Raport: rekordowy udział firm realizujących zadania odpowiedzialnego biznesu (opis)
Nigdy wcześniej tak wiele firm nie zgłosiło swoich działań CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) do publikacji - zaznaczono w raporcie "Odpowiedzialny biznes w Polsce 2016. Dobre praktyki". Zawiera on opisy praktyk 180 firm w 2016 r., to o 25 proc. więcej niż w 2015 r.
30.03.2017 16:20
Jak podało w komunikacie prasowym Forum Odpowiedzialnego Biznesu, nigdy wcześniej tak wiele firm nie zgłosiło swoich działań CSR do publikacji. Rekordowa jest również reprezentacja małych i średnich przedsiębiorstw - 48 (w roku ubiegłym - 35; w raporcie za rok 2013 - 47), a także liczba zakwalifikowanych praktyk do raportu - 880 (w roku ubiegłym - 811), stanowiących sumę praktyk nowych i długoletnich. 461 to inicjatywy zgłoszone po raz pierwszy do raportu (w roku ubiegłym - 454), 419 z kolei było praktyk zgłoszonych po raz kolejny, ale realizowanych w 2016 roku (w roku ubiegłym - 359).
"Tak duży wzrost liczby firm w Raporcie +Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki+ to świetna wiadomość dla wszystkich osób, które od lat namawiają do odpowiedzialnego zarządzania. W roku jubileuszowego wydania cieszy tym bardziej, gdyż udowadnia, że koncepcja CSR (Corporate Social Responsibility, pol. społeczna odpowiedzialność biznesu - przyp. red.) rozwija się i coraz więcej firm chce patrzeć na swój biznes w kategoriach wartości, a nie tylko kategoriach zysku finansowego (...)" - powiedziała prezes Forum Odpowiedzialnego Biznesu Mirella Panek-Owsiańska.
Praktyki z jubileuszowego raportu zostały uporządkowane według siedmiu obszarów normy ISO 26000: ład organizacyjny, prawa człowieka, praktyki z zakresu pracy, środowisko, uczciwe praktyki operacyjne, zagadnienia konsumenckie, zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej.
Ogłoszeniu raportu towarzyszyła także prezentacja wyników 7. edycji konkursu dla dziennikarzy i ekspertów CSR "Pióro odpowiedzialności" oraz prezentacje wybranych firm, prowadzących praktyki odpowiedzialne. Wśród nich pojawiła się m.in. grupa Eneris, zajmująca się tworzeniem i doskonaleniem technologii środowiskowych. Reprezentantka grupy przedstawiła rozwiązanie segregacji odpadów skierowane do osób niewidomych, w postaci naklejek na pojemniki przeznaczone do segregacji surowców wtórnych z podpisami w alfabecie Braille'a. Naklejki są utrzymane w kontrastujących barwach: żółtej i czarnej, posiadają wypukłe piktogramy, a materiał przeznaczony do ich produkcji jest pozyskiwany w całości z recyklingu butelek po napojach. Projekt realizowany jest w ramach programu "Segreguję - nie widzę przeszkód".
Na temat cross mentoringu opowiedziały przedstawicielki firm współpracujących w tym zakresie: sieci telekomunikacyjnej Orange oraz grupy farmaceutycznej Sanofi. Reprezentantka WWF (World Wide Fund for Nature), czyli międzynarodowej organizacji ekologicznej, mówiła natomiast o praktykach certyfikacyjnych, np. żywności.
W jubileuszowej edycji raportu zgłoszonych po raz pierwszy firm jest 461, natomiast w ubiegłorocznej było ich 454. Zauważalnie wzrosła liczba w obszarach: "środowisko" i "zagadnienia konsumenckie" - w przypadku tej drugiej kategorii 42 zakwalifikowane praktyki (w roku ubiegłym - 26) dotyczyły w dużej mierze uczynienia bardziej dostępnymi dla np. osób starszych czy niepełnosprawnych produktów czy usług. Chodziło też o to, by kupując czy podpisując umowę robić to z namysłem. Wskazano także na konieczność edukowania klientów, zarówno z zakresu procedur, jak i ostrzegania przed nieuczciwymi dostawcami usług.
Podobnie jak we wcześniejszych edycjach, najmniej praktyk zostało zgłoszonych do obszaru "prawa człowieka" - 11 (w roku ubiegłym - 13).
W tym roku raport "Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki" po raz pierwszy został połączony z globalnymi 17 Celami Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals - SDG), ustanowionymi przez ONZ w 2015 roku.
Raport "Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki" stanowi największy w Polsce przegląd działań biznesu społecznie odpowiedzialnego w danym roku. 30 marca br. w Warszawie został ogłoszony po raz 15.