Raport MAE o polskiej energetyce pod koniec roku
Eksperci Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) przeprowadzają m.in. w resorcie gospodarki przegląd polityki energetycznej. W efekcie pod koniec roku ma powstać ponad 200-stronicowy raport o polskiej energetyce - poinformował PAP Miłosz Karpiński z MG.
Sekretariat MAE robi przeglądy polityki energetycznej we wszystkich krajach członkowskich co 4-5 lat; Polska jest członkiem MAE od września 2008 r.; to jej pierwszy przegląd.
Przegląd potrwa do końca tygodnia; eksperci MAE spotkają się z ok. setką osób: przedstawicielami sektora energetycznego, administracji państwowej, i organizacji pozarządowych. - W ciągu tego tygodnia siedmiu ekspertów z państw członkowskich i cztery osoby z MAE spotkają się z przedstawicielami 55 instytucji, m.in. URE i ARM - powiedział we wtorek PAP koordynator przeglądu, naczelnik wydziału ropy i paliw w departamencie ropy i gazu MG Miłosz Karpiński.
Jak zaznaczył, spotkania z instytucjami odbywają się bez udziału administracji resortu tak, żeby przegląd i raport dawały "prawdziwy obraz" polskiej energetyki.
Według Karpińskiego opracowanie o polskiej energetyce może być cennym źródłem informacji dla inwestorów zagranicznych. - Raport obejmuje charakterystykę całej polskiej energetyki wraz z wynikami spółek energetycznych - zaznaczył. Wśród analizowanych obszarów wymienił: ropę, gaz, węgiel, elektroenergetykę w tym planowane uruchomienie elektrowni jądrowych, odnawialne źródła energii (OZE), efektywność energetyczną, a także badania i rozwój.
- Po przeglądzie, od kwietnia będziemy mieli miesiąc na odpowiedzi na rekomendacje MAE, a od maja będziemy brali udział w pracach nad szkicem raportu. Powstanie 200-, 250-stronicowy raport, który będzie bazą dla kolejnych raportów - powiedział Karpiński.
Jak poinformował, raport ma być sczytywany w sierpniu-wrześniu oraz składany i drukowany w ciągu kolejnych dwóch miesięcy. - Ministerstwo Gospodarki zarezerwowało pieniądze na tłumaczenie raportu na język polski. Chcemy, żeby wersja angielska i polska były upublicznione jednocześnie na konferencji w Warszawie jeszcze w tym roku - zapowiedział Karpiński.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna powstała w 1974 r. w reakcji na kryzys naftowy wywołany wojną izraelsko-arabską; jej członkami jest 28 państw członkowskich OECD. Agencja jest jedną z najbardziej wpływowych międzynarodowych organizacji sektora energetycznego. Polska starała się o członkostwo od 1994 roku; stało się to możliwe m.in. dzięki ustawie o zapasach ropy naftowej i paliw. W razie kryzysu energetycznego państwa członkowskie MAE wspierają się wzajemnie zapasami tych surowców.