Trwa ładowanie...

Radni podkarpacia przeciw zmianom w ustawie o janosikowym

Radni sejmiku województwa podkarpackiego jednogłośnie przyjęli we wtorek stanowisko, w którym protestują przeciwko przygotowanej przez ministerstwo finansów zmianie ustawy o janosikowym. Radni oceniają, że samorząd Podkarpacia straci na zmianach prawie 50 mln zł.

Share
Radni podkarpacia przeciw zmianom w ustawie o janosikowym
Źródło: Fotolia, fot: whitelook
d36sc74

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl (PiS) prosił we wtorek radnych, aby przyjąć stanowisko ws. janosikowego zanim zostaną uchwalone zmiany w prawie.

W przyjętej jednogłośnie uchwale można przeczytać m.in., że na zmianie przepisów o janosikowym Podkarpacie straci blisko 50 mln zł, co negatywnie wpłynie na zadłużenie województwa, a także może utrudnić finansowanie niektórych inwestycji.

"Brak w budżecie województwa blisko 50 mln zł bardzo niekorzystnie wpłynie na poziom nadwyżki operacyjnej i będzie miało negatywny wpływ na indywidualny wskaźnik zadłużenia. W konsekwencji drastycznie zmniejszy się zdolność kredytowa województwa podkarpackiego, a tym samym możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych. Spowoduje to również ograniczenia, a może nawet zaniechania finansowania niektórych zadań zarówno bieżących jak i inwestycyjnych. Taki spadek dochodów jest nie do zaakceptowania" - czytamy w przyjętym stanowisku.

d36sc74

Uchwała podkarpackiego sejmiku ma trafić m.in. do prezydenta, premiera, marszałka Sejmu i ministra finansów.

MF podkreśla, że przygotowany w resorcie projekt zmian (ma obowiązywać tylko przez dwa lata 2015-2016) uwzględnia wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 marca br. Projekt przewiduje m.in. podwyższenie progu dochodowego, którego przekroczenie powoduje powstanie obowiązku wpłat janosikowego - ze 110 proc. do 125 proc. średnich dochodów podatkowych oraz zmniejszenie nadwyżki przeznaczonej na wpłaty. Wprowadzony ma być też próg ograniczający wysokość wpłat województw do 35 proc. dochodów podatkowych oraz możliwość obniżenia wpłat województw w trakcie roku budżetowego w przypadku znacznie niższych dochodów podatkowych.

Wprowadzony zostanie też mechanizm wyrównywania poziomu dochodów, który - zdaniem MF - spowoduje, że w latach 2015-2016 na nowych rozwiązaniach żadne województwo nie straci, w stosunku do dochodów, jakie uzyskałoby na podstawie dotychczasowych przepisów.

Podkarpacie w 2013 r. otrzymało w ramach janosikowego ponad 99,5 mln zł, w tym roku jest to kwota 125 mln zł.

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz biedniejszych.

W marcu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dotyczące województw samorządowych są niezgodne z konstytucją. Zgodnie z wyrokiem przestaną one jednak obowiązywać dopiero po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

d36sc74

Podziel się opinią

Share
d36sc74
d36sc74