w komunikacie.

Webventure, właściciel platformy z grami online na pieniądze, planuje debiut na rynku NewConnect w lipcu bieżącego roku. W wyniku emisji akcji chce pozyskać środki na ekspansję międzynarodową. Do połowy czerwca zakończy road show dla inwestorów - poinformowali przedstawiciele spółki.

Oferta publiczna Polskiego Holdingu Nieruchomości (PHN) może odbyć się przez wakacjami, a Skarb Państwa raczej nie zdecyduje się na sprzedaż wszystkich udziałów - poinformował PAP Paweł Tamborski, wiceminister skarbu państwa.

Resort skarbu powinien w piątek mieć raport z wyceną, a do końca maja wypracować stanowisko w sprawie wezwania na akcje BGŻ - poinformował PAP Paweł Tamborski, wiceminister skarbu państwa.

Ministerstwo Skarbu Państwa przyznało ponownie Wasco wyłączność negocjacyjną w sprawie zakupu akcji Centralnego Ośrodka Informatyki Górnictwa (COIG) - poinformowało MSP w środowym komunikacie.

Czterech inwestorów, w tym PCZ SA, złożyło w MSP odpowiedzi na zaproszenie do udziału w negocjacjach w sprawie zakupu akcji Uzdrowiska Wysowa - podał MSP w środowym komunikacie.

WALUTY

Wartość środków pochodzących z UE wymienionych na rynku w 2012 r. będzie zbliżona do wartości z 2011 r. czyli wyniesie ok. 11 mld euro - poinformował wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Dodał, że obserwowane w ostatnim czasie osłabienie złotego jest "odpryskiem" osłabienia euro wobec dolara.

Środa była generalnie spokojnym dniem, jeśli chodzi o notowania złotego, choć pod koniec dnia polska waluta zaczęła tracić na wartości, w związku z nie najlepszymi nastrojami globalnymi. W środę doszło do osłabienia na polskim rynku długu, choć dilerzy zaznaczają, że krajowe obligacje i tak dobrze radzą sobie w obliczu ostatnich zawirowań.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,4460, a kurs złotego do euro na 4,3576 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2659 USD i 100,59 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

OPINIA

Środowa sesja na warszawskiej GPW upłynęła pod znakiem spadków. Zdaniem analityków na kolejnych sesjach WIG 20 może testować okolice 2.019-2.036 pkt. Ewentualne przełamanie tej strefy wsparcia mogłoby oznaczać sygnał do zdecydowanego pogłębienia trendu spadkowego. Nastroje na rynku osłabiają negatywne informacje napływające z Grecji.

Od III kwartału tego roku dojdzie do wyraźnego spadku inflacji bazowej poniżej celu RPP, co będzie sprzyjać stabilizacji stóp procentowych NBP - uważa Jakub Borowski, członek Rady Gospodarczej przy premierze.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, bo władze Iranu zgadzają się na przeprowadzenie kontroli przez inspektorów z ONZ - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 79 centów do 91,06 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na VII 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 107,91-107,93 USD za baryłkę.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 883 tys. baryłek, czyli o 0,2 proc., do 382,53 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają, bo na rynku nasilają się obawy, że Grecja może wyjść ze strefy euro - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.658,00 USD za tonę, po spadku o 1,1 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7590,25 USD/t.

(PAP)

pif/ asa/

d3tz9rg

Podziel się opinią

Share
d3tz9rg
d3tz9rg