Trwa ładowanie...
d13vxok
d13vxok

PZU: Witelo ma umowy z 3 funduszami venture capital, zainwestował 100 mln zł

Warszawa, 01.03.2017 (ISBnews) - Fundusz Vitelo, powołany przez PZU, podpisał umowę z trzema funduszami venture capital: Atomico, Evolution Equity Partners oraz DN Capital. Celem funduszy jest wejście do Polski i wsparcie krajowych startupów. Na inwestycje w Witelo ubezpieczyciel przeznaczył 100 mln zł, poinformowali przedstawiciele PZU. 
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d13vxok

"Sektor ubezpieczeniowy zmieni się szybciej, niż myślimy. Big data, sztuczna inteligencja mają dużo większy potencjał do zmiany tego sektora niż w bankowości. Nasza filozofia jest następująca - albo możemy stać w bezruchu, albo wsiąść do pociągu zmiany technologicznej i być maszynistą, nie tylko pasażerem. My wybieramy to drugie. Jako grupa mamy wszelkie składniki, by być twórcą takiej zmiany" - powiedział prezes PZU Michał Krupiński podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że inwestycje w polskie startupy poprzez fundusze venture capital to istotny elementem strategii, której celem jest uczynienie z PZU najbardziej innowacyjnej grupy kapitałowej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wartość inwestycji PZU w trzy fundusze VC: Atomico, Evolution Equity Partners oraz DN Capital wyniosła 100 mln zł. Vitelo będzie aktywnie współpracował z tymi funduszami, by ułatwić ich inwestycje w najbardziej innowacyjne polskie startupy.

d13vxok

Fundusz Witelo powołany do życia przez PZU we wrześniu ub. roku pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Rozwoju zamierza zainwestować w fundusze venture capital co najmniej 0,5 mld zł w w ciągu najbliższych lat.

Prezes PZU powiedział dziennikarzom, że PZU rozmawia z kolejnymi funduszami na temat inwestycji, zaś docelowa liczby funduszy venture capital, z którymi chce współpracować Witelo sięga 10.

"Powiedzieliśmy startując, że Witelo będzie miało 500 mln zł aktywów pod zarządzaniem. W tej chwili PZU przekazało do tego funduszu 200 mln zł. Rozmawiamy z kolejnymi inwestorami instytucjonalnymi, którzy chcą dołączyć, więc to może być więcej niż 500 mln zł" - powiedział prezes PZU Życie Paweł Surówka podczas konferencji.

"Kto mówi 'venture capital', musi mieć cierpliwość. To inwestycje, która dają dwucyfrowe zwroty. Większość funduszy ma 10 lat w horyzoncie inwestycyjnym. Dla nas to nie jest minus - wręcz przeciwnie - bo my właśnie szukamy długoterminowych inwestycji" - powiedział także Surówka.

d13vxok

Jak poinformował Chris Barnes, dyrektor operacji w Atomico, dla funduszu, który inwestuje w młodą firmę najważniejszy jest zespół, który musi zaimponować, pokazać coś, czym się wyróżnia.

"Ważne jest doświadczenie poszczególnych członków zespołu. Szukamy takich rzeczy jak wizja, ambicje. Dla nas najważniejszym kryterium jest zespół. Kolejna rzecz to cel i kategoria, w jakiej działa firma. Chcemy, by było to coś, co można rozszerzać na cały świat. Startupy powstające w Warszawie mają właściwych ludzi i chcemy z tego potencjału korzystać. Interesuje nas talent inżynieryjny i produktowy. W Polsce możemy takich pracowników pozyskać taniej niż w USA" - powiedział Barnes podczas konferencji.

Steven Schlenker - założyciel i dyrektor zarządzający DN Capital - przyznał, że kryteria, które przyjmuje jego fundusz są bardzo podobne. Fundusz chce mieć zespoły, które mogą funkcjonować w różnych krajach na świecie, mogą rozszerzać biznes.

"Mamy doświadczenie, wiemy czego szukać pod względem jakości. Mamy własne modele prowadzenia biznesu. Jedna z naszych firm niemieckich jest zainteresowana rozszerzeniem działalności w Polsce. Firmy z naszego portfolio też nam podpowiedzą polskich partnerów, którym powinniśmy się przyjrzeć" - powiedział Schlenker.

d13vxok

DN Capital zarządza obecnie środkami o wartości ponad 370 mln euro w 4 funduszach. Fundusz zobowiązał się do dokonania co najmniej jednej inwestycji w Polsce.

Według partnera zarządzającego Evolution Equity Partners Richarda Seewalda, polskie firmy zmienią rynek w ciągu najbliższych lat, a ekosystem, w którym pracują jest jednym z najlepszych w regionie. EEP jest skoncentrowany na sektorze cyberbezpieczeństwa, dzięki czemu PZU mocni zaznaczy swoją pozycję w branży. Fundusz zobowiązał się we współpracy z PZU do otwarcia w Polsce biura

"Jesteśmy przekonani, ze Polska ze swoimi utalentowanymi inżynierami będzie gwiazdą w regionie" - uważa Seewald.

Grupa kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi.

(ISBnews)

d13vxok

Podziel się opinią

Share
d13vxok
d13vxok