Trwa ładowanie...
d27a43w
17-12-2015 02:35

"Puls Biznesu": Jak handlować, to z Azją

W najbliższych latach polski eksport będzie rósł o 5-6 proc. rocznie. To szybsze tempo niż gospodarek rozwiniętych, ale będzie też najsłabsze wśród rynków wschodzących uwzględnionych w analizie HSBC i Oxford Economics - pisze "Puls Biznesu".

d27a43w
d27a43w

Ma to związek m.in. ze strukturą geograficzną naszego eksportu, np. Azjaci handlują w coraz większym stopniu między sobą, a głównymi odbiorcami towarów z Polski pozostają rynki rozwinięte - mówi Piotr Winnicki z HSBC Bank Polska.

Oxford Economics zapowiada, że eksport Polski do krajów Azji w ciągu najbliższych kilku lat może rosnąć nawet w dwucyfrowym tempie, np. ponad 13 proc. do Bangladeszu, Wietnamu czy przeszło 12 proc. do Malezji.

Według prognoz autorów raportu za 15 lat głównymi partnerami eksportowymi RP pozostaną Niemcy, Wlk. Brytania, Francja i Turcja, ale w pierwszej "5" USA zastąpią Chiny.

Udział RFN, Wlk. Brytanii i Francji spadnie z 40 proc. w br. do 32 proc. w 2030 r. Zaś Chiny, Turcja, Indie, Korea i Irlandia, czyli najszybciej rosnące rynki eksportowe, będą odpowiadać za 6 proc. polskiego eksportu, wobec 3 proc. dziś.

d27a43w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27a43w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj