Trwa ładowanie...
d2vlmxm

PZU będzie dążyło do obniżenia nakładów na IT

22.06. Warszawa (PAP) - PZU będzie dążyło do zmniejszania wydatków na informatykę. Cel grupy na najbliższe miesiące to konsolidacja infrastruktury IT. Grupa rozważa wprowadzenie...
Share
d2vlmxm

22.06. Warszawa (PAP) - PZU będzie dążyło do zmniejszania wydatków na informatykę. Cel grupy na najbliższe miesiące to konsolidacja infrastruktury IT. Grupa rozważa wprowadzenie nowego systemu informatycznego, który miałby zastąpić Insurera - poinformowali we wtorek przedstawiciele spółki.

"Budżet na IT na bieżący rok będzie niższy niż w ubiegłym roku. Zakładamy zmniejszanie naszych wydatków związanych z informatyką" - powiedział dziennikarzom Rafał Stankiewicz, członek zarządu PZU SA odpowiedzialny m.in. za informatykę.

PZU SA w prospekcie emisyjnym informowało, że planowany budżet łącznych nakładów inwestycyjnych na 2010 rok jest zbliżony wielkością do budżetu nakładów na 2009 rok. W 2009 r. były one na poziomie 175,6 mln zł.

d2vlmxm

W prospekcie znalazła się też informacja, że grupa PZU planuje przeznaczyć łącznie około 137,2 mln zł w ramach działalności bieżącej, jak i dedykowanych projektów na modernizację architektury informatycznej PZU i PZU Życie. Nakłady te zostaną poniesione głównie w Polsce.

Główne projekty informatyczne, jakie PZU będzie prowadziło w najbliższych miesiącach będą związane z konsolidacją infrastruktury IT.

W ramach działań mające na celu centralizację i modernizację zasobów IT grupa PZU zbudowała dwa ośrodki przetwarzania danych: podstawowy w Piasecznie i pełniący funkcję zapasowego - w Warszawie. Efektem centralizacji zasobów IT ma być obniżenie kosztów gromadzenia danych, które dotychczas były przechowywane w kilkunastu miejscach, a teraz są dostępne w dwóch ośrodkach.

"Centralizacja nie ograniczy się wyłącznie do powołania centrum przetwarzania danych w Piasecznie i drugiego, zapasowego, w Warszawie. Jeszcze w tym roku przeprowadzimy relokację około 20 pomieszczeń serwerowych w centrali PZU. Rozpoczniemy również proces konsolidacji infrastruktury informatycznej, rozmieszczonej obecnie w około 300 placówkach PZU w całej Polsce. Wyzwaniem będzie także budowa nowych systemów informatycznych, które będziemy lokowali już w nowej infrastrukturze" - powiedział Stankiewicz.

d2vlmxm

Wśród systemów, które mogą zostać w przyszłości wymienione jest utrzymywany przez Asseco Poland, autorstwa Prokomu Software system Insurer.

"Rozważamy wdrożenie nowego systemu. Insurer jest już rozwiązaniem dość przestarzałym. Nie mamy jednak jeszcze ustalonego harmonogramu wdrożenia, najpierw chcemy zdefiniować jak ma wyglądać biznes majątkowy od strony operacyjnej, a dopiero później będziemy zastanawiali się nad systemem. Osobiście jestem zwolennikiem rozwiązań, które już istnieją" - powiedział Stankiewicz.

Obecnie największym dostawcą usług i rozwiązań IT dla grupy PZU jest grupa Asseco.(PAP)

gsu/ asa/

d2vlmxm

Podziel się opinią

Share
d2vlmxm
d2vlmxm