Trwa ładowanie...
d4g3s3d
waluty
04-05-2011 11:24

Raport ADP w centrum uwagi

Wtorkowa sesja na rynkach finansowych przyniosła zdecydowane schłodzenie nastrojów. Na giełdach wyraźnie dominowały spadki. Na skutek wzrostu awersji do ryzyka umocnił się USD, taniały surowce i towary.

d4g3s3d
d4g3s3d

Na rynku walutowym obserwowaliśmy silny ruch na funcie. GBP silnie tracił na wartości za sprawą publikacji słabych danych na temat indeksu PMI dla przemysłu. Brytyjski indeks aktywności w sektorze przedsiębiorstw spadł w kwietniu do poziomu 54,6pkt. Wskaźnik ten jest kolejnym kiepskim odczytem, potwierdzającym słabą kondycje brytyjskiej gospodarki. Wysoki poziom inflacji dwukrotnie przewyższający cel BoE w zestawieniu ze słabymi danymi z gospodarki związuje ręce członkom MPC. Ponadto w ostatnim czasie retoryka banku centralnego pozostaje bardziej gołębia, co odsuwa w czasie perspektywę zacieśnienia polityki monetarnej.

W dniu wczorajszym poznaliśmy także decyzję banku centralnego Australii w sprawie stóp procentowych. RBA zdecydował się pozostawić stopę referencyjną na poziomie 4,75%, jednocześnie sygnalizując że silny AUD będzie ograniczał dalszy wzrost inflacji i wspierał obecny cykl zacieśniania polityki monetarnej. Silna waluta australijska, przy dobrych perspektywach dla gospodarki, może przyczynić się do przesunięcia decyzji o kolejnej wzroście kosztu pieniądza na IV kwartał 2011r.

Na tapetę powrócił temat Portugalii, która jako trzeci kraj UE po Irlandii i Grecji uzgodniła wczoraj z MFW i Unią Europejską pakiet pomocy o wartości 78mld euro na trzy lata. Jak na razie nie jest znane oprocentowanie tej pożyczki. Należy mieć na uwadze, iż negocjacje prowadził rząd tymczasowy, co się wiąże z tym, że będzie on musiał uzyskać poparcie opozycji zanim podpisze umowy o pomocy.

W dniu dzisiejszym w centrum zainteresowania pozostaje publikacja raportu ADP na temat zatrudnienia w sektorze prywatnym oraz indeksu ISM dla usług.

d4g3s3d

EURPLN
Złoty nie zareagował na publikację słabszego od prognoz indeksu PMI dla Polski. Wskaźnik PMI spadł w kwietniu do poziomu 54,4pkt. W dalszym ciągu pozostaje on jednak powyżej poziomu oddzielającego wzrost od spowolnienia gospodarczego. Eurozłoty pozostaje w zakresie konsolidacji 3,92-3,95. Górny zakres tego przedziału to opór wyznaczony przez zniesienie Fibo 38,2%. Spodziewamy się kontynuacji powolnego umocnienia złotego. Czynnikiem ryzyka dla takiego scenariusz pozostaje ewentualny spadek apetytu do ryzyka na rynkach globalnych.
EURUSD
Od początku maja eurodolar znajduje się w węższym zakresie wahań 1,4760-1,49. Jak na razie para ma trudności z pokonaniem oporu wynikającego z projekcji 2:1 maksymalnej kwietniowej korekty. Bardzo prawdopodobne wydaje się, że wybiciu z tego zakresu będzie towarzyszyła publikacja danych makroekonomicznych. Utrzymujący się dobry sentyment do euro powinien sprzyjać kontynuacji trendu wzrostowego na tej parze.
GBPUSD
Od wczoraj waluta brytyjska znajduje się pod presją, co ma związek z napływem słabszych danych z gospodarki. Para jak na razie broni wsparcia na poziomie 1,6448 w postaci zniesienia Fibo 38,2% całości ostatniej fali wzrostowej zapoczątkowanej pod koniec marca tego roku. Linia trendu wyznacza natomiast wsparcie na poziomie 1,6400. Kolejne dni mogą przynieść dalsze osłabienie GBP. Ponadto sytuacja techniczna na EURGBP pogrąża walutę brytyjską.
USDJPY
Od połowy kwietnia tego roku sytuacja techniczna na USDJPY nie ulega większym zmianom. Obserwujemy lekka tendencję do umocnienia jena na skutek wzrostu awersji do ryzyka. Notowania USDJPY pozostają jednak stabilne i obecnie para broni wsparcia wynikającego ze zniesienia 50% Fibo całości fali wzrostowej z okolic 76,32.
Anna Wrzesińska

d4g3s3d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g3s3d