Trwa ładowanie...

Przełomowy wyrok ws. opiekunów osób niepełnosprawnych. Daje nadzieję tysiącom ludzi

Warszawski sąd nałożył na Skarb Państwa obowiązek zapłaty ponad 33 tysięcy złotych Mirosławowi Sobolewskiemu, który opiekuje się swoją 80-letnią niepełnosprawna matką. Wyrok otwiera furtkę prawną przed tysiącami osób, które opiekują się dorosłymi inwalidami.

Przełomowy wyrok ws. opiekunów osób niepełnosprawnych. Daje nadzieję tysiącom ludziŹródło: Fotolia
d1w6bo4
d1w6bo4

Mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego, mężczyzna nie otrzymywał świadczeń pielęgnacyjnych na opiekę nad chorą mamą. Zamiast wspomnianej opłaty, która wynosi 1300 złotych miesięcznie, mężczyzna dostawał jedynie zasiłek w wysokości 520 złotych.

Brak pomocy ze strony państwa postawił pana Mirosława w trudnej sytuacji materialnej. - Dzięki tym pieniądzom uda mi się spłacić część długów. Zaciągałem pożyczki, sprzedawałem, co mogłem, teraz będę mógł pooddawać to i może wyjść na prostą - tłumaczył po wyjściu z sali sądowej.

Szacuje się, że w całej Polsce jest 150 tys. osób, które opiekują się dorosłymi niepełnosprawnymi i znajdują się w podobnej sytuacji co pan Mirosław. Wyrok warszawskiego sądu daje im nadzieję na uzyskanie dostępu do świadczeń pielęgnacyjnych.

d1w6bo4

Źródło: rmf24.pl

Zobacz też: Niepełnosprawna jechała trzy godziny na korytarzu w pociągu, przy toalecie

d1w6bo4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w6bo4