Trwa ładowanie...
dpirlot

"Puls Biznesu": Duńczycy przenoszą się z Chin do Polski

Jak orzekł duński gigant rybny, bardziej opłaca się przetwarzać ryby nad Wisłą niż za Wielkim Murem. Branża liczy, że pójdą za nim inni - donosi "Puls Biznesu".

Share
dpirlot

Espersen, duński gigant rybny, przenosi produkcję z Chin, m.in. do Polski. Ma u nas fabrykę w Koszalinie, specjalizującą się w przetwórstwie dorsza.

"Rozbudowaliśmy zakład, dzięki czemu rozszerzyliśmy portfolio o produkcję kolejnych rodzajów ryb, weszliśmy też w kategorię ryb chłodzonych. Nasze moce wzrosły w tym roku o 30 proc. i to nie koniec inwestycji" - mówi Adam Basałaj, dyrektor zarządzający Espersen Polska. W perspektywie roku spółka planuje zwiększyć zatrudnienie o 200 osób.

"Międzynarodowym gigantom już nie opłaca się, jak kiedyś, produkować w Chinach. Widać tam kryzys - dolar się umocnił, więc koszty wzrosty, a chińskim spółkom brakuje kapitału obrotowego na zakup surowców" - mówi dyrektor zarządzający Espersen Polska.

Jerzego Safadera, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb, cieszy decyzja koncernu. "Espersen może pokazać kierunek innym" - komentuje Jerzy Safader.

dpirlot

Podziel się opinią

Share
dpirlot
dpirlot