Trwa ładowanie...
d1j943t

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek 5 października, 17.00

...

d1j943t

05.10. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

BUDŻET

Pierwsze czytanie projektu budżetu na 2011 rok planowane jest na 7 października br., drugie i trzecie czytania budżetu oraz uchwalenie ustawy zaplanowano odpowiednio na 14 i 17 grudnia - wynika z harmonogramu prac przyjętego we wtorek przez sejmową Komisję Finansów Publicznych.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

d1j943t

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w sierpniu 2010 r. w ujęciu miesiąc do miesiąca niespodziewanie spadła o 0,4 proc., podczas gdy w lipcu wzrosła o 0,1 proc. - poinformował we wtorek Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w komunikacie.

Bank centralny Japonii obniżył stopy procentowe - podał bank po zakończeniu posiedzenia we wtorek.

Bank centralny Australii (RBA) niespodziewanie pozostawił we wtorek swoją benchmarkową stopę procentową bez zmian, na poziomie 4,5 proc. - poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

WSKAŹNIKI

d1j943t

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 2010 r. 54,1 pkt wobec 56,2 pkt w sierpniu - podano końcowe wyliczenia na stronach internetowych we wtorek.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 2010 r. 54,1 pkt wobec 55,9 pkt w sierpniu - podały we wtorek źródła rynkowe w końcowych wyliczeniach.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 2010 roku 54,9 pkt wobec 57,2 pkt na koniec sierpnia - podano we wtorek w końcowych wyliczeniach.

Wskaźnik aktywności w usługach w USA wzrósł w wrześniu i wyniósł 53,2 pkt - podał we wtorek Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

d1j943t

DŁUG

We wrześniu 2010 roku poziom krajowego długu rynkowego wyniósł 501,6 mld zł, tj. 8,8 mld zł więcej w stosunku do sierpnia oraz 48,7 mld zł więcej w stosunku do początku roku - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Wartość środków przekazywanych z budżetu z tytułu wykupu SPW oraz transferów do OFE w październiku wyniesie łącznie 10,2 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie. Resort planuje, że w październiku zadłużenie w bonach pozostanie na niezmienionym poziomie.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w poniedziałek 133,69 punktów bazowych.

d1j943t

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,26 proc. i wyniósł 2667,14 pkt

Węgierski indeks BUX na zamknięciu wzrósł o 0,50 proc. do 23.195,8 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 1,47 proc. i wyniósł 9.518,76 pkt.

SPÓŁKI

NWR wezwał do sprzedaży 34.013.590 akcji Bogdanki, stanowiących 100 proc. kapitału - podał pośredniczący w wezwaniu DM Banku Handlowego.

NWR chce wycofać Lubelski Węgiel Bogdanka z warszawskiej giełdy - wynika z treści wezwania ogłoszonego na 100 proc. akcji Bogdanki.

d1j943t

New World Resources, który wezwał we wtorek do sprzedaży 100 proc. akcji Bogdanki, chce po planowanej fuzji obu firm stać się regionalnym liderem, posiadającym rozwiniętą bazę rezerw, różnorodność produktową i geograficzną oraz silną tożsamość regionalną - napisano w komunikacie prasowym NWR.

New World Resources nie wyklucza nowej emisji akcji i planuje umożliwienie akcjonariuszom instytucjonalnym Bogdanki uczestniczenia w niej - podano w wezwaniu.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) chciałoby wybrać dwie z pięciu firm do równoległych negocjacji w sprawie sprzedaży Enei - poinformował w TVN CNBC minister skarbu Aleksander Grad. Resort chce jak najszybciej podjąć decyzję o tym kto będzie brał udział w negocjacjach równoległych i zakończyć proces sprzedaży w tym roku.

Kulczyk Holding złożył do UOKiK wniosek o wyrażenie zgody na przejęcie kontroli na Eneą - poinformował UOKiK.

d1j943t

Kulczyk Oil Ventures natrafił na potencjalne złoża gazu w odwiercie M-19 na Ukrainie - podała spółka w komunikacie.

Petrolinvest zwołał na 30 października nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy, którego celem będzie podjęcie uchwały o warunkowym podwyższeniu kapitału o kwotę od 150 do 190 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Modelowa marża rafineryjna grupy PKN Orlen wzrosła we wrześniu tego roku do 3,20 USD na baryłce, z 3,00 USD w sierpniu tego roku i była wyższa niż przed rokiem, kiedy wyniosła 2,70 USD - poinformowała spółka.

Modelowa marża rafineryjna grupy PKN Orlen spadła w III kwartale tego roku do 3,10 USD na baryłce z 4,70 USD w II kwartale tego roku i nie zmieniła się w porównaniu do III kwartału 2009 roku - poinformowała spółka.

Recyklingowa spółka Solveco planuje do końca listopada pozyskać z oferty prywatnej 8 mln zł, a następnie wejść na rynek NewConnect - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Telekomunikacja Polska, która zgodnie z decyzją Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu ma zapłacić DPTG 1,57 mld zł odszkodowania, nie wyklucza polubownego rozwiązania sporu - wynika z wypowiedzi Macieja Wituckiego, prezesa telekomu.

Eetek zdecydował o odłożeniu oferty oraz debiutu spółki na GPW, ze względu na nie osiągnięcie satysfakcjonującej ceny - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Eetek chciał pozyskać z nowej emisji akcji 70 mln euro i w połowie października zadebiutować na GPW.

Spółka Data System Group (DSG), specjalizująca się w budowaniu rozwiązań mobilnych bazujących na technologii GPS i GSM, planuje wejście na GPW. Po analizie wyników za 2010 r. spółka zdecyduje, czy zadebiutuje na głównym rynku GPW, czy na NewConnect - podała DSG w komunikacie prasowym.

Betacom wygrał przetarg organizowany przez Kancelarię Sejmu na świadczenie usługi informatycznej dla 460 podstawowych biur poselskich i dodatkowego stanowiska w Kancelarii Sejmu. Wartość oferty złożonej przez Betacom to 7,86 mln zł brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Spółka Trans Polonia, której prospekt emisyjny został niedawno zatwierdzony przez KNF, prognozuje, że w roku 2010 zanotuje wzrost zysku netto do 1,1 mln zł z 0,5 mln zł wypracowanego w roku 2009 - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Trans Polonia, specjalistyczna firma transportowa zajmująca się transportem mas bitumicznych i ciekłych chemikaliów planuje pozyskać z publicznej oferty akcji do 5,2 mln zł i w połowie grudnia przenieść notowania na GPW z NewConnect - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami prezes spółki Dariusz Cegielski.

Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Kielcach rozstrzygnął przetarg na dostawę, wdrożenie i utrzymanie zintegrowanego systemu informatycznego i dostawę sprzętu. System dostarczą i wdrożą spółki Simple i Partners in Progress, za 4,77 mln zł, a sprzęt dostarczy konsorcjum Mancomplex, Comarch i OFEK za 1,67 mln zł - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Apator w 2013 roku chce mieć 370 - 450 mln zł przychodów w segmencie pomiarowym i 150 -160 mln zł przychodów w segmencie łącznikowym przy 20-25 proc. EBITDA - podała spółka w komunikacie.

Apator planuje w pierwszych dniach stycznia 2011 roku sfinalizować transakcję przejęcia za 10 mln zł spółki czeskiej o rocznych przychodach około 20 mln zł - poinformował na konferencji prezes Apatora Janusz Niedźwiecki. Spółka szacuje, że środki ze sprzedaży nieruchomości w Toruniu zwiększą wynik za 2011 rok o około 17 mln zł.

Apator szacuje, że trzeci kwartał 2010 roku był lepszy zarówno rok do roku, jak i kwartał do kwartału. Spółka chce po październiku podnieść prognozę wyniku netto na 2010 rok, ze względu na przeprowadzoną sprzedaż akcji własnych - poinformował na konferencji prezes Apatora Janusz Niedźwiecki.

Asseco Systems wygrało przetarg na rozbudowę infrastruktury centralnego systemu bankowego Banku Gospodarstwa Krajowego. Wartość zlecenia to 2,5 mln zł brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

PZU po odejściu z zarządu Rafała Stankiewicza planuje uzupełnić skład zarządu o członka do spraw finansowych i liczy, że stanie się do końca roku - poinformowała Marzena Piszczek, przewodnicząca rady nadzorczej PZU.

Ministerstwo Skarbu Państwa nie planuje zmieniać polityki dywidendowej PZU zakładającej obecnie przeznaczanie dla akcjonariuszy 25-45 proc. rocznego zysku - poinformował PAP Aleksander Grad, minister skarbu.

Kurs praw do akcji spółki Analizy Online wzrósł w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 44,62 proc. do 17,21 zł.

Dywilan, producent wełnianych dywanów, planuje przeprowadzić prywatną ofertę i w grudniu 2010 zadebiutować na NewConnect - podała spółka w komunikacie prasowym.

Spółka z branży budowlanej Partex zadebiutuje na rynku NewConnect w środę 6 października - poinformowała giełda w komunikacie.

Obrascon Huarte Lain powinien rozpocząć proces due duligence w Hydrobudowie Polskiej i Aprivii w połowie października. Samo badanie spółek może potrwać dwa, trzy miesiące - poinformował we wtorek PAP Jacek Krzyżaniak, rzecznik PBG, spółki, która sprzedaje akcje dwóch firm.

CEZ odwołał przetarg na budowę bloku parowo-gazowego o mocy ok. 430 MW w Skawinie - poinformował PAP Sebastian Włodarski, rzecznik CEZ Polska.

Action w ciągu ostatniego roku dostarczył do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Genewie (CERN) 1.132 serwery za 13,8 mln zł. Spółka obecnie bierze udział w kolejnych przetargach i spodziewa się dalszych zamówień - poinformował na konferencji prasowej Edward Wojtysiak, wiceprezes Action.

We wtorek do godz. 13.30 w sześciu transakcjach pakietowych właściciela zmieniło 2,4 mln akcji Asbisu, co stanowi 4,32 proc.wszystkich akcji spółki.

DnB Nord uruchomił w III kwartale 2010 roku kredyty hipoteczne o wartości 557 mln zł i portfel tych kredytów wzrósł do ponad 1,6 mld zł - poinformował bank we wtorkowym komunikacie.

JW Construction sprzedało we wrześniu, nie uwzględniając rezygnacji, 121 mieszkań, a w całym trzecim kwartale - 345 mieszkań - poinformował PAP Tomasz Panabażys, dyrektor zarządzający i członek zarządu J.W. Construction Holding.

Rozpowszechnianie płatne razem "Gazety Wyborczej", wydawanej przez Agorę, wyniosło w sierpniu 2010 roku 319.946 sztuk i było o 10,2 proc. niższe niż rok wcześniej - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.

Wyniki Hawe w drugim półroczu 2010 r. mogą być nie gorsze niż uzyskane w ciągu pierwszych sześciu miesięcy - uważa Robert Kwiatkowski, prezes Hawe. Kwiatkowski poinformował, że Hawe nie rozmawia o współpracy kapitałowej ze spółkami z grupy Zygmunta Solorza-Żaka, ale prowadzi rozmowy o współpracy na poziomie operacyjnym.

WALUTY

Kurs złotego podąża za kursem eurodolara, zdaniem dilerów w środę może się utrzymywać w przedziale 3,96-3,98 za euro. Rynek długu czeka na środową aukcję nowego benchmarku dwulatek, które w ocenie dilerów, powinny się dobrze sprzedać. Oba rynki we wtorek były stabilne.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,8838 a kurs złotego do euro na 3,9742 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3780 USD i 114,8 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

BANKOWOŚĆ

Liczba aktywnych użytkowników bankowości elektronicznej wynosiła pod koniec czerwca 2010 roku 9,4 mln, z czego 1 mln stanowiły małe firmy - wynika z danych Związku Banków Polskich.

Obroty firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów po trzech kwartałach 2010 roku wyniosły 30,5 mld zł, czyli były o 41 proc. większe niż rok wcześniej. W całym 2010 roku obroty firm znacznie przekroczą 40 mld zł - poinformował Mirosław Jakowiecki z PZF.

Jerome Kerviel, makler z banku Societe Generale, został skazany we wtorek w Paryżu na pięć lat więzienia, w tym dwa lata w zawieszeniu, oraz zapłacenie odszkodowania w wysokości 4,9 mld euro za oszustwo i spowodowanie w 2008 roku rekordowej straty w tym banku.

PRYWATYZACJA

Ministerstwo Skarbu Państwa ocenia, że na koniec września wartość podpisanych umów prywatyzacyjnych wynosi ponad 20 mld zł, zaś "kasowo" jest to kwota ponad 13 mld zł - poinformował w TVN CNBC minister skarbu państwa Aleksander Grad.

Polski Holding Farmaceutyczny otrzymał wstępne oferty od inwestorów, którzy chcą kupić 85 proc. akcji Polfy Tarchomin. Ocena ofert ma nastąpić do połowy października - podał PHF w komunikacie prasowym, nie ujawniając liczby zainteresowanych inwestorów.

ROLNICTWO

Ceny owoców do końca roku mogą wzrosnąć o kilkanaście procent, zaś rzeczywiste zbiory owoców w 2010 r. będą niższe od szacunków GUS - uważa prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych Eberhard Makosz.

BUDOWNICTWO

Maksymalna cena arkusza blachy gorącowalcowanej wzrosła w ostatnim tygodniu o 0,43 proc., zaś cena maksymalna pręta żebrowanego wzrosła o 0,62 proc. - wynika z analiz Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

OPINIA

Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie przyniosła kontynuację poniedziałkowych wzrostów i tym samym nowy tegoroczny szczyt. Zdaniem analityków nadchodzące dni mogą przynieść jeszcze dalszą kontynuację wzrostów indeksów. Potencjał wzrostowy pomału się jednak już wyczerpuje i już przyszły tydzień może przynieść spadki na rynku.

Bazowy scenariusz Międzynarodowego Funduszu Walutowego przewiduje stopniową poprawę stabilności finansowej w miarę postępującego ożywienia gospodarczego na świecie. Zdaniem autorów "Global Financial Stability Report" nadal istnieje ryzyko, że pewne państwa utracą płynność finansową.

Zdaniem analityków BZ WBK w II połowie października złoty przebije granicę 3,92 za euro i uplasuje się na poziomie 3,85-3,86. Pod koniec miesiąca nastąpi jednak korekta, która spowoduje odbicie złotego do 3,89 za euro.

Polskie banki będą potrzebowały dodatkowego kapitału, by spełnić wymogi minimalne określone w Bazylei III. Kapitały uzupełnić będzie musiało od 2 do 15 spośród 20 największych polskich banków, a suma niedoborów kapitału może wynieść od 1 proc. do 7 proc. ich obecnego poziomu funduszy - ocenia firma doradcza Deloitte.

Lepsze perspektywy gospodarcze dla Portugalii "nie uratują" jej, bo gospodarka będzie zmagać się z obciążeniem, jakim jest jej sytuacja budżetowa - ocenia Anthony Thomas, starszy analityk Moody's.

Irlandia nie potrzebuje "zewnętrznej pomocy" - ocenia Dietmar Hornung, analityk Moody's Investors Service.

TOWARY

Ceny miedzi w Londynie spadają podczas tej sesji, podobnie jak innych metali podstawowych - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie teraz jest wyceniana na 8.024,00 USD za tonę, po spadku notowań o 0,5 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 8137,50 USD/t.

Cena ropy Brent w kontraktach na listopad 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 83,43-83,45 USD za baryłkę.

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji tanieje i drożeje - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 7 centów do 81,50 USD. Wcześniej cena spadła o 0,4 proc. do 81,15 USD.

Według najnowszych szacunków irackie zasoby ropy naftowej są nawet o 24 proc. większe niż dotąd przypuszczano i wynoszą co najmniej 143,1 mld baryłek - ogłosił w poniedziałek w Bagdadzie minister ds. ropy naftowej Husajn asz-Szahristani.(PAP)

amp/ ana/

d1j943t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j943t