Raport Fed o bankach poprawił nastroje na Wall Street

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła lekkie wzrosty po tym grupa G7 podjęła decyzję o interwencji na rynku walutowym w celu wsparcia gospodarki japońskiej. Nastroje poprawił też raport Fed z najnowszego badania kondycji amerykańskiego sektora bankowego.

19.03.2011 | aktual.: 19.03.2011 08:26

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,73 proc. do 11.860,41 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,29 proc. i wyniósł 2.643,67 pkt.

Indeks S&P 500 wzrósł o 0,43 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.279,20 pkt.

G7 - grupa najwyżej uprzemysłowionych państw świata zdecydowała w czwartek w nocy, że przeprowadzi akcję na rynkach, by powstrzymać wzrost kursu jena, który mógłby znacznie utrudnić wysiłek odbudowywania kraju po katastrofie.

Decyzję tę podjęto po telefonicznej naradzie ministrów finansów krajów G7 i szefów ich banków centralnych. Efekt ustaleń G7 był natychmiastowy: kurs jena w stosunku do dolara podniósł się powyżej psychologicznej granicy 80 jenów za dolar w dzień po rekordowym spadku, gdy dolar kosztował tylko 76,36 jenów.

- Jest to moment przełomowy, który pokazuje, że grupa G7 podejmie kroki, aby zapewnić, że Japonia nie będzie kolejnym fundamentem gospodarki światowej, który się załamie - powiedział Terry Ewing, analityk Ignis Asset Management.

Indeks S&P 500 spadł 5,2 proc. od lutowego szczytu na fali obaw o konsekwencje trzęsienia ziemi w Japonii oraz wysokie ceny ropy naftowej będące efektem niepokojów w krajach arabskich.

Notowania ropy naftowej na światowych giełdach rosły w piątek, po tym jak Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję zezwalającą na operacje militarne w Libii.

Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła w czwartek wieczorem (czasu USA) rezolucję upoważniającą do operacji wojskowej w Libii przeciwko siłom reżimu Muammara Kaddafiego, które walczą z powstańcami.

Ze spółek na Wall Street najmocniej zachowywały się banki po tym, jak Fed stwierdził "znaczącą poprawę" w przeprowadzonych ostatnio stress-testach w amerykańskim sektorze finansowym.

Kondycja 19 największych amerykańskich banków poprawiła się i część z nich będzie mogła ponownie wypłacać dywidendę - poinformowała Rezerwa Federalna po przeprowadzeniu testu sektora bankowego.

19 największych amerykańskich banków zwiększyło swój kapitał podstawowy o ponad 300 miliardów USD w okresie od czwartego kwartału 2008 roku do końca 2010 roku - poinformował Fed w piątek.

"Ogólnie, zarówno ilość, jak i jakość kapitału wielu banków poprawiły się od kryzysu finansowego" - napisano w oświadczeniu Fedu.

Fed poinformował również, że umożliwi części z banków wypłatę dywidendy, pod warunkiem jednak, że nie przekroczy ona 30 proc. zysku.

W górę szły akcje m.in. JPMorgan, US Bancorp i Wells Fargo, gdyż banki te zapowiedziały podniesienie wielkości wypłacanej dywidendy.

Wyższą niż wcześniej zapowiadano dywidendę wypłaci też firma BB&T.

Z kolei firma zajmująca się energią słoneczną SunTrust chce przeprowadzić skup własnych akcji z rynku za 1 mld dolarów.

Drożały akcje Cisco. Firma ta po raz pierwszy ma wypłacić akcjonariuszom dywidendę w gotówce.

Około 10 proc. zniżkowały akcje producenta odzieży sportowej Nike po rozczarowujących wynikach za czwarty kwartał.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)