PwC: Warszawa ma najatrakcyjniejsze nieruchomości, nadchodzi czas innych miast
Warszawa, 25.02.2016 (ISBnews) - Warszawa była w ub.r. najbardziej atrakcyjną lokalizacją dla inwestorów rynku nieruchomości w Polsce - pomimo spadku o 3 pozycje na 17. miejsce w Europie, wynika z raportu opracowanego przez PwC i Urban Land Institute (ULI). Według nich, w 2016 r. do stolicy dołączą kolejne ośrodki, np. Łódź, Poznań, Gdańsk. PwC przewiduje też, że do 2020 r. w naszym kraju będzie potrzebne 1,6 mln m2 powierzchni tylko na centra usług i danych.
25.02.2016 | aktual.: 25.02.2016 11:38
Raport opracowany na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród ponad 500 ekspertów rynku nieruchomości wskazuje, że najatrakcyjniejsze w Europie pozostają Berlin, Hamburg oraz Dublin.
"Warszawa w oczach inwestorów nadal pozostaje atrakcyjnym miejscem do inwestycji w nieruchomości, choć w zestawieniu europejskim zanotowała spadek o 3 pozycje. Wynika to głównie z przekonania inwestorów, że Warszawa jest stosunkowo droga, więc w innych miastach Europy jest szansa na wyższą stopę zwrotu. Stąd m.in. awans Budapesztu z 22 na 13 miejsce" - powiedziała partner PwC Kinga Barchoń podczas konferencji prasowej.
John Banka z ULI podkreślił jednak, że jest to trend przejściowy - chwilowe zainteresowanie inwestorów mniej ryzykownymi aktywami. Z czasem wszystko powróci na właściwe tory.
"Nadal jesteśmy jednak 'gwiazdą' regionu, a świadczy o tym wzrost poziomu transakcji na rynku nieruchomości o 22% wobec 2014 r. Sporo dzieje się także w regionach i w bieżącym roku także poza Warszawą zobaczymy nowe inwestycje oraz transakcje" - dodała Partner PwC.
Według niej, nadal Interesujący w Polsce pozostaje sektor nieruchomości mieszkaniowych, szczególnie w Warszawie. Rośnie także zainteresowanie inwestycjami w regionach, a szansą jest "drugie życie" centrów handlowych.
"Stare centra się dekapitalizują i będą wymagać nakładów, jeśli mają być nadal dochodowe. Spodziewamy się trendu rewitalizacji lub budowy nowych centrów w najbliższych latach" - powiedziała Barchoń.
W ocenie ekspertów, w bieżącym roku można spodziewać się dalszego wzrostu inwestycji w nieruchomości w Europie, tym bardziej, że kapitał - zarówno własny jak i dłużny - nadal będzie dostępny, a respondenci badania PwC i ULI szacują go na ok. 60 mld euro.
"Wobec utrzymujących się niskich stóp procentowych w Europie i USA, inwestycje w nieruchomości stają się bardzo atrakcyjną alternatywą. Dotyczy to m.in. opływających w gotówkę funduszy emerytalnych z Kanady czy inwestorów azjatyckich" - uważa prezes funduszu Griffin Real Estate Przemysław Krych.
W badaniu PwC oraz ULI najbardziej perspektywiczne w najbliższych miesiącach będą inwestycje w sklepy na głównych ulicach handlowych, domy opieki długoterminowej oraz centra danych. Wysoko w zestawieniu znalazły się także centra usług wspólnych.
"To wielka szansa dla Polski, a mało kto zadaje sobie sprawę, że w tym segmencie pracuje 600 tys. osób, a więc więcej niż we wszystkich spółkach Skarbu Państwa. Jeżeli trend outsource'owania usług przez największe globalne koncerny będzie utrzymany, to w Polsce do 2020 r. będzie potrzebne 1,6 mln m2 powierzchni biurowej. To więcej, niż dziś jest jej w Warszawie, ale powstanie ona głównie w innych ośrodkach" - ocenił Krych.
Według niego, głównymi beneficjentami będą ośrodki akademickie, zapewniające dostęp do wykształconych pracowników. Wśród miast z największym potencjałem wymieniono Łódź, Poznań, Gdańsk, Kraków oraz Katowice.
"Dodatkowym plusem polskiego rynku nieruchomości jest jego pełna integracja ze światem globalnym. Zarówno bowiem transakcje sprzedaży jak i czynsze są rozliczane w euro, co zdecydowanie ułatwia inwestorom zewnętrznym tworzenie strategii biznesowych" - podkreślił Krych.
Firma doradcza PwC działa w Polsce od 25 lat, zatrudnia ponad 2000 osób w 8 biurach regionalnych. Globalnie jest obecna 157 w krajach, zatrudniając ponad 200 tys. pracowników.
(ISBnews)