Trwa ładowanie...
d2rq5dv
d2rq5dv

Przetarg na budowę bloku elektrowni Ostrołęka może być ogłoszony przed świętami

Minister energii Krzysztof Tchórzewski nie wykluczył, że jeszcze przed świętami ogłoszony będzie przetarg na budowę bloku elektrowni w Ostrołęce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2rq5dv

"Myślę, że jeszcze przed świętami ogłoszony będzie przetarg - choć może jeszcze nie opublikowany, to zgłoszony do Komisji Europejskiej - na budowę elektrowni Ostrołęka" - powiedział w czwartek minister, który uczestniczył w konferencji Power Ring w Warszawie.

Jak dodał, będzie to blok "w systemie tradycyjnym (węglowy - PAP), podobnie jak te, które budowane są w Kozienicach czy Opolu".

Na początku grudnia Energa i Enea poinformowały, że zawarły umowę na przygotowanie, budowę i eksploatację nowego bloku energetycznego na węgiel kamienny o mocy ok. 1000 MW w Ostrołęce. Blok miałby być oddany do użytku w 2023 r. Jak napisano wówczas w komunikacie, ustalone przez firmy zasady współpracy "powinny przyczynić się do ogłoszenia przetargu jeszcze w 2016 roku".

d2rq5dv

Spółki przewidują, że budowa bloku (tzw. Ostrołęka C) potrwa ok. 60 miesięcy. Spółka celowa - Elektrownia Ostrołęka, posiada - jak podkreślają - kompletną dokumentację techniczną i decyzje administracyjne umożliwiające publikację ogłoszenia o przetargu.

Umowa została zawarta przez spółki Energa, Enea oraz Elektrownię Ostrołęka, czyli spółkę celową powołaną przez Energę do realizacji projektu. "Warunkiem zawieszającym wejście w życie umowy inwestycyjnej jest uzyskanie zgody Prezesa UOKiK na dokonanie koncentracji polegającej na nabyciu akcji spółki celowej do realizacji projektu" - podkreślono. Enea kupi 50 proc. akcji o wartości 101 mln zł, przysługujących Enerdze w kapitale zakładowym spółki celowej.

Współpraca spółek ma objąć trzy etapy: rozwoju, który będzie trwał do czasu wydania polecenia rozpoczęcia prac dla generalnego wykonawcy, budowy, który obejmie czas do oddania Elektrowni Ostrołęka C do komercyjnej eksploatacji oraz etap Eksploatacji, w czasie którego Elektrownia Ostrołęka C będzie użytkowana.

Głównym założeniem projektu jest realizacja rentownej inwestycji, która zagwarantuje satysfakcjonującą stopę zwrotu dla akcjonariuszy. Projekt zakłada otwartość na udział inwestorów finansowych i funduszy inwestycyjnych.

d2rq5dv

Należące do Energi Elektrownie Ostrołęka są największym producentem energii elektrycznej i cieplnej w północno-wschodniej Polsce. Tworzą je dwa zakłady: Elektrociepłownia Ostrołęka - oddana do eksploatacji w 1956 r. i Elektrownia Ostrołęka - zbudowana w 1972 r. Elektrownia Ostrołęka składa się z trzech bloków energetycznych o mocy 221 MW, 200 MW i 226 MW. i jest jedynym systemowym źródłem energii elektrycznej w północno - wschodniej części Polski. W 2012 r. zrezygnowano z planów rozbudowy zespołu o kolejny blok węglowy o mocy do 1000 MW. Podczas kampanii wyborczej do parlamentu w 2015 r. obecna premier Beata Szydło podczas swej wizyty w Ostrołęce zapowiadała powrót do tego pomysłu.

Na początku grudnia Tchórzewski informował, że 19 grudnia zostanie ogłoszony przetarg na budowę nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce, gdzie powstanie nowy blok energetyczny o mocy prawie tysiąca megawatów, co zapewni zużycie ok. 3 mln ton węgla rocznie. Jak podkreślał, ostrołęcki blok ma należeć do najnowocześniejszych obecnie jednostek opartych na węglu.

d2rq5dv

Podziel się opinią

Share
d2rq5dv
d2rq5dv