Trwa ładowanie...
d3bqcfa

Przegląd wiadomości gospodarczych, środa 6 sierpnia, 20.00

...

d3bqcfa
d3bqcfa

06.10. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Stopa bezrobocia we wrześniu wzrosła do 11,4 proc. z 11,3 proc. w sierpniu - poinformowało w komunikacie MPiPS.

We wrześniu 2010 roku sprzedano 27.908 nowych samochodów osobowych, czyli o 12,13 proc. więcej, niż rok wcześniej oraz o 23,35 proc. więcej niż w sierpniu - podał w komunikacie Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

d3bqcfa

Sprzedaż nowych samochodów osobowych i dostawczych we wrześniu 2010 roku wzrosła o 10,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego i wyniosła 31.193 sztuki, w porównaniu z sierpniem 2010 roku sprzedano o 22,2 proc. więcej aut - podał w komunikacie Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro wzrósł w II kwartale 2010 r. o 1,0 proc. kdk - poinformował w środę w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w końcowym wyliczeniu.

Statystycy UE skorygują dane dla Grecji do 15,1 proc. PKB z 13,8 proc. PKB - napisała grecka gazeta "Kathinerini", nie podając źródła informacji.

d3bqcfa

Komisja Europejska podniesie swoje szacunki deficytu oraz długu publicznego Grecji - poinformował dziennikarzy rzecznik prasowy Komisji Europejskiej Amadeu Altafaj.

Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w sierpniu 2010 r. o 3,4 proc. mdm, a rdr wzrosły o 20,3 proc. - podało w środę niemieckie Ministerstwo Gospodarki w komunikacie.

W USA zanotowano mały spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 1 października o 0,2 proc. - podano w środę w komunikacie.

d3bqcfa

We wrześniu 2010 r. liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA spadła o 44,1 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2009, co może być sygnałem poprawy sytuacji na rynku pracy - wynika z opublikowanego w środę raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc.

W firmach w USA ubyło niespodziewanie we wrześniu 39 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services, opublikowanego w środę.

BUDŻET

d3bqcfa

Włączenie Lasów Państwowoych do sektora finansów publicznych obniży potrzeby pożyczkowe o ponad 1 mld zł - uważa wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Dodał, że Lasy Państwowe będą częścią sektora od 1 stycznia 2011 roku.

DŁUG

MF sprzedało obligacje OK0113 za 3,0 mld zł przy popycie 7.568,500 mln zł i średniej rentowności 4,595 proc. - podał resort w środę w komunikacie.

MF sprzedało na przetargu uzupełniającym obligacje OK0113 za 600,0 mln zł z puli 600,0 mln zł przy popycie 636,234 mln zł - podał resort w środę w komunikacie.

d3bqcfa

WSKAŹNIKI

We wrześniu spadek Wskaźnika Optymizmu Konsumentów WOK był jeszcze większy niż miesiąc wcześniej. Wskaźnik osiągnął wartość 87,2 pkt, co z jednej strony odpowiada najwyższemu wynikowi ubiegłorocznemu, z drugiej natomiast jest to też najniższy wynik osiągnięty w tym roku - wynika z komunikatu IPSOS.

Wskaźnik koniunktury w przemyśle we wrześniu wzrósł w stosunku do sierpnia br. o trzy punkty - wynika z komunikatu Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Analitycy IRG SGH spodziewają się, że w nadchodzących miesiącach nastąpi nieznaczne pogorszenie koniunktury.

d3bqcfa

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,11 proc. i wyniósł 2664,10 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,88 proc., do 6.270,73 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,88 proc. do 3.764,91 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,81 proc. do 5.681,39 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu wzrósł o 0,82 proc. do 23.385,2 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 1,81 proc. i wyniósł 9.691,43 pkt.

SPÓŁKI

Do Ministerstwa Skarbu Państwa wpłynęło 4 oferty wiążące na kupno Enei. Resort 12 października wybierze dwóch inwestorów do równoległych negocjacji - poinformował PAP rzecznik resortu, Maciej Wewiór.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo liczy, że na początku 2011 roku rozstrzygnie wart kilkaset mln zł przetarg na budowę naziemnej części gazowej magazynu w Kosakowie - poinformował w środę PAP Grzegorz Gałek, dyrektor Biura Przygotowania i Realizacji Inwestycji w PGNiG.

Zarząd Bogdanki otrzymał od NWR dokumentację projektu konsolidacji obu spółek w związku z wezwaniem ogłoszonym przez NWR - podała Bogdanka w komunikacie prasowym.

Aviva OFE, główny akcjonariusz Bogdanki, ocenia, że wartość Bogdanki jest znacząco wyższa od ceny proponowanej przez NWR w wezwaniu.

Agencja ratingowa Fitch Ratings nadała Kernelowi rating długoterminowy w walucie obcej na poziomie "B", a w walucie krajowej "B+". Fitch nadał również rating spółce na skali krajowej na poziomie "AA+"(ukr). Perspektywy ratingu są stabilne.

Telekomunikacja Polska pozyska 2 mld zł kredytu od grupy 17 banków. Marża kredytu będzie poniżej 100 punktów bazowych - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

Pośrednik nieruchomości Home Broker, którego głównym akcjonariuszem jest Leszek Czarnecki, planuje w 2010 roku osiągnąć prawie 6 mln zł zysku netto, a w 2011 roku chce przynajmniej podwoić ten wynik. Spółka chce mieć 10 proc. rynku do 2012 roku - poinformował w środę Damian Milibrand, prezes spółki.

Fundusz NFI Magna Polonia, który kupił 8,64 proc. akcji spółki Vedia za ok. 520 tys. zł, chce we współpracy z tą firmą rozpocząć na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2011 roku dystrybucję urządzeń elektronicznych umożliwiających odbiór m.in. telewizji mobilnej - poinformował na konferencji prasowej prezes NFI Albert Kuźmicz.

Zysk netto grupy Energa po ośmiu miesiącach 2010 roku wynosi 545 mln zł, EBITDA 1,025 mld zł, a przychody 5,89 mld zł - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Ministerstwo Skarbu chce w przyszłym tygodniu ogłosić przetarg publiczny w sprawie sprzedaży należących do Skarbu Państwa akcji Banku Polskiej Spółdzielczości - poinformował PAP wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz

Publikacja prospektu emisyjnego warszawskiej giełdy i podanie ceny maksymalnej akcji dla inwestorów indywidualnych powinno nastąpić w przyszłym tygodniu - poinformował w środę w Radio PIN Aleksander Grad, minister skarbu.

NWZA One-2-One zwołane na 4 listopada podejmie uchwałę o emisji nie więcej niż 5 tys. obligacji s. E o łącznej wartości nominalnej nie większej niż 5 mln zł oraz warunkowym podwyższeniu kapitału w drodze emisji nie więcej niż 720 tys. akcji s. E w celu przyznania posiadaczom obligacji zamiennych prawa do objęcia akcji - wynika z projektów uchwał na walne.

Vidis, dystrybutor urządzeń audiowizualnych, zadebiutuje na rynku NewConnect 11 października - podała GPW w komunikacie.

Narodowy Funduszu Inwestycyjny Magna Polonia kupił 1.213.954 akcje notowanej na NewConnect spółki Vedia, po 0,43 zł za akcję. Akcje te uprawniają do wykonywania 8,64 proc. głosów na WZA Vedii - poinformował NFI Magna Polonia w komunikacie. Założyciele Vedii i fundusz planują dokapitalizować spółkę.

MEW wybuduje w Cieszynie elektrownię wodną o mocy 0,5 MW za 4,9 mln zł - podała spółka w komunikacie prasowym.

Asseco Poland wygrało przetarg Centrali NFZ o wartości 1,45 mln zł netto oraz przetarg organizowany przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 7 w Katowicach o wartości 0,83 mln zł netto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Centertel uruchomił w Krakowie pilotaż mobilnego internetu Orange w technologii HSPA+ Dual Carrier, która umożliwia transfer danych do użytkownika z prędkością 42 Mb/s. Do końca 2010 roku nowa usługa ma być dostępna w 5 miastach - podała spółka w komunikacie prasowym.

Konsorcjum Arcus i Decsoft wygrało przetarg organizowany przez Departament Zaopatrywania Sił Zbrojnych MON na dostawę komputerów przenośnych typu rugged. Wartość oferty złożonej przez konsorcjum to 1,93 mln zł brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Kredyt Bank chce w 2011 roku pozyskać co najmniej 3 tysiące nowych klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Na ten rok plany zakładają pozyskanie minimum 2,5 tys. nowych klientów z tego sektora - poinformował PAP wiceprezes Kredyt Banku Krzysztof Kokot.

Kurs Bogdanki rośnie w środę o prawie 16 proc. i jest powyżej ceny ogłoszonej we wtorkowym wezwaniu NWR. Zdaniem analityków proponowana cena 100,75 zł jest za niska, bo nie uwzględnia perspektyw rozwoju lubelskiej kopalni po zakończeniu jej dużego programu inwestycyjnego. Rynek liczy, że NWR podniesie cenę.

Polmed przydzielił 1 mln akcji oferowanych po 3,5 zł sztukę. Redukcja wyniosła 42,75 proc. - poinformowała spółka w komunikacie.

Vedia, spółka produkująca odtwarzacze audio i audio-video, liczy, że 2010 rok zakończy zyskiem na poziomie operacyjnym przy przychodach znacznie powyżej notowanych wcześniej 4 mln zł - poinformował na konferencji prasowej członek zarządu Vedii Dariusz Kwiatkowski.

Ministerstwo Skarbu Państw po raz kolejny przedłużyło wyłączność negocjacyjną dla Dolnośląskich Surowców Skalnych w procesie prywatyzacji Kopalni Surowców Skalnych w Złotoryi. Nowy termin upływa 11 października - podało MSP w komunikacie.

WALUTY

Kurs złotego tracił w środę na fali obaw o sytuację gospodarczą, po tym jak agencje ratingowe obniżyły rating Irlandii. Rynek długu okazał się odporny na irlandzkiego wirusa, a dodatkowo wsparty udaną aukcja dwulatek spowodował, że rentowności spadły.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,8422 a kurs złotego do euro na 3,9378 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3856 USD i 114,98 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

FUNDUSZE

Na dzień dzisiejszy zadłużenie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu pożyczek w bankach komercyjnych wynosi 1,51 mld zł. Kwota ta zostanie w całości spłacona do końca 2010 roku ze środków pochodzących z pożyczki z budżetu państwa - poinformował na konferencji prasowej prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.

W sytuacji wzrostu zatrudnienia osób niepełnosprawnych i dopłat do tego zatrudnienia z PFRON, potrzebuje on około 1 mld zł na kontynuację dotychczasowych zadań - tworzenie nowych programów celowych dla niepełnosprawnych, wsparcie organizacji pozarządowych oraz samorządów.

Wszystkie Otwarte Fundusze Emerytalne w okresie od 28 września 2007 roku do 30 września 2010 roku osiągnęły wyższe stopy zwrotu od minimalnie wymaganej - poinformowała w środowym komunikacie Komisja Nadzoru Finansowego.

Koszt utrzymania Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS w najbliższych trzech latach wyniesie 403 mln zł netto, a koszt modyfikacji i rozbudowy systemu 249 mln zł netto - poinformował PAP Jacek Dziekan, rzecznik ZUS. Zakład w ciągu najbliższych dni ma podpisać umowy w sprawie KSI z Asseco Poland.

OPINIA

Druga połowa środowej sesji przyniosła realizację zysków na GPW, po dwóch sesjach zwyżkowych i osiągnięciu tegorocznego rekordu przez WIG 20. Po tym przystanku do końca tygodnia nadal możliwe są wzrosty, gdyż środowym zniżkom nie towarzyszyły bardzo duże obroty.

Bijące kolejne rekordy ceny surowców będą kontynuowały wzrosty w krótkim okresie. W nieco dłuższej perspektywie 2-3 miesięcy należy się jednak spodziewać dużej korekty na rynkach surowcowych, bowiem coraz bardziej będzie stawało się widoczne spowolnienie w gospodarkach azjatyckich - uważa Sailesh Jha, dyrektor zarządzający w Jefferies Asia, odpowiedzialny za strategię makro.

W rozmowie z dziennikiem Financial Times szef MFW Dominique Strauss-Kahn ostrzegł we wtorek przed próbami ratowania gospodarek poszczególnych krajów przy wykorzystaniu kursów walut. Według Straussa-Kahna może to doprowadzić do wojny walutowej.

Amerykański miliarder George Soros zarzucił Niemcom, podczas wtorkowej konferencji na temat długów publicznych, że ignorują ryzyko powstania deflacji w zadłużonych krajach europejskich, jakie stwarza rygorystyczna polityka budżetowa Berlina.

Wśród amerykańskich ekonomistów na nowo popularna zaczyna być teoria decouplingu, powstała w 2008 roku. Mówi ona, że światowy wzrost gospodarczy będzie nadal silny, mimo spowolniania w amerykańskiej gospodarce - wskazuje Łukasz Bugaj, analityk Xelion.

Gospodarka USA będzie prawdopodobnie w dosyć złym, albo nawet bardzo złym stanie przez następne 6 do 9 miesięcy - oceniają analitycy Goldman Sachs Group Inc.

Rekordowo niskie stopy procentowe w USA szkodzą gospodarce światowej, stwarzając miedzy innymi nierównowagę na rynku walutowym - uważa profesor Columbia University Jospeh Stiglitz, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.

PROGNOZA

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł prognozę dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce do 3,4 proc. w 2010 r. i 3,7 proc. w 2011 r. - wynika z opublikowanego w środę raportu World Economic Outlook (WEO).

SONDAŻE

Poparcie dla PO w ciągu dwóch tygodni nieznacznie wzrosło (o 1 pkt proc.) i wynosi 44 proc., poparcie dla PiS spadło o 4 pkt proc. - do 23 proc. - wynika z sondażu przeprowadzonego przez PBS DGA dla "Gazety Wyborczej".

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji jest wyceniana blisko najwyższych poziomów od 5 miesięcy - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 4 centy do 82,86 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na listopad 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 84,99-85,01 USD za baryłkę.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 3,09 mln baryłek, czyli o 0,9 proc., do 360,95 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE).

Ceny miedzi w Londynie rosną podczas tej sesji i są najwyższe od 27 miesięcy - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie teraz jest wyceniana na 8.251,00 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,9 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 8238,50 USD/t. (PAP)

zdz/ ana/

d3bqcfa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bqcfa