Trwa ładowanie...
rachunki
14-08-2016 13:35

Rachunki za mieszkanie coraz niższe. Ale już niedługo

Tańszy gaz i opał dają nadzieję na niższe rachunki za mieszkanie. Studzą ją jednak statystyki GUS, bo choć jest taniej niż rok temu, to tylko o 1 proc. Według danych Urzędu tanieje też sprzęt AGD, energia elektryczna i wyposażenie.

Rachunki za mieszkanie coraz niższe. Ale już niedługoŹródło: Fotolia, fot: dziewul
d26als1
d26als1

Tańszy gaz i opał dają nadzieję na niższe rachunki za mieszkanie. Studzą ją jednak statystyki GUS, bo choć jest taniej niż rok temu, to tylko o 1 proc. Według danych urzędu tanieje też sprzęt AGD, energia elektryczna i wyposażenie.

Lipiec był siódmym z rzędu miesiącem, w którym koszty utrzymania mieszkań powinny być niższe niż rok wcześniej – wynika z najnowszej publikacji GUS. Warto podkreślić, że z takim zjawiskiem Polacy mogli się wcześniej nie spotkać. Niemniej ekonomiści mówili o deflacji już 18 miesięcy, zanim zjawisko to faktycznie zaczęło też dotykać sfery wydatków na mieszkanie, a do tego skala zmian jest kosmetyczna. Na utrzymanie dachu nad głową statystyczny obywatel wydaje o 1 proc. mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem – donosi GUS.

Z najnowszej publikacji GUS wynika, że w lipcu br. mniej niż przed rokiem trzeba było płacić za dobra i usługi w ponad połowie kategorii (6 z 10). Najmocniej staniały: transport, odzież i obuwie oraz rekreacja i kultura. Na drugim biegunie uplasowały się restauracje i hotele oraz inne towary i usługi, za które w czerwcu trzeba było płacić o ponad 1 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Ogólnie rzecz biorąc, dobra i usługi są dziś tańsze o 0,9 proc. niż przed rokiem. Niniejszym już 25. miesiąc z rzędu urząd poinformował o deflacji w Polsce.

Z malejących cen ubrań czy taniego paliwa nie będziemy się jednak cieszyć wiecznie. Zgodnie z prognozami do końca deflacji jest w Polsce bliżej niż dalej. Potwierdza to najnowszy odczyt Wskaźnika Przyszłej Inflacji przygotowany przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych BIEC. Sierpniowy odczyt sugeruje już dziesiąty z rzędu wzrost. Do tego dochodzi lipcowa publikacja projekcji inflacji NBP, która sugeruje, że najprawdopodobniej z deflacją pożegnamy się już w ostatnim kwartale br.

d26als1

W 2016 roku utrzymanie mieszkań zaczęło tanieć

Od początku roku do grona taniejących dóbr i usług dołączyły te skupione w bardzo ogólnej kategorii "mieszkanie". Zawiera ona m.in. koszty eksploatacyjne, wywozu śmieci, kanalizacji czy dostarczenia energii i wody, czynsze najmu, a także materiały wykończeniowe i wyposażenie nieruchomości.

Porównując ceny w tych kategoriach, GUS oszacował, że w lipcu 2016 roku poziom cen spadł o 1 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem. Dokładniejsze dane są dostępne za czerwiec. Wynika z nich, że w ciągu 12 miesięcy staniały: opał, gaz, energia elektryczna, AGD i wyposażenie mieszkań. Korzystając z najświeższych danych, można oszacować, że dziś na utrzymanie mieszkania czteroosobowa rodzina wydaje 865,2 zł miesięcznie. Wynik ten w perspektywie roku zmalał, choć jedynie o 7 zł.

d26als1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26als1