Trwa ładowanie...
d19hsoz
26-02-2016 16:04

PwC: Wprzęgnięcie nauki do biznesu wymaga rozwiązań systemowych

Warszawa, 26.02.2016 (ISBnews) - Praca polskich naukowców nad komercjalizacją konkretnej technologii nie jest doceniana, uważa Jolanta Kokosińska, partner w PwC, lider Innowacje i B+R.

d19hsoz
d19hsoz

"Jest potrzebna zmiana świadomości po stronie nauki i biznesu, tak by nie było obaw do inwestycji" - powiedziała Kokosińska podczas konferencji podsumowującej pilotażowe przedsięwzięcie BRIdge Mentor, uruchomione w 2013 roku przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, przeprowadzone we współpracy z ekspertami PwC.

"Transfer wiedzy biznesowej do nauki - na tym głównie polegał program BRIdgeMentor" - powiedziała Kokosińska. Dodała, iż wnioski płynące z pracy nad projektem to potrzeba położenia nacisku na "biznesowe myślenie", zanim naukowcy podejmą się realizacji projektu.

Projekt BRIdge Mentor w ciągu 2,5 roku istnienia objął swoim zasięgiem 70 polskich uczelni. Zespół ekspertów PwC wyselekcjonował 30 projektów o największym potencjale biznesowym z 150 zgłoszonych; 5 projektów zostało skomercjalizowanych - kolejne 5 znajduje się w końcowej fazie negocjacji. Projekty te otrzymały ponad 2 mld zł dofinansowania. Projekty skomercjalizowane należą do sektora inżynieryjnego, m.in dotyczyły branży chemicznej (mi.n. katalizator możliwy do wykorzystania w elektrociepłowniach oraz motoryzacji) i informatycznej. Projekty, które są w fazie negocjacji to m.in. 2 technologie z sektora fizyki jądrowej w dziedzinie medycyny i bezpieczeństwa.

Uczestnicy konferencji - zarówno ze strony świata nauki, jak i eksperci PwC - podkreślali potrzebę uzupełnienia potencjału technologicznego polskich naukowców kompetencjami biznesowymi.

d19hsoz

"Naukowcy w instytutach są rozliczani z publikacji nie z zaangażowania w komercjalizację technologii, co jest sporym hamulcem dla tych naukowców, którzy mogliby coś z siebie dać polskiej nauce" - powiedziała prof. Romana Śliwa z Politechniki Rzeszowskiej.

Naukowcy zasygnalizowali, iż istnieje problem wspierania nauki, innowacyjności i potrzebne są do tego zmiany, również po to, by polska gospodarka czerpała z polskich technologii.

Piotr Dardziński z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego poinformował, że przygotował "Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej", który ma pomóc we wprowadzaniu rozwiązań systemowych w kwestii wprzęgnięcia osiągnięć naukowych do biznesu i przemysłu.

(ISBnews)

d19hsoz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19hsoz