Trwa ładowanie...
d4jnmnb

Przegląd wiadomości gospodarczych, środa 25 stycznia, 17.00

...

Share
d4jnmnb

25.01. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Spowolnienie aktywności gospodarczej w Polsce i krajach bałtyckich w 2012 roku będzie relatywnie niewielkie, a dynamika PKB powinna przekroczyć 2,5 proc. - wynika z raportu NBP "Analiza sytuacji gospodarczej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej - styczeń 2012".

NBP spodziewa się utrzymywania inflacji bazowej na podwyższonym poziomie na początku tego roku w krajach regionu, ale jej wzrostu nie można wiązać ze wzrostem presji inflacyjnej - napisał NBP w raporcie poświęconym krajom regionu.

d4jnmnb

PKB Polski w 2011 roku rósł powyżej 4 proc. - powiedział podczas wystąpienia w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski.

Jeżeli sytuacja na rynkach się ustabilizuje, to będzie to dla złotego impuls do aprecjacji - powiedział podczas wystąpienia w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski.

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że za 2 lata odbędzie się przegląd systemu emerytalnego, ale zmiana wartości transferów do OFE nie jest planowana.

Minister finansów Jacek Rostowski uważa, że przy przeglądzie funkcjonowania systemu OFE możliwe jest pójście w kierunku takiego rozwiązania, by składka do OFE była odprowadzana "raczej od młodszych pokoleń", a nie od osób starszych.

d4jnmnb

Liczba turystów nocujących w Polsce w listopadzie 2011 r. wyniosła 293.342 osób wobec 259.058 w listopadzie 2010 r. oraz wobec 395.929 w październiku 2011 r. - podał GUS.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Japonia odnotowała w ubiegłym roku, pierwszy od 31 lat deficyt handlowy. Jak poinformował w środę rząd w Tokio, deficyt wyniósł 2,49 bln jenów (ok. 25 mld euro).

Sprzedaż detaliczna we Włoszech w listopadzie 2011 r. spadła rdr o 1,8 proc., po spadku poprzednio o 1,4 proc., po korekcie - poinformował w środę w komunikacie Włoski Instytut Statystyczny w Rzymie.

d4jnmnb

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii spadł w IV kw. 2011 r. o 0,2 proc. kdk, podczas gdy III wzrósł o 0,6 proc. - poinformowało w środę Biuro Krajowej Statystyki w Londynie we wstępnym wyliczeniu.

BUDŻET

W 2011 roku deficyt budżetowy wyniósł 25-26 mld zł, a deficyt sektora samorządowego 11-12 mld zł - poinformował w środę minister finansów Jacek Rostowski.

DŁUG

d4jnmnb

Deficyt sektora finansów publicznych w 2015 roku spadnie do 1 proc. PKB, a dług liczony według metodologii krajowej do 47 proc. PKB - powiedział podczas wystąpienia w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski.

Minister finansów Jacek Rostowski uważa, że przy przeglądzie funkcjonowania systemu OFE możliwe jest pójście w kierunku takiego rozwiązania, by składka do OFE była odprowadzana "raczej od młodszych pokoleń", a nie od osób starszych.

Niemcy nie mają nieograniczonych możliwości wspierania zadłużonych państw eurolandu - ostrzegła niemiecka kanclerz Angela Merkel w wywiadzie dla kilku europejskich gazet. Jej zdaniem pobudzenie wzrostu i zatrudnienia powinno być w centrum walki z kryzysem.

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy zapewnił we wtorek w Lizbonie, że Madryt zredukuje w tym roku deficyt budżetowy do 4,4 proc. PKB, reagując na wyrażane przez Brukselę obawy, że jego kraj nie zrealizuje tego celu w 2012 roku.

d4jnmnb

Premier Mario Monti oświadczył w środę w Senacie w Rzymie, że Włochy popierają udział państw spoza strefy euro w jej obradach. Szef rządu podkreślił, że właśnie ta sprawa była tematem jego niedawnej rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem w Wiecznym Mieście.

Rząd w Pradze zadecydował w środę, że Czechy przyłączą się do pożyczki udzielanej Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu (MFW) na ratowanie zadłużonych państw strefy euro, ale przekażą na ten cel 1,5 mld euro, a więc o ponad połowę mniej, niż oczekiwano.

WSKAŹNIKI

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w grudniu przez Amerykanów spadła miesiąc do miesiąca o 3,5 proc. - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

d4jnmnb

Amerykański wskaźnik zmian cen domów jednorodzinnych (HPI) wzrósł w listopadzie miesiąc do miesiąca o 1,0 proc. - podała w komunikacie organizacja badawcza Office of Federal Housing Enterprise Oversight.

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wzrósł styczniu 2012 r. do 108,3 pkt ze 107,3 pkt w poprzednim miesiącu, po korekcie - podała firma Ifo w środę w komunikacie.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA po silnym wzroście tydzień wcześniej. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 20 stycznia 2012 o 5,0 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w środę w komunikacie.

W tygodniu od 16 do 22 stycznia FootFall Index Polska spadł o 0,2 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim tygodniem wzrósł o 4,9 proc.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 1,12 proc. i wyniósł 8.883,69 pkt.

Prezes GPW Ludwik Sobolewski zapowiada wprowadzenie w 2012 roku kolejnych kontraktów na akcje, a o ich wyborze zdecydują sami inwestorzy. GPW zamierza też kontynuować usprawnianie zasad obrotu instrumentami pochodnymi, w tym zmiany w zakresie zasad określania kursów wykonania opcji na WIG 20.

SPÓŁKI

PGNiG będzie współpracowało z PGE, Tauron i KGHM przy poszukiwaniu gazu z łupków - podał PGNiG w komunikacie prasowym.

W piątek 27 stycznia o godz. 10 w Lubinie odbędzie się posiedzenie rady nadzorczej KGHM Polska Miedź, którego porządek obrad na razie nie zawiera punktu dotyczącego zmian kadrowych, ale taki punkt w każdym momencie może zostać dodany. Ze względu na ilość spraw do omówienia, piątkowe posiedzenie rady może potrwać cały dzień - poinformował PAP przewodniczący rady nadzorczej KGHM Jacek Kuciński.

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik podtrzymuje pozytywną ocenę inwestycji KGHM w Quadrę.

MSP nie widzi żadnych powodów do odwołania prezesa KGHM i zmian w zarządzie spółki - powiedział dziennikarzom wiceminister skarbu państwa Zdzisław Gawlik.

Getin Noble Bank, w ramach programu emisji obligacji o wartości do 1 mld zł, planuje sprzedaż obligacji o łącznej wartości nominalnej nie więcej niż 200 mln zł - poinformowała spółka w dokumencie o ostatecznych warunkach oferty obligacji serii PP-I.

Getin Noble Bank chce do końca 2012 roku przeprowadzić emisję kolejnej serii obligacji, tak by łączna wartość nominalna emitowanych obligacji wyniosła w tym roku 400-500 mln zł. Po połączeniu z Get Bankiem w celu poprawy współczynnika wypłacalności planowana jest także emisja akcji z prawem poboru o wartości 300-400 mln zł - poinformował PAP Krzysztof Rosiński, prezes Getin Noble Banku.

Jastrzębska Spółka Węglowa chce, aby wzrost wynagrodzeń pracowniczych w spółce w 2012 r. był równy wartości inflacji. W nadchodzących latach JSW planuje utrzymać zatrudnienie na obecnym poziomie, pracuje też nad nowym systemem motywacyjnym - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Rząd spodziewa się "znaczącej" dywidendy od JSW - powiedział podczas wystąpienia w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski.

Komputronik podwyższył skonsolidowane i jednostkowe prognozy wyników finansów na rok obrotowy trwający od 1 kwietnia 2011 r. do 31 marca 2012 r. Na poziomie grupy Komputronik spodziewa się obecnie ponad 1 mld zł przychodów, 38,2 mln zł EBITDA i 17,3 mln zł zysku netto - podała spółka w komunikacie.

Kernel wykorzystał opcję call na kupno 100 proc. udziałów w zakładach przetwórczych Ukraińska Czarnomorska Industria w Illiczewsku. Wartość transakcji wynosi 140 mln USD - podał Kernel w komunikacie.

Grupa Redan planuje w 2012 roku otworzyć 60 nowych placówek dyskontowych Textilmarket, zaś dynamika rozwoju sektora modowego ma zostać utrzymana na poziomie 2011 roku. Ponadto spółka planuje dalszy rozwój sieci sprzedaży za granicą - poinformowała spółka w środowym komunikacie.

Comp w niedługim czasie może poinformować o przejęciu podmiotu, który uzupełni ofertę dla sektora handlu i usług. Spółka sfinansuje akwizycję ze środków własnych - poinformował PAP Robert Tomaszewski, przewodniczący rady nadzorczej Compu.

Comp prawdopodobnie wypracował w IV kw. 2011 r. słabsze wyniki w ujęciu r/r, ale wynik całego minionego roku sprowadzony do porównywalności ponownie może okazać się rekordowy. Informatyczna grupa rozpoczęła 2012 r. z portfelem zamówień o wartości 80-90 mln zł i oczekuje dalszej popraw wyników. Na tegoroczne i przyszłe rezultaty może wpłynąć m.in. sprzedaż zagraniczna, gdyż Comp widzi dla siebie szanse eksportowe - poinformował w wywiadzie dla PAP Robert Tomaszewski, przewodniczący rady nadzorczej Compu

Przedsiębiorstwo Robót Komunikacyjnych, spółka zależna ZUE, zawarła umowę na przebudowę bocznicy kolejowej i dróg dojazdowych do Elektrowni Rybnik. Wartość umowy wynosi 110,7 mln zł brutto - poinformowała firma ZUE w komunikacie.

Legg Mason Akcji Skoncentrowany Fundusz Inwestycyjny Zamknięty zwiększył swój udział w akcjonariacie PRESCO powyżej progu 5 proc. i posiada obecnie 986.344 walory spółki, które dają mu 5,007-proc. udział w kapitale zakładowym i głosach na WZ spółki - poinformowało PRESCO w komunikacie.

Hydrotor oczekuje, że w 2011 roku osiągnie dwucyfrową dynamikę wyników w ujęciu rok do roku. Budowany obecnie zakład produkcyjny ma dołożyć do obrotów grupy ok. 9 mln zł - poinformował w rozmowie z PAP prezes Hydrotoru Wacław Kropiński.

Zarząd Bowimu, dystrybutora wyrobów hutniczych, który zadebiutował w środę na GPW, do czasu zakończenia inwestycji w rozbudowę zakładu serwisowego stali w Płocku nie zamierza rekomendować wypłaty dywidendy - poinformował dziennikarzy podczas konferencji z okazji debiutu giełdowego wiceprezes zarządu, Jacek Rożek.

Ministerstwo Finansów ogłosiło przetarg na budowę, wdrożenie i utrzymanie systemu e-Podatki wraz z usługami dodatkowymi. Szacowana wartość systemu obejmująca zamówienia uzupełniające to 350,25 mln zł netto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Spółka United Technologies zanotowała w IV kw. 2011 r. zysk 1,47 USD na akcję - podała firma w środę w raporcie kwartalnym.

Spółka Xerox Corp. zanotowała w IV kwartale 2011 r. ponad dwukrotny wzrost zysku. Zysk netto wzrósł do 375 mln USD ze 171 mln USD w IV kw. 2010 - podała spółka w środę w raporcie kwartalnym.

Zysk operacyjny na akcję spółki Boeing wyniósł w IV kw. 2011 r. 1,32 USD - podał Boeing w środowym raporcie kwartalnym.

Zysk z działalności kontynuowanej Occidental Petroleum Corp., jednej z największych w USA spółek naftowych, wyniósł w IV kw. 2011 roku 2,02 USD na akcję - podała spółka w środę w raporcie kwartalnym.

WALUTY

W najbliższych dniach na rynku złotego możliwa jest korekta w stronę 4,35 za euro, a na rynku długu możliwe są wzrosty rentowności - uważają dilerzy.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2942 USD i 101,02 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

FUNDUSZE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym 182,5 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

OPINIA

Polska gospodarka wzrośnie w tym roku o 2 proc., a RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian - powiedział w rozmowie z PAP Mert Yildiz, ekonomista rosyjskiego banku inwestycyjnego Renaissance Capital, zajmujący się Europą Środkową i Turcją. Jego zdaniem deficyt sektora finansów publicznych w optymistycznym scenariuszu wyniesie 3,5-4,0 proc. Ekonomista nie wyklucza podwyżki polskiego ratingu w tym roku.

POLITYKA

W dorocznym orędziu o stanie państwa prezydent Barack Obama przedstawił umiarkowanie optymistyczny obraz gospodarki USA. Ostrzegł, że powiększają się nierówności społeczne i wezwał Kongres do poparcia jego inicjatyw zmierzających do odwrócenia tego trendu.

KADRY

Rada Nadzorcza Rovese (dawniej Cersanit) powołała Wojciecha Stankiewicza na prezesa spółki. Wiceprezesami zostali Michał Wólczyński i Tomasz Rejman - podało Rovese w komunikacie.

TOWARY

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 3,56 mln baryłek, czyli o 1,1 proc., do 334,77 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji lekko rosną, ale są poniżej 100 USD za baryłkę. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 10 centów do 99,05 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na III 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 110,41-110,43 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie są na najwyższym poziomie od 4 miesięcy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.455,25 USD za tonę, po wzroście o 1,2 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 8292,50 USD/t. (PAP)

pif/ jtt/

d4jnmnb

Podziel się opinią

Share
d4jnmnb
d4jnmnb