Trwa ładowanie...

Przez strajk Lufthansy odwołano rejs na trasie Warszawa-Frankfurt

Z powodu strajku stewardów i stewardes niemieckich linii lotniczych Lufthansa odwołano w piątek poranny rejs tego przewoźnika na trasie Warszawa-Frankfurt - poinformował PAP rzecznik warszawskiego Lotniska Chopina Przemysław Przybylski.

Przez strajk Lufthansy odwołano rejs na trasie Warszawa-FrankfurtŹródło: AFP, fot: Victoria Bonn-Meuser
dcm18ps
dcm18ps

Z powodu strajku stewardów i stewardes niemieckich linii lotniczych Lufthansa odwołano w piątek dwa rejsy tego przewoźnika na trasie Warszawa-Frankfurt - poinformował PAP rzecznik warszawskiego Lotniska Chopina Przemysław Przybylski.

Stewardzi i stewardesy Lufthansy strajkowali od godz. 5 do godz. 13. Strajk we Frankfurcie nad Menem w znacznym stopniu utrudnił pracę największego niemieckiego lotniska.

Lufthansa odwołała dwa loty z Frankfurtu do Warszawy - pierwszy samolot miał lądować w Warszawie o godz. 9.05, a drugi o godz. 12.55 - powiedział Przybylski. Automatycznie odwołano także rejsy powrotne - pierwszy z godz. 9.50, a drugi z godz. 13.45.

dcm18ps

Utrudnienia dotyczyły również pasażerów PLL LOT. Samolot tej linii, który miał wylecieć z Warszawy do Frankfurtu o godz. 10.50, był opóźniony. Do Frankfurtu poleciał trzy godziny później. Jak tłumaczył wcześniej w rozmowie z PAP Andrzej Kozłowski z biura prasowego LOT-u, opóźnienie było spowodowane strajkiem we Frankfurcie. - Lotnisko we Frankfurcie przesuwa nam sloty, czyli czas przeznaczony na lądowanie na tym lotnisku - mówił wówczas.

Szef związku zawodowego personelu pokładowego Ufo Nicoley Baublies nazwał panujący wśród stewardów i stewardes entuzjazm dla strajku imponującym. - Potrzeba będzie kilku dni, zanim sytuacja na lotnisku powróci do normy - podkreślił niemiecki związkowiec. Akcja protestacyjna potrwa do godz. 13.

Kierownictwo Lufthansy wezwało natomiast związkowców do powrotu do negocjacji. Nasza oferta jest wystarczającą podstawą do podjęcia rozmów - oświadczył rzecznik przewoźnika Klaus Walther. Zdaniem Baubliesa jego związek nie prowadzi teraz rozmów z Lufthansą.

Przed okienkami na lotnisku, w których można dokonać zmiany rezerwacji, tworzyły się od rana długie kolejki.

dcm18ps

Miejsce strajku i jego dokładny czas zostały podane do wiadomości publicznej na sześć godzin przed rozpoczęciem akcji. Szef Ufo tłumaczył, że jego związek chciał w ten sposób uniemożliwić Lufthansie wykorzystanie łamistrajków i personelu zastępczego.

Trwające od 13 miesięcy negocjacje związku z kierownictwem największych w Europie linii lotniczych zakończyły się we wtorek fiaskiem. Po trzech latach bez podwyżek związkowcy domagali się 5-proc. wzrostu wynagrodzeń oraz zaprzestania zatrudniania przez Lufthansę pracowników z firm zewnętrznych. Lufthansa planuje zmianę zasad awansu pracowników, co będzie miało - zdaniem związkowców - negatywny wpływ na wysokość ich wynagrodzeń.

Do Ufo należy większość z 19 tys. stewardów i stewardes Lufthansy. Jak podkreśla dpa, jest to pierwszy strajk w historii związku zawodowego personelu pokładowego Lufthansy.

dcm18ps
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcm18ps