Trwa ładowanie...
drc32pd

Przychody z prywatyzacji: 36,7 mld zł

Minister Skarbu Aleksander Grad szacuje, że do końca 2010 roku przychody z prywatyzacji wyniosą 36,7 mld zł.

drc32pd
drc32pd

Ministerstwo Skarbu Państwa przygotowało aktualizację programu prywatyzacji przewidującą przychody w wysokości 36,7 mld zł.

Lista kluczowych projektów obejmuje m.in. sektor energetyki i chemii oraz sprzedaż części udziałów Skarbu Państwa w spółkach giełdowych, w tym części akcji KGHM i Lotos.

Przyspieszona prywatyzacja oznacza również szansę na lepsze radzenie sobie z kryzysem przez sprywatyzowane firmy. W rękach Skarbu Państwa pozostaną spółki strategiczne.

Projekt aktualizacji "Planu Prywatyzacji na lata 2008-2011" został dziś skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów oraz zainteresowanych resortów.

drc32pd

Około 10 miliardów zł z zakładanej sumy wpływów zostanie osiągnięte jeszcze w II połowie 2009 r. (dodatkowe 2 miliardy pochodzą z już podpisanych umów), pozostała kwota, około 25 miliardów, w roku 2010.

Najważniejsze projekty zaktualizowanego programu to prywatyzacja spółek Enea, Tauron, PGE, Energa i ZE PAK z branży energetycznej oraz Ciech, Zakłady Chemiczne Police, Zakłady Azotowe Puławy, Zakłady Azotowe Tarnów i Zakłady Azotowe Kędzierzyn z branży chemicznej, prywatyzacja Giełdy Papierów Wartościowych i sprzedaż udziałów w spółkach TP, Pekao S.A., LW Bogdanka, Ruch i Lotos. MSP zamierza również sprzedać od 10 do 41% swoich udziałów w KGHM.

W projekcie zaproponowano także przyjęcie zasady uzyskiwania bieżącej akceptacji Rady Ministrów dla prywatyzacji spółek w trudnej sytuacji ekonomicznej (gdy prywatyzacja może pomóc przedsiębiorstwu) oraz zagrożonych słabym zainteresowaniem inwestorów i ofertami niższymi od wycen. Ponadto projekt przewiduje:

 • zmianę dokumentów o charakterze strategicznym - branżowym w celu przyspieszenia prywatyzacji wyszczególnionych podmiotów, w tym z zakresu górnictwa i energetyki
  • objęcie procesem prywatyzacji szerszej grupy spółek - w przypadku zmiany zasad tworzenia zasobu majątkowego przeznaczonego na zaspokojenie roszczeń z tytułu poręczeń i gwarancji udzielanych przez Skarb Państwa
  • nowelizację wskazanych aktów prawnych dotyczących dysponowania przychodami z prywatyzacji
  • sprzedaż akcji w spółkach giełdowych po aktualnej cenie rynkowej
  • elastyczne dostosowywanie terminów i trybów prywatyzacji podmiotów
  • do priorytetu pozyskiwania zwiększonych przychodów z prywatyzacji
  • uzyskiwanie akceptacji Rady Ministrów przy prywatyzacji niektórych podmiotów (akceptacja trybów, ofert cenowych, terminów)
drc32pd

Mimo międzynarodowego kryzysu finansowego w ciągu 1,5 roku funkcjonowania obecnego rządu nastąpiło znaczące przyspieszenie prywatyzacji w Polsce i wzrost przychodów budżetowych.

W okresie tym zakończono proces prywatyzacji 144 spółek i przeprowadzono z sukcesem oferty publiczne spółek Zakłady Azotowe w Tarnowie, Enea i LW Bogdanka.

30 czerwca 2009 r. na różnych etapach zaawansowania procesu prywatyzacyjnego znajdowało się 431 projektów prywatyzacyjnych przewidzianych w "Planie prywatyzacji na lata 2008-2011".

Obecnie spośród realizowanych projektów 115 znajduje się na etapie przygotowania do prywatyzacji, w przypadku 126 spółek trwa wybór doradcy, dla 74 podmiotów prowadzone są analizy przedprywatyzacyjne, a w 116 projektach rozpoczął się proces poszukiwania inwestora.

drc32pd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drc32pd