Punkt kontaktowy wesprze jedno okienko

Za kilka miesięcy przedsiębiorca w jednym miejscu złoży wnioski i uzyska wszystkie informacje niezbędne do założenia i prowadzenia firmy.

Punkt kontaktowy wesprze jedno okienko
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Wcześniej jednak Ministerstwo Gospodarki zamierza choć trochę poprawić nieżyciowe przepisy dotyczące jednego okienka.

Ci, którzy składają formularz w gminie, nie będą musieli niemal natychmiast iść do ZUS i urzędu skarbowego. Rząd wysłuchał krytyki przedsiębiorców i chce, żeby w gminie poza dotychczas załatwianymi sprawami mogli oni też zgłosić siebie (lub pracowników) do ubezpieczeń społecznych. Zakładający firmę będzie też mógł wraz z wnioskiem o wpis wybrać formę opodatkowania i zarejestrować się jako płatnik VAT.

Szybko z przepisów mają też zniknąć legislacyjne uchybienia, o których wielokrotnie pisaliśmy - m.in. przedsiębiorca będzie mógł wpisać we wniosku późniejszy dzień zawieszenia lub wznowienia działalności niż dzień złożenia wniosku. Przestanie podawać w formularzach kody PKD 2004 (obowiązuje już bowiem PKD 2007). A urzędnicy przyjmujący wnioski będą przestrzegać tajemnicy skarbowej.

Wygodniej w KRS

Więcej luzu dostaną wpisujący się do Krajowego Rejestru Sądowego. Zniknąć ma obowiązkowe zgłoszenie do ZUS. Wspólnik nie będzie już występować do urzędu skarbowego czy GUS za pośrednictwem KRS. Sąd rejestrowy uzyskałby natomiast prawo do wpisywania numeru NIP do KRS (dotychczas występuje o to wspólnik).

Więcej przez Internet

Ministerstwo zapowiada też elektroniczną ofensywę. Decyzje o nadaniu numeru NIP mają być przekazywane w formie elektronicznej. Niezbędny jest do tego rozwój platformy ePUAP (elektronicznej platformy usług administracji publicznej). Teraz praktycznie nie ma szans, by ktoś, kto zakłada firmę, dostał numer w przepisowym trzydniowym terminie. Procedury powinny też przyspieszyć, gdy urzędy, zamiast przekazywać dokumenty pocztą bądź posłańcem, posłużą się Internetem i podpisem elektronicznym.

_ Z zapowiedzi przygotowanej przez Ministerstwo Gospodarki wynika, że rząd rzeczywiście chce poprawić działanie jednego okienka _ - mówi Krzysztof Kajda z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
_ Z konkretną oceną zmian trzeba jednak poczekać do przedłożenia projektu ustawy. Wielokrotnie się bowiem zdarzało, że dobre zapowiedzi nie były odpowiednio przekładane na język prawa. _

Poinformują i prześlą wniosek

Jeszcze lepiej ma być w przyszłym roku. Ruszy wówczas tzw. punkt kontaktowy, w którym przedsiębiorcy, także zagraniczni, będą się mogli dowiedzieć wszystkiego o formalnościach niezbędnych dla danego rodzaju działalności. W punkcie złożą też wniosek o rozpoczęcie bądź likwidację działalności. Dla usług wymagają tego przepisy unijne, a wprowadzić je ma ustawa o działalności usługowej. Ministerstwo chce, by z punktów korzystali nie tylko przedsiębiorcy zajmujący się usługami, i wpisało to do polskich przepisów. Taki punkt ma działać w Internecie i umożliwiać kontakt elektroniczny. Niektóre jego usługi będą bezpłatne, inne zapewne nie. ∑

opinia
Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki

Rozszerzenie możliwości załatwiania spraw związanych z zakładaniem firmy w jednym okienku to usprawnienia, jakie zamierzamy zaproponować przedsiębiorcom w najbliższym czasie. Jest to nasza odpowiedź na zgłaszane uwagi i postulaty. Do ideału zamierzamy jednak dochodzić etapami. Kolejna poprawa nastąpi, gdy utworzymy w kraju pojedynczy punkt lub punkty kontaktowe umożliwiające w jednym miejscu nie tylko rejestrowanie firm, ale także informowanie o sprawach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce. Ustawa powinna być uchwalona jeszcze w tym roku, a wejść w życie w pierwszej połowie przyszłego. Docelowym rozwiązaniem będzie "zero okienka", czyli rejestracja przedsiębiorców bez wizyty w urzędzie. Umożliwi to elektroniczny formularz działający w systemie CEIDG - zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej ma to nastąpić od 1 lipca 2011 r.

Zofia Jóźwiak
Rzeczpospolita

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)