Trwa ładowanie...
d2u83c6

Przegląd wiadomości gospodarczych, środa 8 września, 17.00

...

d2u83c6
d2u83c6

08.09. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

W tym roku wzrost gospodarczy w polskiej gospodarce powinien ukształtować się na poziomie 3,5 proc. Z trwałym ożywieniem w gospodarce będziemy mieli do czynienia wówczas, gdy ożywi się popyt inwestycyjny przedsiębiorstw - uważa Marek Belka, prezes NBP.

Rada Polityki Pieniężnej II kadencji spotka się z obecną Radą w sprawie omówienia kwestii metodologicznych, dotyczących założeń polityki pieniężnej - poinformował Dariusz Filar, były członek RPP.

d2u83c6

Napływ BIZ w 2010 roku może przekroczyć 10 mld euro, jednak jeśli do tego dojdzie, to w niewielkiej skali - powiedział PAP prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Produkt Krajowy Brutto Czech wzrósł w II kwartale 2010 r. o 2,4 proc. rdr, wobec szacowanych wstępnie 2,2 proc. - poinformował w środę w kolejnym wyliczeniu urząd statystyczny w Pradze.

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii wzrosła w lipcu 2010 r. o 4,9 proc. rdr, po wzroście w czerwcu po korekcie o 4,0 proc. - poinformowało w środę w komunikacie Biuro Krajowej Statystyki w Londynie.

d2u83c6

Eksport z Niemiec niespodziewanie spadł w lipcu 2010 r., po raz pierwszy od trzech miesięcy, co może być kolejnym sygnałem, że gospodarka wytraca tempo wzrostu. Eksport spadł o 1,5 proc. mln, po wzroście w czerwcu o 3,7 proc., po korekcie - poinformowało w środę w komunikacie Federalne Biuro Statystyczne w Wiesbaden.

W Niemczech w lipcu 2010 r. produkcja przemysłowa wzrosła o 0,1 proc. mdm, po spadku w poprzednim miesiącu o 0,6 proc. - poinformowało w środę w komunikacie Ministerstwo Gospodarki.

Produkt Krajowy Brutto Węgier w II kw. 2010 r. pozostał bez zmian kdk, po wzroście w I kw. o 0,6 proc. - poinformował w środę w komunikacie urząd statystyczny w kolejnych wyliczeniach.

d2u83c6

Produkcja przemysłowa na Węgrzech wzrosła w VII 2010 r. o 11,5 proc. rdr, po wzroście w czerwcu o 12,6 proc. - poinformowało w środę w komunikacie biuro statystyczne w Budapeszcie we wstępnych wyliczeniach.

Produkt Krajowy Brutto Estonii wzrósł w II kwartale 2010 r. o 3,1 proc. rdr wobec szacowanych wstępnie 3,5 proc. - poinformował w środę w kolejnym wyliczeniu urząd statystyczny w Tallinnie.

Produkt Krajowy Brutto Łotwy spadł w II kwartale 2010 r. o 2,1 proc. rdr - podał w środę skorygowane wyliczenia urząd statystyczny w Rydze.

d2u83c6

Gospodarka Grecji skurczyła się w II kw. 2010 r. o 3,7 proc. rdr po uwzględnieniu czynników sezonowych, mocniej niż w I kw., gdy spadek PKB wyniósł 2,3 proc. - poinformował w środę w komunikacie urząd statystyczny w Atenach.

Nastroje w biznesie we Francji w sierpniu bez zmian - wskaźnik zaufania wśród firm we Francji wyniósł 101 pkt - podał w środę w komunikacie Bank Francji.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 3 września o 1,5 proc. - podano w środę w komunikacie.

d2u83c6

DŁUG

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły we wtorek 139,00 punktów bazowych.

MF sprzedało obligacje PS0415 za 3,0 mld zł przy popycie 7.499,754 mln zł i średniej rentowności 5,209 proc. - podał resort w środę w komunikacie.

MF sprzedało na przetargu uzupełniającym obligacje PS0415 za 600,0 mln zł z puli 600,0 mln zł przy popycie 790,0 mln zł - podał resort w środę w komunikacie.

d2u83c6

Mijają już cztery miesiące od zatwierdzenia pakietu ratunkowego UE/MFW dla Grecji o wartości 110 mld euro, a Grecy jeszcze nie ujawnili wszystkich szczegółów tajnych transakcji, jakie przeprowadzali, aby ukryć zadłużenie kraju.

WSKAŹNIKI

W sierpniu koniunktura w przemyśle przetwórczym nieznacznie się poprawiła. Wskaźnik koniunktury zwiększył swoją wartość w stosunku do lipca 2010 o jeden punkt. Jest to sygnał zakończenia okresu urlopowego. Oczekiwania na najbliższą przyszłość są optymistyczne - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 2,09 proc. i wyniósł 2.530,63 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu wzrósł o 1,82 proc. do 23.372,66 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 2,18 proc. i wyniósł 9.024,60 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,1 proc. i wyniósł 2.695,29 pkt.

SPÓŁKI

W wezwaniu Multimediów Polska z 25 czerwca do zapisywania się na sprzedaż akcji spółki, zmienionym w zakresie liczby papierów objętych wezwaniem, we wtorek 7 września przyjęto zapisy, których liczba przekracza liczbę akcji objętych wezwaniem - poinformowała spółka w komunikacie.

Kurs akcji spółki Wierzyciel w debiucie na NewConnect spadł o 2,86 proc., do 0,34 zł.

PKO BP spodziewa się w trzecim kwartale stabilizacji odpisów na poziomie drugiego kwartału oraz zmniejszenia ich w czwartym kwartale - poinformował prezes PKO BP, Zbigniew Jagiełło.

Agora uruchomi 13 września serwis internetowy, w ramach którego będzie jednocześnie nadawać telewizję rozrywkową Tuba.tv - poinformował w środę portal Wirtualnemedia.pl.

Oferta Mirbudu została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na budowę Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Wartość brutto oferty wynosi 54,4 mln zł - podał Mirbud w środowym komunikacie.

Spółka z branży paliwowej Momo zadebiutuje na rynku NewConnect w czwartek, 9 września - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Energa spodziewa się, że zysk EBITDA grupy wyniesie w tym roku między 1,2 a 1,3 mld zł - powiedział w TVN CNBC prezes spółki, Mirosław Bieliński.

Robyg, spółka deweloperska specjalizująca się w powierzchniach mieszkaniowych, planuje z nowej emisji akcji pozyskać 50-90 mln zł, debiut na GPW planowany jest w IV kwartale 2010 roku. Środki od inwestorów zostaną przeznaczone na pozyskanie gruntów pod nowe inwestycje - poinformował w wywiadzie dla PAP Zbigniew Okoński, prezes Robyga.

Ambra chce w roku obrotowym 2010/2011 osiągnąć wzrost skonsolidowanej sprzedaży oraz zwiększyć zysk netto dla grupy o minimum 20 proc. Spółka szuka okazji do przejęć na rynku rumuńskim i planuje dalszy rozwój sieci sklepów winiarskich w Polsce - poinformował na konferencji prezes Ambry Robert Ogór.

Advadis liczy, że dzięki restrukturyzacji osiągnie w 2011 roku 2 proc. rentowności i 8-10 mln zł zysku netto - poinformował prezes firmy Grzegorz Waśniewski.

Dystrybutor alkoholi i napojów Advadis liczy, że dzięki restrukturyzacji osiągnie w 2011 roku 2 proc. rentowności i 8-10 mln zł zysku netto - poinformował prezes firmy Grzegorz Waśniewski.

Akcjonariusze ABM Solid zdecydowali o emisji do 400 obligacji niezabezpieczonych o wartości 100.000 zł każda - wynika z uchwał podjętych na NWZA ABM Solid.

Należący do Telekomunikacji Polskiej Emitel uzgodnił z Polsatem, TVN, TV4 i TV Puls szczegóły umowy dotyczącej powierzenia spółce funkcji operatora drugiego multipleksu. Umowa ma zostać podpisana po spełnieniu wszystkich wymogów formalno-prawnych - podał Emitel w komunikacie prasowym.

WALUTY

Do końca tygodnia złoty może oscylować w okolicach 3,95 za euro, a rynek długu może się umocnić - oceniają dilerzy. Zdaniem dilerów rynku walutowego w przyszłym tygodniu są szanse na wyraźniejsze umocnienie się złotego.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1170 a kurs złotego do euro na 3,9494 - poinformował NBP.

BANKI

Wynik sektora bankowego w tym roku może wynieść 10 mld zł - ocenia Stanisław Kluza, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Rozstrzygnięć w procesie sprzedaży banku BZ WBK przez Allied Irish Banks należy spodziewać się w tym miesiącu - ocenia prezes BZ WBK Mateusz Morawiecki.

FUNDUSZE

Aktywa zgromadzone w TFI wzrosły w ostatnim miesiącu o 0,4 proc. i wyniosły na koniec sierpnia 105,6 mld zł - wynika z raportu Analiz Online i Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

BUDOWNICTWO

Produkcja cementu w sierpniu wzrosła o 7,0 proc. rdr i wyniosła 1.752,3 tys. ton - podało stowarzyszenie producentów cementu.

Otoczenie rynkowe producentów płytek ceramicznych pozostaje trudne, choć widać już pierwsze sygnały odbicia. Zdaniem analityków, rynek będzie odżywał stopniowo. Trzeci kwartał, będący szczytem sezonu, potwierdzi, czy ten trend zostanie utrzymany. W tym okresie spodziewany jest wzrost cen produktów oferowanych przez spółki, co może pozytywnie przełożyć się na wyniki rok do roku.

SONDAŻ

Poparcie dla PO wzrosło w ciągu dwóch tygodni o 4 pkt proc., do 52 proc. Notowania PiS pozostały stabilne, na poziomie 35 proc. - wynika z najnowszego sondażu partyjnego przeprowadzonego przez GfK Polania na zlecenie "Rzeczpospolitej".

PROGNOZA

Analitycy sądzą, że na wrześniowym posiedzeniu RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian, ale na koniec roku stopy powinny wzrosnąć - wynika z ankiety przeprowadzonej przez PAP.

Produkcja przemysłowa w sierpniu, w ujęciu rok do roku, wzrosła o 13,5 proc. wobec wzrostu o 10,3 proc. w lipcu - szacują ankietowani przez PAP ekonomiści.

Kurs złotego na koniec września 2010 może mieścić się w przedziale 3,90-4,10 zł za euro i 3,02-3,20 zł za dolara - wynika z ankiety PAP.

Inflacja, liczona rok do roku, w sierpniu wyniosła 2,2 proc. wobec 2,0 proc. w lipcu - wynika z najnowszej prognozy PAP.

Euro może zastąpić złotego w 2015 roku po średnim kursie 3,55 zł/euro - wynika z najnowszej ankiety PAP.

Deficyt w obrotach bieżących w lipcu 2010 r. wyniósł 847,0 mln euro w porównaniu z deficytem 1104 mln euro w czerwcu - prognozują ekonomiści ankietowani przez PAP.

OPINIA

Środowa sesja na GPW przebiegała pod znakiem zwyżek, a indeks WIG 20 przebił poziom 2.500 pkt. Zdaniem analityków, w najbliższym tygodniu możliwy jest atak na 2.560-2.570 pkt i jeśli się powiedzie, w dalszej kolejności niewykluczone jest pokonanie tegorocznych maksimów na około 2.600 pkt.

Światowa gospodarka uniknie ponownej recesji, bo kryzys zadłużenia w Europie jest powstrzymany, a chińska gospodarka wspiera globalny wzrost - ocenia Michael Hasenstab, jeden z dyrektorów Franklin Templeton Fixed Income Group.

Inwestorzy nie powinni w najbliższym czasie spodziewać się rajdu na giełdach akcji - uważa Niall Ferguson, profesor Harvard University.

PALIWA

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca spadła o 7 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na październik 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 77,27-77,29 USD za baryłkę.(PAP)

mln/ ana/

d2u83c6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u83c6