Trwa ładowanie...
d3bgobb
24-10-2016 13:13

PwC: Wpływ technologii mobilnych na polską gospodarkę wynosi ok. 3,2% PKB

Warszawa, 24.10.2016 (ISBnews) - Łączny wpływ technologii mobilnych na polską gospodarkę wynosi ok. 3,2% PKB, wynika z raportu firmy doradczej PwC "Technologie mobilne w nowoczesnej Polsce - odpowiedzialny rozwój i równe szanse". Technologie mobilne są jedną z tych branż, które w Polsce inwestują najmocniej - średnio przedsiębiorcy z tego sektora reinwestują ponad 20% wypracowanej przez siebie wartości dodanej, czyli trzykrotnie więcej niż przeciętna w gospodarce, podkreśla firma.

d3bgobb
d3bgobb

"Z danych zebranych w raporcie PwC wynika, że wkład operatorów telekomunikacji mobilnej do PKB Polski to ponad 26,5 mld zł. Biorąc pod uwagę wpływ technologii mobilnych na wzrost produktywności polskich firm oraz że powstaje dzięki nim wiele nowych branż i produktów, szacowany łączny wpływ sektora telefonii mobilnej na polską gospodarkę to nawet 3,2% PKB rocznie. Do 2020 roku operatorzy mobilni zamierzają wydać 23,2 mld zł, aby zapewnić Polakom dostęp do nowoczesnych technologii" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

Zdaniem ekspertów PwC, bez tych inwestycji nie będzie możliwe podniesienie konkurencyjności polskiej gospodarki, może wręcz dojść do obniżenia tempa jej rozwoju nawet o 2% PKB.

"Różnice między tym jak szybko się rozwijamy jako kraj, a ile możemy stracić rozwijając się wolniej w kwestii technologii mobilnych, może wiele kosztować polską gospodarkę" - powiedział główny doradca ekonomiczny PWC Witold Orłowski podczas konferencji prasowej.

"Technologie mobilne od 20 lat zmieniają polskie życie gospodarcze, społeczne i publiczne, a w przyszłości ich rola będzie jeszcze bardziej znacząca. W ramach przyjętej przez rząd Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju postawiono trzy główne cele: trwały wzrost gospodarczy, rozwój społecznie i terytorialnie zrównoważony oraz budowa e-państwa. Bez inwestycji w najnowocześniejsze technologie mobilne realizacja tych celów nie będzie możliwa" - wskazał prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji Ireneusz Piecuch.

d3bgobb

Sektor telefonii mobilnej tworzy 137 tysięcy miejsc pracy w Polsce, z czego prawie 40 tys. przypada na nowoczesny przemysł. Jak zauważają autorzy raportu, jest to liczba porównywalna do zatrudnienia w całej branży motoryzacyjnej w naszym kraju.

Według PwC, firmy, aby być na rynku konkurencyjne, będą musiały wykazywać się wysokim poziomem cyfryzacji. Autorzy raportu PwC wskazują, że w ciągu najbliższych 5 lat odsetek takich firm wzrośnie do 72% z 33%.

"Czas jest czynnikiem krytycznym w kwestii tempa rozwoju technologii mobilnych w Polsce i inwestycji w tej sferze, co przełoży się na konkurencyjność polskiej gospodarki. Za mało uwagi przywiązuje się do tempa zmian w technologiach mobilnych. Pierwsze sieci '5G' już w Europie istnieją" - dodał Piecuch.

PwC przypomina też, że zgodnie z założeniami rządowych programów w 2020 roku około 50% obywateli i 95% firm ma załatwiać większość swoich spraw urzędowych przez internet. Połowa strumieni tego programu jest silnie związana z zastosowaniem i rozwojem infrastruktury mobilnej.

d3bgobb

Cyfryzacja usług publicznych i obrotu gospodarczego na proponowaną skalę powinna oznaczać wdrożenie rozwiązań przyjaznych obywatelowi i efektywnych ekonomicznie.

"Polskie firmy, aby zachować konkurencyjność na rynkach światowych muszą stać się częścią procesów określanych jako Przemysł 4.0, czyli produkcji zintegrowanej sieciowo, której rozwój bez dynamicznej inwestycji w rozwiązania mobilne będzie niemożliwy. Inteligentne specjalizacje zidentyfikowane jako wiodące dla polskiej gospodarki w ramach 'Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju' to m.in. transport przyjazny środowisku, automatyzacja i robotyka procesów technologicznych, a także nowoczesne układy wytwarzania, magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii. Technologie te będą mogły się rozwijać tylko przy wsparciu szerokopasmowej łączności internetowej" - wskazał Maciej Korzeniowski, partner w PwC, lider doradztwa dla sektora telekomunikacji, mediów i technologii.

Zdaniem ekspertów PwC, technologie mobilne są także kluczem dalszego wyrównywania szans rozwojowych i zrównoważonego rozwoju Polski. Według ich szacunków tempo wzrostu gospodarczego dzięki powszechnemu dostępowi do nowoczesnych technologii mobilnych może zwiększyć się nawet do 2%. Dodatkowo, dzięki rozpowszechnieniu urządzeń mobilnych (94% Polaków ma w tej chwili telefony komórkowe), oraz praktycznie pełnemu zasięgowi sieci mobilnej i planowanej na rok 2023 pełnej dostępności Internetu szerokopasmowego dla wszystkich gospodarstw domowych, mamy po raz pierwszy do czynienia z sytuacją, w której każdy dorosły Polak będzie mógł mieć równy dostęp do narzędzi komunikacji, informacji oraz szeregu usług komercyjnych i publicznych.

Raport "Odpowiedzialny rozwój i równe szanse - technologie mobilne w nowoczesnej Polsce" został przygotowany przez firmę doradczą PwC na zlecenie i przy współpracy z Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji.

(ISBnews)

d3bgobb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bgobb