Trwa ładowanie...
d788nqb

Radom/ Nieudany przetarg na budowę astrobazy; ogłoszono drugi - na projekt i kosztorys

Drugi przetarg związany z budową w Radomiu tzw. astrobazy ogłosił radomski magistrat. Pierwszy przetarg został unieważniony, ponieważ wartość złożonych ofert przekraczała 700 tys. zł, które miasto przeznaczyło na realizację inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego.

Share
d788nqb

Jak poinformował w poniedziałek Janusz Kalinowski z zespołu prasowego Urzędu Miejskiego w Radomiu, inwestycja nie będzie jednak realizowana - jak wcześniej zakładano - w systemie "Zaprojektuj i wybuduj".

"Przedmiotem pierwszego przetargu będzie tylko wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Dopiero później, w odrębnym postępowaniu, zostanie wybrany wykonawca samych prac budowlanych" - wyjaśnił Kalinowski.

Władze miasta mają nadzieję, że dzięki dwóm przetargom wpłynie więcej ofert, a w efekcie magistratowi uda się uzyskać korzystniejsze ceny. Na oferty Urząd Miejski czeka do 22 kwietnia. Zwycięzca będzie miał na opracowanie dokumentacji trzy miesiące od dnia podpisania umowy.

d788nqb

Miasto przeznaczyło na budowę obserwatorium astronomicznego 700 tys. zł. Zdaniem pomysłodawcy projektu Karola Klimowicza - kwota ta powinna wystarczyć na budowę i wyposażenie obiektu m.in. w teleskopy oraz sprzęt komputerowy. Tymczasem na pierwszy przetarg wpłynęły dwie oferty: jedna na kwotę prawie 1,2 mln zł, druga na blisko 855,5 tys. zł.

Pomysł budowy astrobazy zgłosiła w ub. roku grupa radomian, którzy chcą, by w mieście powstał obiekt służący mieszkańcom i przyciągający turystów. Ich inicjatywę poparło prawie 3,7 tys. osób, czyli ponad 24 proc. głosujących w głosowaniu na najlepsze projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego na 2015 r. Obserwatorium ma powstać w pobliżu szkoły podstawowej na radomskim osiedlu Południe. Będzie to obiekt o wymiarach ok. 10 x 14 m. Jego wysokość wraz z kopułą wyniesie ok. 10 m.

Budżet obywatelski Radomia na rok 2015 wynosi 4,2 mln zł. Inne projekty, które będą realizowane z tych funduszy to m.in.: budowa boisk, chodników, ścieżki rowerowej oraz budowa sygnalizacji świetlnej na ruchliwym, miejskim odcinku dogi krajowej nr 7.

d788nqb

Podziel się opinią

Share
d788nqb
d788nqb