PwC: Konieczne nowe zasady dla energetyki konwencjonalnej, kogeneracji, OZE
Warszawa, 16.05.2016 (ISBnews) - Konieczność wprowadzenia uregulowań rynku energii konwencjonalnej, zapewnienie zróżnicowanego wsparcia dla kogeneracji i nierezygnowanie z aukcji w obszarze odnawialnych źródeł energii (OZE) postulują eksperci PwC w raporcie "7 pokus polskiej energetyki".
16.05.2016 15:45
Jako przykład regulacji, która uwzględnia zarówno interesy inwestorów, jak i bezpieczeństwo energetyczne państwa, wskazano rynek mocy.
"Rynek mocy nie jest jedyną metodą rozwiązującą problemy rynku wytwórczego. Jednak właśnie to rozwiązanie postrzegane jest przez większość krajów europejskich jako sposób pozwalający zachować równowagę pomiędzy interesami inwestorów, a potrzebą bezpieczeństwa energetycznego oraz innymi potrzebami państwa" - czytamy w raporcie.
W zakresie wsparcia dla kogeneracji PwC wskazuje, że elektrociepłownia komunalna wymaga istotnie wyższego wsparcia niż elektrociepłownie przemysłowe. Stąd z perspektywy źródeł komunalnych, system wsparcia jest szczególnie istotny.
"Kluczowe znaczenie ma jednak to, że segment kogeneracji powinien być wspierany długoterminowo. Obecny mechanizm wsparcia przestanie funkcjonować w roku 2018. Zostało więc niewiele czasu na wypracowanie nowych, spójnych rozwiązań, które pozwolą Polsce na uwolnienie całego potencjału drzemiącego w tym segmencie" - czytamy dalej.
Eksperci podkreślają też, że nie byłaby wskazana rezygnacja z aukcji OZE na rzecz systemu opartego na zielonych certyfikatach.
"System aukcyjny pozwala zróżnicować wysokość zapobiegając mono technologicznemu rozwojowi obserwowanemu w Polsce w poprzednich latach. Z drugiej strony w przypadku zmniejszenia ceny zielonego certyfikatu część technologii nie mogłaby zostać uruchomiona" - napisano w materiale.
Raport zwraca także uwagę na to, by innowacje w firmach energetycznych, które są koniecznością, były wdrażane w połączeniu z celami biznesowymi, na konieczność przeprowadzenia cyfryzacji i niepoprzestawania na aktualnym stanie integracji wewnątrz grup.
Wskazano także, że propozycja wartości firmy energetycznej dla jej klientów powinna zostać dopasowana do ich oczekiwań oraz wartości jaką dla niej stanowią. "Szeroka oferta nieskomplikowanych produktów może być dobrym rozwiązaniem skierowanym do wybranej grupy klientów. Warto jednak pamiętać, że nie gwarantuje trwałej przewagi konkurencyjnej" - napisano.
(ISBnews)