Trwa ładowanie...
dxk79ot

Przy dobrym sentymencie PLN może testować 4,10/EUR, na FI możliwa stabilizacja (opis)

30.06. Warszawa (PAP) - Dzięki poprawie globalnych nastrojów rynki złotego i długu umocniły się. Zdaniem dilerów, jeśli dobry sentyment się utrzyma, złoty może do końca tygodnia...

dxk79ot
dxk79ot

30.06. Warszawa (PAP) - Dzięki poprawie globalnych nastrojów rynki złotego i długu umocniły się. Zdaniem dilerów, jeśli dobry sentyment się utrzyma, złoty może do końca tygodnia przetestować poziom 4,10 za euro. Z kolei na rynku długu do końca tygodnia dilerzy spodziewają się stabilizacji.

"Wracamy do krótkotrwałego trendu umacniania się złotego. W tym tygodniu, jeśli lepszy sentyment się utrzyma, pójdziemy w kierunku 4,10 za euro, będziemy testowali ten poziom" - powiedział PAP diler jednego z banków pragnący zachować anonimowość.

"Pytanie, czy dalej po jego przełamaniu byśmy doszli do 4,06 za euro, czy raczej powrócimy do szerszego range'u 4,05-4,20, z którego ciężko się wyłamać. Sądzę, że raczej tu pozostaniemy, bez znaczących zmian na rynku się nie wybijemy z tego przedziału ani w górę, ani w dół" - dodał.

W środę, zdaniem dilerów, wsparciem dla złotego były zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

dxk79ot

"Pojawił się pozytywny sentyment na rynku, dotyczy to także złotówki. Głównym motorem jest eurodolar i informacje z zagranicy, szczególnie o trzymiesięcznych operacjach EBC. Europejskie banki potrzebują mniej płynności ze strony EBC, to ma pozytywny wpływ. Z drugiej strony były słabe dane o rynku pracy z USA, to osłabiło wzrosty eurodolara" - powiedział diler.

"Złotego dodatkowo wsparł nieco jastrzębi ton wypowiedzi Belki podczas konferencji prasowej. Z komunikatu zniknęło zdanie o neutralnym nieformalnym nastawieniu, rynek częściowo odczytuje to jako sygnał, że nastawienie Rady się zmienia, podwyżki stóp mogą się pojawiać na horyzoncie. Raport o inflacji został przyjęty spokojnie" - dodał.

Z opublikowanego w środę raportu prywatnej firmy ADP Employer Services wynika, że w firmach w USA przybyło w czerwcu 13 tys. miejsc pracy; analitycy oceniali, że w amerykańskiej gospodarce w czerwcu przybyło 60 tys. miejsc pracy.

Zapotrzebowanie na 3-miesięczne operacje płynnościowe oferowane przez EBC wyniosło 131,9 mld EUR, podczas gdy mediana przewidywań analityków kształtowała się na poziomie 210 mld EUR.

dxk79ot

W pierwszym posiedzeniu z nowym prezesem NBP Markiem Belką w komunikacie po posiedzeniu zniknęło zdanie, które wskazywało na nieformalne nastawienie Rady, a RPP napisała jedynie, że omawiała czynniki działające proinflacyjnie. Podczas konferencji po posiedzeniu RPP Belka zasugerował, że dyskusja o czynnikach proinflacyjnych wskazuje na kierunek zainteresowania RPP.

Z czerwcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego wynika, że inflacja w tym roku z 50 proc. prawdopodobieństwem - przy założeniu, że stopy procentowe nie ulegną zmianie - znajdzie się w przedziale 2,3-2,9 proc., a dynamika PKB wyniesie 2,5-3,9 proc.

FI ODREAGOWUJE OSTATNIE SPADKI, MOŻLIWA STABILIZACJA

dxk79ot

Rynek długu odreagował ostatnie spadki, zdaniem dilerów do końca tygodnia możliwa jest stabilizacja, a w perspektywie 7-10 dni niewykluczone jest umocnienie rynku obligacji.

"Do końca tygodnia możliwe, że rynek się ustabilizuje po czerwcowych wyprzedażach, a za tydzień, półtora możliwe są bardziej pozytywne sygnały na rynku długu. Trzeba pamiętać o tym, że w niedzielę są wybory, na to inwestorzy patrzą, to ważny czynnik psychologiczny" - powiedział PAP Mariusz Wituszyński, diler rynku długu Kredyt Banku.

"W poniedziałek kupowane były głównie dłuższe obligacje, na krótkich papierach, ze względu na ryzyko inflacji, była stagnacja. Na rynkach światowych jest raczej neutralnie, a nasze obligacje są niedowartościowane, stąd może ruch na dłuższym końcu krzywej, w ramach korekty po spadkach" - dodał.

"Rynek odbiera komunikat po Radzie i projekcję inflacji jako sygnał, że minimalnie wzrasta ryzyko inflacji. Dlatego dwulatki nie reagują na minimalną poprawę sytuacji na rynku" - ocenił Wituszyński.

środa środa wtorek 16.20 9.40 16.30

EUR/PLN 4,1416 4,1460 4,1674 USD/PLN 3,3779 3,3891 3,4202 EUR/USD 1,2257 1,2220 1,2179

OK1012 4,81 4,84 4,83 PS0415 5,39 5,46 5,50 DS1020 5,92 5,97 6,00 (PAP)

fdu/ asa/

dxk79ot
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxk79ot