Trwa ładowanie...
dpmllmw

Qumak-Sekom oczekuje wzrostu przychodów z 450 mln zł w '12 do 660 mln zł w '16

18.09. Warszawa (PAP) - Qumak-Sekom oczekuje, że nowa strategia przyniesie mu stopniowy wzrost przychodów, od 450 mln zł w 2012 i 2013 roku do 660 mln zł w 2016 roku. Ma ona też...

Share
dpmllmw

18.09. Warszawa (PAP) - Qumak-Sekom oczekuje, że nowa strategia przyniesie mu stopniowy wzrost przychodów, od 450 mln zł w 2012 i 2013 roku do 660 mln zł w 2016 roku. Ma ona też ograniczyć koszty Qumaka o około 7 proc. - poinformował na konferencji prasowej prezes spółki, Paweł Jaguś. Oczekiwane do końca roku zaspokojenie przez NCS roszczeń konsorcjum podwykonawców Stadionu Narodowego umożliwiłoby Qumakowi uruchomienie środków na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy.

"Zmieniamy obszary strategiczne spółki. Chcemy zaistnieć w kontraktach większych i oferujących wyższe marże; będziemy natomiast stopniowo wyciszać obszary niskomarżowe. Poszukamy też możliwości akwizycji spółek komplementarnych do naszych kompetencji" - powiedział na konferencji prasowej prezes zarządu Qumak-Sekom, Paweł Jaguś.

"Wchodzimy w nowy obszar rozwiązań dla lotnictwa, obejmujący infrastrukturę lotniskową oraz systemy wspomagania i zarządzania ruchem samolotów, gdzie będziemy budować pozycję poprzez współpracę z polskimi portami lotniczymi i liniami lotniczymi. Widzimy ogromny potencjał w tym rynku" - dodał.

"Te zmiany przyniosą wzrost przychodów, przy stopniowym zwiększaniu rentowności netto, docelowo do 5,7 procent w 2016 roku. Obniżą też nasze koszty o około 6-7 procent" - powiedział.

dpmllmw

Qumak-Sekom ogłosił we wtorek strategię, w której zakłada zmianę struktury kontraktów na większe i wysokomarżowe. Spółka zapowiedziała także zmianę struktury organizacyjnej, której najważniejszym filarem będzie dział rozwoju i projektów strategicznych.

Qumak zapowiedział także przedstawienie nowego wizerunku spółki pod koniec 2012 roku.

Spółka szacuje, że wprowadzane w spółce zmiany przyniosą jej wzrost przychodów do 450 mln zł w 2012 i 2013 roku. W latach 2014-2016 przychody mają wynieść odpowiednio 500, 580 i 660 mln zł.

Dla porównania, w 2011 roku Qumak-Sekom miał 384,4 mln zł przychodów, przy 13,3 mln zł zysku netto. W pierwszym półroczu 2012 roku było to 191,3 mln zł przychodów i 1,7 mln zł zysku netto.

dpmllmw

WYPŁATA Z NCS OCZEKIWANA DO KOŃCA 2012 ROKU

"Złożyliśmy do sądu wniosek o wyznaczenie terminu ugody z NCS. Zasugerowano nam 11 września, ale ten termin nieco się przedłuża. Sąd stwierdził, że nasze faktury są wymagalne. Jako konsorcjum otrzymamy z tego tytułu 9 mln zł. Oczekujemy, że wypłata środków nastąpi do końca tego roku" - powiedział prezes.

"30 sierpnia NCS podpisał także protokół odbioru inwestycji w terminie. Czeka nas teraz wystawienie faktur i 60 dni oczekiwania, aż staną się wymagalne. Wówczas pójdziemy do sądu z kolejnym roszczeniem wnioskując o ugodę. Kwota roszczenia będzie liczona raczej w milionach niż tysiącach złotych" - dodał.

Jaguś poinformował, że Qumak-Sekom zamierza też zgłosić roszczenie uznania, że opóźnieniom na stadionie winny jest generalny wykonawca inwestycji.

dpmllmw

"Chcemy zgłosić do Alpine Bau i Hydrobudowy (generalnego wykonawcy Stadionu Narodowego - PAP) roszczenie uznania, że opóźnienia na stadionie wystąpiły z winy generalnego wykonawcy. Będzie to jednak trudne, ponieważ polskie prawo nie przewiduje zgłaszania roszczeń do podmiotu, którego już nie ma" - powiedział.

W lipcu Narodowe Centrum Sportu zawarło porozumienie z podwykonawcą Stadionu Narodowego, konsorcjum Elektrobudowy, Qumaka-Sekom i Przedsiębiorstwa Agat. Na mocy porozumienia konsorcjum otrzyma należne mu wynagrodzenie w ciągu 3 dni roboczych od dnia zawarcia z Narodowym Centrum Sportu ugody potwierdzającej wysokość nieuregulowanych zobowiązań.

Czerwcowe walne Qumak-Sekom zdecydowało o przekazaniu części zysku za rok 2011 w kwocie ok. 7,78 mln zł (0,75 zł na akcję) na fundusz rezerwowy do ewentualnego wykorzystania na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy w późniejszym terminie, po pozytywnym rozwiązaniu problemów z należnościami dotyczącymi Stadionu Narodowego.(PAP)

mto/ ana/

dpmllmw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpmllmw
dpmllmw