Trwa ładowanie...
d2pvv6v
pse
06-06-2013 16:53

PSE ogłasza przetarg na zakup usługi interwencyjnej rezerwy zimnej

06.06. Warszawa (PAP) - PSE ogłasza przetarg na wykonawcę usługi interwencyjnej rezerwy zimnej - podało PSE na swojej stronie internetowej. Przetarg ma być rozstrzygnięty jeszcze w...

d2pvv6v
d2pvv6v

06.06. Warszawa (PAP) - PSE ogłasza przetarg na wykonawcę usługi interwencyjnej rezerwy zimnej - podało PSE na swojej stronie internetowej. Przetarg ma być rozstrzygnięty jeszcze w tym roku.

Usługa polegać ma na "dysponowaniu oraz wykorzystywaniu jednostek wytwórczych wykonawcy przez Operatora Systemu Przesyłowego do interwencyjnego równoważenia bilansu mocy czynnej w celu zapewnienia bieżącego bezpieczeństwa pracy KSE (...)".

Prezes PSE Henryk Majchrzak zapowiadał wcześniej, że mechanizm polegać będzie na tym, że stare bloki, które powinny być wkrótce wyłączone pozostawałyby w zimnej rezerwie i byłyby uruchamiane w razie potrzeby, w szczytowych momentach zużycia energii. Sposób rozliczeń polegałby na tym, że PSE płaciłoby przez cały rok za gotowość do pracy, a energia rozliczana byłaby po kosztach produkcji.

PSE monitoruje obecne i przyszłe możliwości pokrycia zapotrzebowania na moc i energię elektryczną w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Ocenia, że jest możliwość wystąpienia okresów z niedostatecznym poziomem niezbędnych rezerw mocy.

d2pvv6v

"W związku z powyższym, operator podejmuje określone działania w celu zapewnienia niezawodnej pracy KSE, nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach. Wśród takich działań dotychczas można było wymienić m.in. odpowiednie dostosowanie harmonogramu remontów jednostek wytwórczych centralnie dysponowanych, wykorzystanie rezerw mocy w niewielkich, ale licznych źródłach typu elektrociepłownie miejskie, przemysłowe, elektrownie wodne i inne źródła nie będące jednostkami centralnie dysponowanymi, oraz w szczególnych sytuacjach awaryjne pozyskanie brakującej mocy u operatorów systemów przesyłowych krajów sąsiadujących. Ponadto, w ramach wdrożenia w Polsce rozwiązań stosowanych już na świecie, PSE wprowadziły możliwość interwencyjnego ograniczenia, na polecenie OSP, poboru mocy pobieranej przez urządzenia dużych odbiorców energii elektrycznej. W efekcie przeprowadzonego przetargu na świadczenie usługi redukcji zapotrzebowania, w marcu została podpisana przez PSE pierwsza tego typu umowa w Polsce. Usługa interwencyjnej
rezerwy zimnej będzie kolejnym środkiem zaradczym, który może być stosowany przez Operatora Systemu Przesyłowego przy wypełnianiu ustawowego obowiązku zapewnienia bezpiecznej pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego" - napisano w komunikacie prasowym PSE w czwartek.

PSE podało w zamówieniu, że szczegółowy zakres wymagań oraz opis przedmiotu zamówienia zostanie zawarty w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ).

Dostawcami nowej usługi mogą być centralnie dysponowane jednostki wytwórcze, które ze względów technicznych, ekonomicznych i środowiskowych miały być trwale wycofane z eksploatacji po 2016 roku, kiedy zgodnie z europejskimi regulacjami zaczną obowiązywać zaostrzone wymogi w zakresie emisji zanieczyszczeń.

"Przedłużenie żywotności starych bloków ma zapewnić bezpieczny poziom rezerw mocy do czasu, kiedy w systemie elektroenergetycznym pojawią się nowe źródła wytwórcze. Do przetargu będą mogły przystąpić jednostki, korzystające z tzw. derogacji 17.500 godzin, określonych w dyrektywie w sprawie emisji przemysłowych IED. Rozwiązanie to jest korzystne dla bloków, których dostosowanie do wymogów dyrektywy jest nieopłacalne. Usługa będzie świadczona na podstawie zasad określonych w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej oraz umów o świadczenie usługi interwencyjna rezerwa zimna" - napisano w komunikacie.

d2pvv6v

Przetarg został podzielony na części, dotyczy bloków o mocy 100-200 MW, 200-300 MW, 250-400 MW i 200-460 MW.

W komunikacie prasowym PSE podało, że rozstrzygnięcie przetargu i zawarcie umów na świadczenie usługi interwencyjnej rezerwy zimnej nastąpi jeszcze w 2013 roku, natomiast sama usługa będzie świadczona od roku 2016.

"Przewidywany czas realizacji usługi to 1 stycznia 2016 rok - 31 grudnia 2017, chyba że zamawiający przed upływem powyżej wskazanego okresu złoży oświadczenie o przedłużeniu umowy o okres kolejnych 2 lat tj. do dnia 31 grudnia 2019 roku (...)" - napisano w zamówieniu.

Chęć wzięcia udziału w przetargu i odstawienia do zimnej rezerwy interwencyjnej czterech starych bloków o mocy 120 MW każdy w elektrowniach Stalowa Wola, Łagisza i Siersza - zgłaszał Tauron.(PAP)

pel/ asa/

d2pvv6v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pvv6v