Trwa ładowanie...
d119p9c
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek 11 stycznia, 17.00

...

Share
d119p9c

11.01. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Deficyt handlu zagranicznego w okresie styczeń-listopad 2010 roku wyniósł 12.004,5 mln euro - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

d119p9c

Stopa bezrobocia na koniec 2011 r. oscylować będzie wokół 10-11 proc., ale przy spełnieniu kilku warunków możliwe jest, że osiągnie wartość 9,9 proc., przyjętą w budżecie na 2011 rok - powiedziała PAP wiceminister pracy, Czesława Ostrowska. W lutym, bądź marcu stopa bezrobocia prawdopodobnie przekroczy 13 proc., zaś w lecie będzie utrzymywać się poniżej 11 proc. Zdaniem Ostrowskiej, w 2011 roku zatrudnienie wzrośnie o 1,5 proc rdr.

Ministerstwo finansów przygotowało 10-letnią prognozę rozwoju Polski. Dokument zakłada m.in., że w najbliższych latach Polska będzie się rozwijała wolniej, niż do tej pory. W 2015 roku stopa bezrobocia spadnie do 7 proc., a PKB wzrośnie w tym czasie o 400 mln zł do 1,8 bln zł - napisano w "Dzienniku".

Ceny zbytu węgla w listopadzie wzrosły rdr o 10,1 proc. rdr do 306,97 zł/tonę - podał resort gospodarki, analizujący rynek węgla.

Bank centralny powinien zareagować na pojawiające się ryzyko narastania presji inflacyjnej, wynikającej m.in. z niedowartościowania kursu walutowego - wynika z artykułu prasowego, którego współautorem jest Andrzej Rzońca, członek Rady Polityki Pieniężnej.

d119p9c

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Produkt Krajowy Brutto Portugalii spadnie w 2011 r. o 1,3 proc., bo zmniejsza się popyt konsumencki, a rząd tnie wydatki - wynika z zimowego biuletynu o gospodarce, opublikowanego we wtorek przez bank centralny Portugalii.

Chińskie rezerwy walutowe wzrosły na koniec grudnia 2010 r. do rekordowych 2,85 biliona USD - poinformował we wtorek w komunikacie bank centralny Chin.

Premier rządu hiszpańskiego Jose Luis Rodriguez Zapatero zobowiązał się we wtorek obniżyć w 2011 r. deficyt budżetowy do wyznaczonego poziomu 6 proc. PKB.

d119p9c

BUDŻET

Zdaniem ministra w Kancelarii Premiera Michała Boniego, dzięki podjętym przez rząd działaniom, w tym zmianom w systemie emerytalnym, deficyt sektora finansów publicznych w 2011 roku może wynieść 5,5 proc. PKB lub mniej.

Deficyt szerokiego sektora finansów publicznych w 2011 r. będzie o 2,6-2,7 pkt. proc. niższy niż w 2010 r. - poinformował we wtorek minister finansów Jacek Rostowski.

DŁUG

d119p9c

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w poniedziałek 161,72 punktów bazowych, wobec 158,53 punktów bazowych na koniec ub. tygodnia.

Już są prowadzone bardzo dyskretne rozmowy "na poziomie technicznym" o możliwej pomocy UE dla Portugalii - pisze gazeta "Publico" powołując się na informacje dwóch anonimowych unijnych dyplomatów.

Sprzedaż aktywów przez Portugalię może być alternatywą dla możliwego zwrócenia się o pomoc finansową z zewnątrz - ocenił prezydent Portugalii Anibal Cavaco Silva w RTP.

Portugalia nie przewiduje zwrócenie się o zewnętrzną pomoc finansową i "zrobi wszystko, by uniknąć takiej ewentualności" - oświadczył we wtorek minister finansów tego kraju Fernando Teixeira dos Santos.

d119p9c

Rząd Portugalii nie poprosi o unijną pomoc finansową, a rozmowy o możliwym wsparciu dla Portugalii pomagają spekulantom - stwierdził we wtorek premier Portugalii Jose Socrates.

WSKAŹNIKI

Zapasy amerykańskich hurtowników w listopadzie spadły o 0,2 proc., w ujęciu miesiąc do miesiąca, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosły o 1,7 proc.po korekcie - poinformował we wtorek Departament Handlu w komunikacie.

W USA zanotowano spadek optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców - w grudniu 2010 r. wskaźnik spadł do 92,6 pkt z 93,2 pkt w poprzednim miesiącu - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) we wtorek w komunikacie.

d119p9c

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w grudniu 2010 r. 108 pkt. wobec 107 pkt. w listopadzie - poinformował we wtorek w komunikacie Bank Francji.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,29 proc. i wyniósł 10.510,68 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 0,4 proc. i wyniósł 2.804,05 pkt.

SPÓŁKI

Wartość tegorocznych kontraktów na sprzedaż paliw produkowanych przez Grupę Lotos koncernom operującym na rynku detalicznym wzrosła do ok. 9 mld zł z ok. 6,5 mld zł w 2010 roku - poinformował Lotos w komunikacie.

Telekomunikacja Polska może sprzedać Emitela za ponad 1,5 mld zł - podała agencja Bloomberg powołując się na osobę zbliżoną do transakcji.

TelForceOne sprzedał w 2010 roku 200.116 sztuk aparatów GSM marki myPhone, czyli o 76,6 proc. więcej niż w 2009 roku. Grupa TelForceOne rozpoczęła w grudniu sprzedaż pierwszej partii aparatów komórkowych do Izraela - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Grupa TelForceOne liczy, że dynamika sprzedaży aparatów komórkowych marki myPhone w 2011 roku będzie utrzymana lub zbliżona do ubiegłorocznych 76,6 proc. - poinformował PAP wiceprezes grupy TelForceOne Wiesław Żywicki.

Asseco Poland podpisało z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kontrakt o wartości 7,4 mln zł brutto na dostawę serwerów, infrastruktury blade i szaf IT wraz z 36 miesięczną opieką serwisową - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Dahliamatic, spółka z grupy Infovide-Matrix, podpisała umowę Komendą Główną Policji na aktualizację oprogramowania Oracle wraz z rozszerzeniem ilości licencji z 60 tys. do 112 tys. użytkowników. Wartość zlecenia to 6,7 mln zł brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Macrologic wstępnie zakłada, że w 2011 r. zwiększy przychody o 5 proc. i uzyska 13 proc. rentowności netto. Wzrost będzie możliwy m.in. dzięki sprzedaży nowego produktu z rodziny Xpertis. Producent oprogramowania chce kontynuować wcześniejszą politykę dywidendową, ale jednocześnie nie wyklucza akwizycji niewielkich spółek - poinformowała w wywiadzie dla PAP Patrycja Ptaszek-Strączyńska, członek zarządu Macrologic.

Oferty zakupu projektów, które Rank Progress otrzymuje od funduszy, są bliskie oczekiwań spółki. Deweloper negocjuje zakup działek pod nowe inwestycje, których wartość może wynieść około 1,5 mld zł. Jeśli giełdowa wycena spółki wzrośnie, firma nie wyklucza emisji nowych akcji - poinformował dziennikarzy Jan Mroczka, prezes Rank Progress.

Akcje Grupy Recykl wzrosły na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 51 proc., do 21,41 zł.

Prawa do akcji Izostalu wzrosły na otwarciu w debiucie na Giełdzie Papierów Wartościowych o 23,64 proc., do 6,8 zł.

Power Price, która prowadzi przygotowania do uruchomienia platformy e-commerce, przeznaczonej do wymiany handlowej między producentami lub dystrybutorami a klientami końcowymi, zadebiutuje 13 stycznia na NewConnect - podała firma w komunikacie prasowym.

Genomed, który diagnozuje choroby genetyczne, planuje pozyskać z oferty prywatnej do 5 mln zł i w pierwszej połowie 2011 roku wejść na NewConnect - podała spółka w komunikacie prasowym.

Gliwicka spółka i3D, lider w branży nowych technologii w obszarze interaktywnej grafiki 3D, planuje w drugim kwartale 2011 roku zadebiutować na rynku NewConnect - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Spółka Grodno, dystrybutor artykułów elektrotechnicznych, zadebiutuje w marcu-kwietniu na rynku NewConnect. Debiut poprzedzi emisja prywatna o wartości ok. 8 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na akwizycję.

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Wikanę 70 tys. zł kary za naruszenie obowiązków informacyjnych - podała Komisja we wtorkowym komunikacie.

Zła pogoda nadal opóźnia ustawienie platformy wydobywczej na złożu Yme. Według inormacji podanych przez jeden z norweskich portali naftowych, produkcja na tym złożu może rozpocząć się najwcześniej jesienią tego roku.

RWE uruchomiła dwie farmy wiatrowe w Pieckach i Tychowie o łącznej mocy 66,5 MW. Łącznie RWE ma w farmach wiatrowych w Polsce 108 MW - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

WALUTY

Dla złotego obecnie kluczowe są perspektywy polityki monetarnej, polska waluta umacnia się pod wpływem wypowiedzi członków RPP opowiadających się za podniesieniem stóp procentowych. Dilerzy obligacji czekają na środowy przetarg długich papierów, który nie powinien osłabić rynku.

Narodowy Bank Polski ustalił we wtorek kurs złotego do dolara na 3,0065 wobec 3,0268 w poniedziałek, a kurs złotego do euro na 3,8858 wobec 3,9082 w poniedziałek - poinformował NBP.

BANKI

Biuro Informacji Kredytowej prognozuje, że w 2011 roku udostępni bankom ponad 43 mln raportów, czyli więcej niż w 2010 roku. Raportów związanych z bieżącą aktywnością kredytową banków wydanych może być kilka procent więcej - poinformował PAP Krzysztof Markowski, prezes BIK.

FUNDUSZE

Aktywa zgromadzone w TFI wzrosły w grudniu o 3,1 proc. i wyniosły na koniec tego miesiąca 115,6 mld zł - wynika z raportu Analiz Online i Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Minister finansów Jacek Rostowski uważa, że po zmianach w systemie emerytalnym proponowanych przez rząd, OFE mogłyby inwestować w akcje środki zbliżone do 100 proc. Jego zdaniem waloryzacja 5 proc. składki, którą rząd od 1 kwietnia br. chce kierować do specjalnego subfunduszu w ZUS, prawdopodobnie będzie waloryzowana o nominalne tempo wzrostu PKB.

ROLNICTWO

W ostatnim tygodniu ubiegłego roku drożały zboża, trzoda chlewna i bydło, a taniało mleko - wynika z cotygodniowej analizy Agencji Rynku Rolnego.

OPINIA

Złoty na koniec tego roku umocni się do poziomu 3,70 za euro, w kolejnych latach będzie się dalej umacniał - prognozuje HSBC. Wsparciem dla złotego, zdaniem ekonomistów banku, mają być m.in. polityka monetarna, wzrost gospodarczy oraz pozytywna dynamika carry trade.

W 2011 r. tempo wzrostu gospodarczego utrzyma się na poziomie nieco powyżej 4 proc., a średnia inflacja w pierwszej połowie roku wyniesie ok. 3,5 proc. - wynika z prognozy BZ WBK.

Ekonomiści z BZ WBK oczekują, że Rada Polityki Pieniężnej w 2011 roku czterokrotnie podniesie stopy procentowe, za każdym razem po 25 pb. Ich zdaniem do pierwszej podwyżki dojdzie na początku marca, druga może mieć miejsce już miesiąc później.

Dla rynków finansowych oczekiwany jest scenariusz podobny do tego obserwowanego w 2010 - wynika z raportu analityków BZ WBK. Spodziewają się oni utrzymania trendu na umocnienie złotego z możliwymi wyraźnymi korektami na skutek wystąpienia fal wzrostu awersji do ryzyka oraz nasilania problemów zadłużeniowych. Na rynku długu prognozowane jest wypłaszczenie krzywej rentowności.

Światowe wydatki na IT w 2011 r. wzrosną o 5,1 proc. W ubiegłym roku oszacowano je na 3,4 bln USD., w tym mają sięgnąć 3,6 bln USD. - wynika z prognozy amerykańskiej firmy analitycznej Gartner.

TOWARY

Nie będzie specjalnego posiedzenia krajów eksporterów ropy z OPEC, kiedy cena na światowych rynkach paliw przekroczy 100 USD za baryłkę - poinformował we wtorek minister ropy Kuwejtu Ahmad Al-Abdullah Al-Sabah.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji lekko spadają, bo na rynku spekuluje się, że rafinerie poradzą sobie pomimo zamknięcia naftociągu Trans-Alaska, który przesyła 15 proc. amerykańskiej ropy - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty 2011, tanieje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 4 centy do 89,21 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na II 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 95,26-95,28 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie odbijają się podczas tej sesji, po 6 dniach spadków. Inwestorzy przystąpili do kupowania metalu - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 9.385,00 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,9 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 9471,50 USD/t.(PAP)

amp/ jtt/

d119p9c

Podziel się opinią

Share
d119p9c
d119p9c