Trwa ładowanie...
05-06-2012 14:24

Ranking funduszy emerytalnych (maj 2012)

Maj był najsłabszym miesiącem w tym roku dla posiadaczy jednostek funduszy emerytalnych. Jednostki rozrachunkowe straciły na wartości średnio -2,0%. Dzięki bardzo dobrym wynikom wypracowanym w styczniu i lutym (odpowiednio +3,5% oraz +1,3%), stopa zwrotu liczona od początku roku wciąż pozostaje na plusie (+2,5%).

Ranking funduszy emerytalnych (maj 2012)Źródło: Analizy Online
d1dmrp5
d1dmrp5

Naszemu rynkowi nie udało się obronić przed falą słabych nastrojów, które napływają z rynków zagranicznych. Niepewność związana z sytuacją w Grecji, a także słabe dane makroekonomiczne płynące z gospodarek zarówno Europy, jak i Chin, skłaniają inwestorów do upłynniania ryzykownych aktywów. Na wartości traciły zarówno akcje, jak i surowce. Zniżka objęła także obligacje i waluty z rynków wschodzących. Główny indeks warszawskiej giełdy WIG stracił w skali miesiąca -6,2%, zbliżając się do ubiegłorocznych dołków. Słabo wypadły spółki o małej i średniej kapitalizacji. Indeksy je grupujące sWIG80 i mWIG40 potraciły odpowiednio -6,4% oraz -7,1%.

W maju niewiele dał zarobić rynek długu. Wprawdzie indeks obligacji IROS już szósty z rzędu miesiąc zakończył z dodatnim wynikiem, jednak tym razem był on symboliczny (+0,15%). Zwiększona zmienność na rynkach oraz odwrót aktywów o bardziej ryzykownym profilu spowodowała niewielkie spadki cen rodzimego długu w pierwszej połowie miesiąca. Nie bez znaczenia była również podwyżka stóp procentowych dokonana przez Radę Polityki Pieniężnej. Jednak wraz z upływem kolejnych dni, rentowności papierów zaczęły spadać, a co za tym idzie rosnąć ich ceny. Jedynie indeks obligacji 5-letnich IROS-5 zakończył miesiąc na minusie (-0,03%). Indeks grupujący dwulatki IROS-2 zyskał w tym czasie +0,20%, a dziesięciolatki - IROS-10 +0,17%.

Najlepiej w takich warunkach wypadł fundusz z najmniejszym udziałem akcji w portfelu na koniec kwietnia - AXA OFE. Jego jednostka straciła na wartości -1,6%. Za funduszem tym uplasowały się Nordea OFE, Amplico OFE oraz OFE WARTA, których jednostki straciły po -1,7%. Tylko tym funduszom udało się pobić benchmark złożony w 30% z indeksu WIG i 70% indeksu IROS. Sześć funduszy straciło ponad -2,0%, w tym najwięcej ING OFE -2,5%.

(fot. Analizy Online)
Źródło: (fot. Analizy Online)

*Komentarz do rankingu *
W maju zaszło niewiele zmian w naszym rankingu. W dalszym ciągu najlepsze oceny w zestawieniu 3-letnim utrzymują fundusze zarządzające największymi aktywami, czyli Aviva OFE oraz ING OFE. Ich roczne oceny są jednak nieco słabsze. W przypadku ING OFE, który poniósł największą stratę w maju, nota 12-miesięczna spadła do 3a. Spadek noty krótkoterminowej (do 3a) odnotował również Generali OFE, fundusz, który również poniósł wysokie straty w maju. W horyzoncie rocznym najlepiej wypadają Amplico OFE oraz Nordea OFE.

d1dmrp5

Zespół Analiz Online
_ Spółka Analizy Online jest niezależną firmą analityczną zajmującą się monitoringiem rynku polskich i zagranicznych instytucji zbiorowego lokowania środków: funduszy inwestycyjnych, emerytalnych oraz ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych). W zakres analiz rynku funduszy wchodzą między innymi rankingi funduszy, ocena efektywności działań zarządzających oraz analiza ich wpływu na polski rynek finansowy. Działalności firmy obejmuje również monitoring rynku produktów strukturyzowanych, zmian akcjonariatu polskich spółek publicznych oraz analizę rynku polskich papierów dłużnych. _

d1dmrp5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dmrp5