Ranking funduszy emerytalnych - lipiec 2013

Po bardzo trudnym czerwcu, lipiec przyniósł poprawę koniunktury na światowych rynkach akcji. Indeks MSCI AC World wzrósł o +4,7% i był to najlepszy miesięczny wynik od ponad roku.

Ranking funduszy emerytalnych - lipiec 2013
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

06.08.2013 | aktual.: 06.08.2013 10:36

Zwyżki wróciły również na warszawską giełdę. Indeksu WIG wzrósł o +4,9%, a indeks największych spółek - WIG20 po raz drugi w tym roku zanotował dodatnią miesięczną stopę zwrotu, +3,6%. Najlepiej spisywał się segment spółek o średniej kapitalizacji. Indeks mWIG40 zyskał w minionym miesiącu +5,3%. Nieco słabszy miesiąc mają za sobą małe spółki z GPW. Indeks sWIG80 poprawił notowania tylko o +1,9%.

Zwyżki na polskim rynku akcji mogłyby być wyższe, gdyby nie obawy inwestorów o przyszłość funduszy emerytalnych. W ostatnich tygodniach niepewność związana z OFE była jednym z negatywnych czynników na GPW. Mimo to, notowania polskich indeksów rosły z powodu informacji z rynków zagranicznych - lepszych danych makro państw europejskich oraz wypowiedzi Bena Bernanke. Szef Fed, zasugerował, że program luzowania ilościowego może być wygaszony później niż we wrześniu br. Prezes amerykańskiego banku centralnego zapewnił, że wpływ na decyzję o przyszłości programu, będą miały nie tylko dane z amerykańskiego rynku pracy ale również kondycja całej gospodarki, co może opóźnić zakończenie programu QE3.

Na rynku długu mieliśmy do czynienia z kolejnym miesiącem słabszej koniunktury. Co prawda notowania indeksu IROS zmieniły się tylko nieznacznie, ale już indeks grupujący obligacje o dłuższym terminie do wykupu - IROS-10 stracił ponad -1%. To już trzeci miesiąc z rzędu spadków na polskim rynku długu. Mimo to fundusze emerytalne wypracowały zysk w lipcu, głównie dzięki poprawie koniunktury na giełdach. Ich średnia stopa zwrotu wyniosła +2,8% - to drugi najwyższy wynik w tym roku. Wszystkie 13 OFE wypracowały zysk w lipcu, a ich wyniki sięgnęły od +2,7% do +3,1%. Najwyższe stopy zwrotu wypracowały ING OFE oraz PKO BP Bankowy OFE, który zakończył już proces przejęcia OFE Polsat. Wszystkim funduszom udało się pobić benchmark złożony w 30% z indeksu WIG i w 70% z indeksu IROS. OFE mogą pochwalić się również dobrym wynikiem za ostatnie 12 miesięcy. Stopa zwrotu wszystkich 13 funduszy przekroczyła w tym czasie +10%.

Komentarz do rankingu

W rankingu funduszy emerytalnych, opartym na wskaźniku information ratio, mierzącym relację zysku do ryzyka, niewiele się zmieniło. Najwyższe oceny w horyzoncie 3-letnim, od miesięcy utrzymują Nordea OFE oraz Allianz Polska OFE. Pierwszy z funduszy, jako jedyny, może się pochwalić najwyższą notą w obu horyzontach (rocznym i 3-letnim).

Z 6 zmian w rankingu, które miały miejsce w lipcu, warto zwrócić uwagę na pogorszenie oceny krótkoterminowej Pekao OFE. Przez dwa ostatnie miesiące fundusz utrzymywał ranking 3a, jednak słabsze wyniki na tle konkurencji w lipcu spowodowały spadek 12- miesięcznej oceny do 2a. Do 1a spadła z kolei nota Aegon OFE. Pozostałe zmiany miały miejsce dla rankingu w zestawieniu 3-letnim.

Poprawę oceny do 4a zanotował PKO BP Bankowy OFE, który teraz będzie zarządzał większymi aktywami w związku z przejęciem OFE Polsat. W przeciwnym kierunku zmieniła się ocena Aviva OFE. Ze spadkiem 36-miesięcznej noty mieliśmy jeszcze do czynienia w dwóch przypadkach. Oceny OFE PZU „Złota Jesień” oraz OFE Pocztylion zostały obniżone do odpowiednio 2a oraz 1a. W obu przypadkach o zmianie zadecydowały słabsze wyniki w latach 2011-2012, kiedy to fundusze zajmowały miejsca w końcówce grupy pod względem stóp zwrotu.

Zespół Analiz Online

[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/31747/20130802_fe_rankingi3.pdf )

ofeii filaranalizy online
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)