Trwa ładowanie...
d1pkywn

Przejście graniczne na lotnisku w Szymanach wkrótce zacznie działać

Otwarcie dodatkowego przejścia granicznego umożliwi przeprowadzanie kontroli granicznej i celnej bez ograniczeń czasowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przejście graniczne na lotnisku w Szymanach wkrótce zacznie działać
(Eastnews, Fot: PIOTR PLACZKOWSKI/REPORTER)
d1pkywn

W związku z planowanym uruchomieniem nowych lotów z Mazur do Londynu, od 1 listopada na lotnisku w Szymanach będzie działało dodatkowe, całodobowe, przejście graniczne - wynika z projektu rozporządzenia MSWiA ws. ustalenia dodatkowych lotniczych przejść granicznych.

Otwarcie dodatkowego przejścia granicznego umożliwi przeprowadzanie kontroli granicznej i celnej bez ograniczeń czasowych. Jak podkreślono w dołączonej do projektu Ocenie Skutków Regulacji zmiany zwiększą konkurencyjność lotniska, a także dochody powiązanych z nim przedsiębiorstw.

Z lotniska w Szymanach realizowane są obecnie loty krajowe do Wrocławia i Krakowa (latem były to także loty do Warszawy) oraz do Monachium, Berlina i Londynu (Luton). W listopadzie z Szyman zostaną także uruchomione połączenia na inne londyńskie lotnisko - Stansted.

d1pkywn

Z badań lotniska w Szymanach wynika, że z tego portu korzystają nie tylko mieszkańcy Warmii i Mazur, ale także województwa podlaskiego (Suwałki, Białystok, Łomża) i mazowieckiego (Ostrołęka). Zdarzają się także pasażerowie z Elbląga, czy nawet Lublina.

Zakończona na początku tego roku rozbudowa dawnego powojskowego lotniska w Szymanach kosztowała ponad 204 mln zł i w 76 proc. została sfinansowana z unijnych pieniędzy. Wybudowano terminal, wydłużono do 2,5 km drogę startową i wzmocniono jej nośność, powstały też m.in. parkingi i trasa łącząca lotnisko z drogą wojewódzką nr 57.

Władze spółki "Warmia i Mazury" planują już kolejne inwestycje; chcą m.in. powiększyć płytę postojową o jedno stanowisko i zwiększyć liczbę miejsc parkingowych przed terminalem.

d1pkywn

Podziel się opinią

Share
d1pkywn
d1pkywn