Trwa ładowanie...
d19ji5v

PZU AM poinformował KNF o niewykonywaniu postanowień sądu przez Dębicę

04.10. Warszawa (PAP) - PZU Asset Management 1 października 2010 przekazał Komisji Nadzoru Finansowego szczegółowe wyjaśnienia w sprawie niewykonywania przez Dębica SA prawomocnego...

Share
d19ji5v

04.10. Warszawa (PAP) - PZU Asset Management 1 października 2010 przekazał Komisji Nadzoru Finansowego szczegółowe wyjaśnienia w sprawie niewykonywania przez Dębica SA prawomocnego postanowienia Sądu oraz niepoinformowania uczestników rynku przez osoby z zarządu Dębicy o świadczeniu pracy na rzecz konkurencyjnej spółki - podał PZU AM w komunikacie prasowym.

"W związku z ostatnimi informacjami prasowymi PZU Asset Management SA przesłał do KNF swoje wyjaśnienia dotyczące nieprzestrzegania przez spółkę postanowienia Sądu Rejonowego w Warszawie z dnia 14 lipca 2010, na mocy którego Dębica została zobowiązana do złożenia w Sądzie w ciągu 7 dni pełnej dokumentacji dotyczącej cen transferowych między Dębicą SA a 50 podmiotami z Grupy Goodyear" - podało PZU AM.

Ponadto PZU AM zgłosił KNF swoje zastrzeżenia dotyczące niewywiązywania się z obowiązków poinformowania Urzędu, a także użytkowników rynku o tej istotnej dla działalności spółki sprawie.

"Naszym zdaniem postawa Zarządu Dębicy dowodzi lekceważenia prawomocnego orzeczenia sądowego i pozostaje w sprzeczności z deklaracjami spółki dotyczącymi prawidłowości działań podejmowanych przez nią w zakresie cen transferowych" - powiedział cytowany w komunikacie prezes PZU AM, Piotr Góralewski.

d19ji5v

W swoim wyjaśnieniu PZU AM ujawnia też przyczyny niejasnej sytuacji związanej ze stosowaniem cen transferowych. PZU AM podkreśla, że proceder ten zaniepokoił mniejszościowych akcjonariuszy Dębicy. Ustalono, iż dzieje się tak między innymi dlatego, że skład osobowy zarządu zarówno sprzedawcy opon - Dębica, jaki i u kupującego - Goodyear Dunlop Tires Polska - jest częściowo taki sam.

PZU AM wskazuje, że obecnie, podobnie jak w 2009 roku, panowie Leszek Cichocki oraz Jacek Pryczek pełnią funkcje członków zarządu zarówno w spółce Dębica, jak i w spółce Goodyear Polska.

"Niepoinformowanie Rady Nadzorczej Dębica SA o zatrudnieniu w innej, konkurencyjnej spółce i niewystąpienie z wnioskami o wyrażenie zgody na taką działalność, to sytuacja, w której naszym zdaniem istnieje zagrożenie naruszenia interesów mniejszościowych akcjonariuszy oraz zasady ładu korporacyjnego, do przestrzegania których Dębica SA zobowiązała się" - powiedział Piotr Góralewski.

"PZU AM ma nadzieję, że w trosce o prawidłowe funkcjonowanie rynku kapitałowego Komisja Nadzoru Finansowego zajmie stanowisko w związku z przekazanymi wyjaśnieniami" - podała spółka.

d19ji5v

W ubiegłym tygodniu PZU Asset Management poinformował, że rozważa podjęcie kolejnych kroków prawnych przeciw Dębicy i Goodyear (w tym pozew zbiorowy w USA), po tym jak zarząd Dębicy nie wykonał dotychczasowych postanowień sądu.

Według PZU AM zyski Dębicy mogłyby być większe, gdyby nie zaniżanie marż na sprzedaży produktów Dębicy do spółek z grupy Goodyear. Dębica w odpowiedzi zapewniła, że stosuje się do wszelkich postanowień sądów.

PZU AM ma 12 proc. głosów w Dębicy.(PAP)

bas/ ana/

d19ji5v

Podziel się opinią

Share
d19ji5v
d19ji5v