Raport: rosyjskie embargo na pomidory i ogórki może obniżyć ich ceny
Zamknięcie rosyjskiego rynku dla pomidorów i ogórków szklarniowych może doprowadzić do spadku cen tych produktów oraz obniżenia opłacalności produkcji - wynika z raportu przygotowanego dla Stowarzyszenia Producentów Pomidorów i Ogórków Pod Osłonami.
Rosja w czwartek wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z UE, Stanów Zjednoczonych, Australii, Kanady i Norwegii. W ten sposób Rosja odpowiedziała na sankcje zastosowane wobec niej przez Zachód w związku z rolą Moskwy w konflikcie na Ukrainie. Rosyjski zakaz ma obowiązywać przez rok.
Raport "Znaczenie rynku rosyjskiego i Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) w polskim eksporcie pomidorów i ogórków" przygotowany został przez dra Michała Trzęsowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania na przełomie maja i czerwca br.
"Wobec braku alternatywnych możliwości wysyłania produkcji pomidorów na inne rynki (np. systematyczny spadek eksportu pomidorów do starych krajów UE-15), ewentualne zamkniecie rynków wschodnich WNP skutkować może zwiększeniem presji podaży na rynku krajowym i obniżkami i tak już niskich cen, z dalszymi konsekwencjami w postaci spadku opłacalności produkcji, problemami z utrzymaniem płynności finansowej i spłatą kredytów inwestycyjnych" - podkreślono w dokumencie.
W latach 2007-2013 eksport pomidorów do krajów tzw. starej Unii (UE-15) spadł z 42,57 tys. ton do poziomu 16,93 tys. ton, to jest o ponad 60 proc., a udział tych krajów w eksporcie pomidorów z Polski ogółem obniżył się z 53,52 w 2007 r. do 16,53 proc. w 2013.
"To także wymierne straty u dalszych dystrybutorów pomidorów na rynkach oraz niemożność odzyskania kosztów transakcyjnych i zwrotu na kapitale zainwestowanym w obiekty produkcyjne z przeznaczeniem produkcji na rynki wschodnie. To utrata trudno zdobytej w ostrej walce konkurencyjnej pozycji na rynku rosyjskim, których odzyskanie może być bardzo trudne i kosztowne oraz rozłożone w czasie" - czytamy w dokumencie.
Według Trzęsowskiego w 2013 roku głównym odbiorcą pomidorów z Polski była Rosja (50,9 tys. ton, tj. 48,66 proc. ogółu ich eksportu) o wartości 42,65 mln euro (178,87 mln zł); na rynek ten sprzedaliśmy też 3,3 tys. ton ogórków (37,5 proc. eksportu ogórków ogółem) o wartości 4,45 mln euro (18,46 mln zł). Łączna wartość eksportu pomidorów i ogórków z Polski do Rosji w 2013 r. osiągnęła 197,33 mln zł (47,10 mln euro).
W raporcie wskazano, że dla eksportu pomidorów i ogórków pod okryciem udział Rosji szczególne istotne jest pierwsze półrocze, "czyli okres mający decydujące znaczenie dla zwrotu poniesionych kosztów ze względu na wyższy poziom cen" - zaznaczono w raporcie.