Rada Nadzorcza JSW mianowała Jerzego Boreckiego po. prezesa (aktl.)

#
dochodzą wypowiedzi przewodniczącego Rady Nadzorczej JSW
#

17.02.2015 18:35

17.02. Warszawa (PAP) - W związku z rezygnacją Jarosława Zagórowskiego, Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej powierzyła we wtorek pełnienie obowiązków prezesa Jerzemu Boreckiemu, zastępcy prezesa ds. technicznych. Ma on pełnić te obowiązki do czasu powołania nowego prezesa.

"Została przyjęta do wiadomości rezygnacja prezesa Jarosława Zagórowskiego, który kończy sprawowanie swojej funkcji dziś o godzinie 23. Na pełniącego obowiązki do momentu wyboru nowego prezesa został wybrany Jerzy Borecki, dotychczasowy wiceprezes zarządu ds. technicznych. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony konkurs na prezesa JSW" - powiedział we wtorek po posiedzeniu Rady Nadzorczej JSW jej przewodniczący Józef Myrczek.

Wcześniej w komunikacie spółka poinformowała, że "w związku ze złożoną rezygnacją przez Pana Jarosława Zagórowskiego z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu JSW (...) Rada Nadzorcza JSW podjęła w dniu dzisiejszym uchwałę o powierzeniu Panu Jerzemu Boreckiemu, Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Technicznych, pełnienia obowiązków Prezesa Zarządu Spółki od dnia 18 lutego 2015 r. do czasu powołania nowego Prezesa Zarządu".

W poniedziałek Zagórowski skierował pismo ws. rezygnacji do rady nadzorczej JSW. Jak podała tego dnia rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer, bezpośrednią przyczyną złożenia rezygnacji przez Zagórowskiego jest "rozpętana przez liderów związkowych fala bezprzykładnej nienawiści i agresji wobec prezesa".

Myrczek poinformował, że powołany został komitet konkursowy, który przeprowadzi konkurs na prezesa JSW. Pytany, kiedy zostanie wybrany nowy prezes, Myrczek odpowiedział: "Sprawa jest poważna, po drodze mamy jeszcze święta, w związku z tym nie możemy na dzisiaj dokładnej daty określić, ale myślę, że około świąt".

Dodał, że porozumienie zarządu ze związkami "jest ogromnym krokiem naprzód w życiu spółki". "Pewne rzeczy zostały załatwione () mamy głęboką nadzieję, że zarówno strona społeczna jak i zarząd dotrzymają warunków porozumienia. () Myślę, że ten etap dzisiejszy, a mianowicie porozumienie się zarządu ze stroną społeczną powoduje, że mamy, pomimo trudnej sytuacji rynkowej, dobre perspektywy" - podkreślił Myrczek.

Powiedział, że dokładne rozliczenie zarówno kosztów związanych z protestami, jak też korzyści wynikających z realizacji porozumień, będzie możliwe w marcu.

Poinformował także, że rozpoczęła się procedura związana z audytem w spółce. "Szukamy podmiotu, który nam to wykona, ale techniczne prace się jeszcze nie zaczęły" - powiedział.

W piątek zarząd JSW podpisał ze związkowcami porozumienie, co zakończyło trwający od 28 stycznia strajk. Związki zawodowe groziły jednak powrotem do strajku w przypadku braku dymisji prezesa.

W piątek Zagórowski oświadczył, że poda się do dymisji, jeśli zostaną spełnione trzy warunki: będzie podpisane porozumienie ze związkami zawodowymi, załogi od poniedziałku wrócą do pracy i w porozumieniu zostanie doprecyzowana kwestia sześciodniowego tygodnia pracy.

Dwa pierwsze warunki zostały spełnione, jednak sprawa sześciodniowego tygodnia pracy - wbrew woli prezesa - nie została uszczegółowiona. Harmonogram wprowadzenia tego rozwiązania ma przygotować specjalna grupa robocza. Obecnie za pracę w dni wolne górnicy otrzymują znacznie wyższe wynagrodzenie. Wprowadzenie sześciodniowego tygodnia pracy oznaczałoby, więc utratę części zarobków.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)