Trwa ładowanie...
d27935w
d27935w

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek 30 listopada, 20.00

...
Share
d27935w

30.11. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Bezrobocie w październiku 2010 roku, wg metodologii Eurostatu, wyniosło w Polsce 9,7 proc. wobec 9,6 proc. we wrześniu - podał Eurostat.

d27935w

Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł w III kwartale 2010 roku o 4,2 proc. rdr, po wzroście o 3,5 proc. rdr w II kw. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Wzrost PKB w IV kwartale 2010 roku będzie zbliżony do odnotowanego w III kwartale, kiedy wyniósł 4,2 proc. rdr - oceniają dla PAP ekonomiści z Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki.

Dane o wzroście PKB w III kw. powinny skłonić RPP do przyjrzenia się i zastanowania, czy wewnętrzna dynamika gospodarki może stanowić impuls do wzrostu inflacji - uważa Jan Winiecki z RPP.

Ożywienie gospodarcze w Polsce trwa i jest stabilne, ale grudzień nie jest dobrym momentem na podejmowanie decyzji odnośnie wysokości stóp procentowych - powiedziała Elżbieta Chojna-Duch, członek RPP w wywiadzie dla TVN CNBC. Dodała, że złoty jest niedowartościowany i będzie się umacniał.

d27935w

Liczba turystów korzystających w Polsce z noclegów we wrześniu 2010 r. spadła do 445.930 osób z 529.983 osób w sierpniu 2010 roku - podał GUS.

Wzrost gospodarczy w tym roku może sięgnąć nawet 4 proc. w ujęciu rocznym, a 2011 rok przyniesie jeszcze wyższą dynamikę PKB - ocenia w wywiadzie dla PAP Aneta Piątkowska, dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz w Ministerstwie Gospodarki.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Inflacja w strefie euro wyniosła w listopadzie 2010 r., w ujęciu rdr, 1,9 proc. - podał we wtorek Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w komunikacie, we wstępnych wyliczeniach.

d27935w

Stopa bezrobocia w strefie euro w październiku 2010 po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 10,1 proc., wobec 10,0 proc. we wrześniu, po korekcie - poinformował we wtorek w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

Stopa bezrobocia w Niemczech w listopadzie 2010, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 7,5 proc. wobec również 7,5 proc. w październiku - poinformował we wtorek Federalny Urząd Pracy w komunikacie.

Stopa bezrobocia w Japonii w październiku 2010 r. niespodziewanie wzrosła do 5,1 proc. z 5,0 proc. we wrześniu - podało we wtorek w komunikacie biuro statystyczne.

Produkcja przemysłowa w Japonii w październiku 2010 r. spadła o 1,8 proc. mdm, po spadku we wrześniu o 1,6 proc. - podało we wtorek wstępne dane Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie.

d27935w

BUDŻET

Zmiany systemu emerytalnego wejdą w życie w przyszłym roku - poinformował minister finansów Jacek Rostowski we wtorek w wywiadzie dla TOK FM.

W rządzie nadal trwa dyskusja o zmianach w systemie emerytalnym, w tym także o podniesieniu składki rentowej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Wprowadzenie obligacji emerytalnych dedykowanych dla funduszy emerytalnych, według słów premiera, jest niemal przesądzone.

Budżety jednostek samorządu terytorialnego po trzech kwartałach 2010 roku osiągnęły nadwyżkę w wysokości 902 mln zł, przy planowanym na 2010 r. deficycie w wysokości 28.667,0 mln zł - podał resort finansów we wtorek w komunikacie.

d27935w

DŁUG

MF przełożyło planowaną emisję w jenach na przyszły rok - powiedział dziennikarzom wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w poniedziałek 162,01 punktów bazowych.

Europejski Bank Centralny kupił we wtorek irlandzkie obligacje rządowe - poinformowały anonimowe źródła zbliżone do transakcji.

d27935w

Na początku listopada przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego próbowali zmusić Irlandię, aby zaczęła szukać wsparcia finansowego, a teraz próbują zrobić to samo z Portugalią - powiedział we wtorek minister sprawiedliwości Irlandii Dermot Ahern.

Problemy gospodarcze krajów strefy euro takich jak Irlandia mogą odbijać się na Polsce - uważa premier Donald Tusk. Jednak polska gospodarka lepiej sobie radzi na tle innych krajów i wychodzi z kryzysu z silniejszymi fundamentami.

Inwestorzy zagraniczni na koniec października 2010 roku zainwestowali w polskie papiery skarbowe środki o wartości 126.453,3 mln zł wobec 126.548,46 mln zł na koniec września - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów.

WSKAŹNIKI

W listopadzie Wskaźnik Optymizmu Konsumentów zanotował spadek o 1 pkt osiągając poziom 88,2 pkt - wynika z sondażu Ipsos. Pogorszyły się także oceny klimatu gospodarczego.

W listopadzie 2010 r. nastroje brytyjskich konsumentów niespodziewanie pogorszyły się. Wskaźnik zaufania spadł w tym miesiącu do minus 21 pkt z minus 19 pkt w październiku - podał we wtorek GfK NOP Ltd. w komunikacie.

Indeks cen domów S&P/CaseShiller wzrósł we wrześniu o 0,59 proc. rdr i wyniósł 147,49 punktów.

Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago wzrósł w listopadzie 2010 roku do 62,5 pkt. z 60,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podał we wtorek Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów wzrósł w listopadzie 2010 roku do 54,1 pkt z 49,9 pkt w poprzednim miesiącu po korekcie - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Conference Board.

Indeks aktywności przemysłowej w okręgu Milwaukee wzrósł w listopadzie do 59,0 pkt, wobec 56,0 pkt miesiąc wcześniej - napisano w raporcie NAPM.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 1,87 proc. i wyniósł 9.937,04 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 1,6 proc. i wyniósł 2.820,18 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu wzrósł o 2,07 proc. do 20.639,6 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,18 proc. i wyniósł 2611,60 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,14 proc., do 6.688,49 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,41 proc., do 5.528,27 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 0,73 proc. i wyniósł 3.610,44 pkt.

SPÓŁKI

New World Resources uzyskał w wezwaniu mniej niż 75 proc. akcji Bogdanki - poinformował DM Banku Handlowego, pośredniczący w wezwaniu. Oznacza to, że wezwanie nie doszło do skutku.

PKO BP utrzymuje w IV kwartale 2010 roku miesięczną sprzedaż kredytów korporacyjnych za ponad 1 mld zł - poinformował PAP Jarosław Myjak, wiceprezes banku.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zdecyduje w późniejszym terminie o ewentualnym złożeniu wniosku dotyczącego obniżenia taryfy gazowej - poinformowała we wtorek PAP Joanna Zakrzewska, rzeczniczka spółki. Wcześniej szef PGNiG informował, że decyzję w sprawie taryf podejmie na początku grudnia.

Famur zamierza wprowadzić w przyszłym roku na GPW spółki zależne: Polska Grupa Odlewnicza i Zamet Industry - poinformował Famur we wtorkowym komunikacie dotyczącym strategii grupy.

Pemug sprzeda Famurowi zorganizowaną części przedsiębiorstwa, związaną z dotychczasową działalnością operacyjną spółki, w szczególności w zakresie działalności projektowej, budowlano-montażowej i konstrukcyjnej. Planowana cena sprzedaży wynosi 7,6 mln zł - poinformował Pemug w komunikacie.

CEDC podpisało wiążące warunki umowy wykupu pozostałego udziału w Grupie Whitehall. Spółka kupi też globalne prawa do marki Kauffman Vodka. Wartość transakcji to 91,5 mln USD - poinformowało CEDC w komunikacie prasowym.

4fun Media, która zadebiutowała we wtorek na warszawskiej giełdzie, planuje uruchomić w 2011 roku dwa nowe kanały tematyczne oraz wprowadzić nowe, duże formaty telewizyjne. Te plany mają pochłonąć ok. 5-6 mln zł - poinformowała dziennikarzy prezes spółki Ewa Czekała.

Polnord podpisał z PKO BP umowy kredytowe o wartości 49,6 mln zł na finansowanie budowy biurowca B3 na warszawskim Wilanowie - podała spółka we wtorkowym komunikacie.

Zakłady Azotowe Puławy złożyły ofertę kupna akcji Zakładów Chemicznych Police od Skarbu Państwa i objęcia akcji nowej emisji tej spółki, co oznaczałoby łącznie osiągnięcie do 33 proc. udziałów w kapitale zakładowym Polic - poinformowały Police w komunikacie.

Spółka pracownicza "Chemia - Puławy" zamierza zapłacić za 50,67 proc. pakiet Zakładów Azotowych Puławy (ZAP) należący do Skarbu Państwa ratami z dywidend w ciągu 10 lat - poinformował we wtorek dziennikarzy Rafał Nowak, prezes spółki pracowniczej.

PZU AM zwiększył zaangażowanie w akcje Kredyt Inkaso i posiada obecnie 5,05 proc. kapitału i głosów na WZA tej spółki - podał Kredyt Inkaso we wtorkowym komunikacie.

KGHM Ecoren, wchodzący w skład grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź, kupił od Skarbu Państwa 85 proc. akcji Centrozłomu Wrocław za 176,4 mln zł - poinformował resort skarbu na stronie internetowej.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1308 a kurs złotego do euro na 4,0734 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2998 USD i 109,00 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Ministerstwo Finansów posiada na swoim rachunku, według stanu na koniec listopada br., ok. 5,6 mld euro i do końca tego roku może okresowo lub definitywnie część tych środków wymienić - poinformował PAP wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Dodał, że resort finansów generalnie wykorzystuje osłabienie PLN do zamiany walut na złote.

Zdaniem prezesa NBP Marka Belki złoty zacznie się umacniać, gdy tylko ustąpią turbulencje na rynkach finansowych.

Zdaniem premiera Donalda Tuska, sytuacja złotego jest obecnie lepsza niż w 2008 roku i jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, złoty powinien przejść przez zimę "suchą nogą". Zdaniem premiera, istotne jest aby światowe rynki odróżniały Polskę od krajów regionu, w czym pomóc mogą m.in. dane o wzroście PKB w III kwartale.

Ekonomiści oceniają, że po serii dobrych danych makro we wtorek złoty dość znacznie odreagował w górę, jednak do osiągnięcia przez inwestorów pozytywnych nastrojów jeszcze długa droga. W tym tygodniu złoty powienien ustabilizować się w przedziale 4,02-4,06 za euro. W najbliższych dniach można oczekiwać spadku cen obligacji na krajowym rynku papierów dłużnych.

FUNDUSZE

Do końca 2011 roku GO TFI planuje zwiększyć aktywa do poziomu 500 mln zł bez uwzględnienia funduszy dedykowanych. Obecnie aktywa TFI wynoszą około 80 mln zł, a spodziewany wzrost ma mieć miejsce głównie w funduszach wierzytelności i obligacji korporacyjnych - poinformowała PAP Beata Kielan, prezes GO TFI.

PRYWATYZACJA

Do 10 grudnia inwestorzy mogą składać oferty wiążące na zakup od Ministerstwa Skarbu 85 proc. akcji Intraco, po przeprowadzeniu od 18 października do 4 listopada badania spółki - wynika z informacji resortu przygotowanych dla PAP.

SONDAŻE

55 proc. pracodawców nie planuje zmian zatrudnienia, zaś zwiększenie zatrudnienia przewiduje 24 proc. badanych, a redukcje 14 proc. - wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP dla agencji Randstad. 63 proc. pracodawców nie planuje zmian poziomu wynagrodzeń, 29 proc. planuje podwyżki.

OPINIA

Polska może pójść w ślady Węgier zmieniając zasady transferu pieniędzy z budżetu do OFE, choć nie zrobi tego w równie dramatyczny sposób - sądzi bank Morgan Stanley.

Portugalia jest niewypłacalna i wkrótce może potrzebować pomocy z funduszu ratunkowego UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, obecnie dostępnego dla Grecji i Irlandii - oceniają analitycy Citigroup Inc.

Plan sprowadzenia deficytu finansów publicznych do poziomu 6,5 proc. PKB w przyszłym roku jest realny - powiedział we wtorek David Heslam, analityk agencji ratingowej Fitch. Zdaniem agencji w średnim okresie dynamika PKB będzie oscylowała wokół 4,0 proc. rocznie. Agencja zakłada, że w długim terminie złoty będzie aprecjonował względem euro średnio o 1 proc. rocznie.

Wtorkowe notowania na GPW miały wzrostowy przebieg, ale ostatecznie zakończyły się pod kreską. Zdaniem analityków w kolejnych dniach możliwa jest kontynuacja przeceny. Najbliższym poziomem wsparcia dla WIG-u 20 są okolice 2.590 pkt, kolejnym 2.500 pkt.

POLITYKA

Rząd nie planuje przeprowadzenia wyborów parlamentarnych wcześniej niż jesienią 2011 roku - poinformował premier Donald Tusk.

PROGNOZA

W reakcji na ogłoszone we wtorek dane PKB, bank JP Morgan podniósł prognozy PKB dla Polski za IV kw. br. do 3,8 proc. rdr z 3,5 proc. rdr, a za cały 2010 r. do 3,6 proc. rdr z 3,5 proc. rdr.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji tanieje w reakcji na obawy inwestorów, że dalsze zacieśnianie polityki monetarnej w Chinach spowoduje spadek popytu na paliwa - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń 2011, tanieje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 68 centów, do 85,05 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na styczeń 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 86,78-86,80 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie podczas tej sesji spadają z powodu obaw o kolejne podwyżki stóp procentowych w Chinach - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie jest wyceniana na 8.177,00 USD za tonę, po spadku notowań o 0,5 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 8285,50 USD/t. (PAP)

amp/ asa/

d27935w

Podziel się opinią

Share
d27935w
d27935w