Raport z rynku pracy nada kierunek notowaniom

W czasie wczorajszej sesji amerykańskiej oraz azjatyckiej na ryku zaobserwować można było zwiększoną awersję do ryzyka. Uwidocznione zostało to w notowaniach głównych indeksów, które zarówno w Stanach, jak i Azji straciły ponad 1 proc.

Zniżkującym indeksom towarzyszy również spadek notowań EUR/USD. W godzinach porannych główna para walutowe odnotowała dzienne minimum w okolicach poziomu 1,4210. Dzisiejszy ruch spadkowy na parze EUR/USD to czwarta pod sesja, w której euro osłabia się wobec dolara.
Niewątpliwie najistotniejszym wydarzeniem podczas dzisiejszej sesji na światowym rynku finansowym będzie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy. O 14:30 inwestorzy poznają zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz stopę procentową. Konsensus rynkowy zakłada, że odczyty te wyniosą odpowiednio: 68 tys. i 9,1 proc. W przypadku zmiany zatrudnienia wspomniana wartość jest znacząco niższa od poprzedniego odczytu (w lipcu przybyło 117 tys. miejsc pracy w sektorze pozarolniczym). Natomiast oczekiwana stopa bezrobocia w ujęcia r/r jest tak sama, jak odczyt w lipcu. Warto również wspomnieć o trzeciej pozycji dotyczącej amerykańskiego rynku pracy, do której uczestnicy rynku rzadziej przywiązują wagę, a która również może mieć znaczenie dla kierunku dzisiejszych notowań. Jest to zmiana w sektorze prywatnym – rynek oczekuje, iż zmiana ta wyniesie 105 tys., podczas gdy poprzednio było to 154 tys.

W kontekście danych makroekonomicznych z amerykańskiego rynku pracy widać pewną dozę niepewności w prognozach oraz notowaniach. Dodatkowym aspektem, który może mieć wpływ na ten odczyt jest strajk, który miał miejsce w firmie Verizon. Jest to ponad 40 tys. miejsc pracy, które nie zostaną uwzględnione w dzisiejszym odczycie. Należy jednak mieć na względzie, że jest to czynnik krótkoterminowy.

Odczyt danych z rynku pracy zadecyduje o kierunku notowań podczas dzisiejszej sesji. W przypadku gorszego od oczekiwań odczytu należy spodziewać się dalszej zniżki w notowaniach eurodolara oraz głównych indeksów. Pierwszym poziomem wsparcia jest psychologiczny poziom 1,4200, drugim i najbliższym wsparciem jest 1,4180.

Rodzimy rynek walutowy jak zwykle podlegać będzie nastrojom na światowym rynku finansowym. Z rana uczestnicy rynku obserwują relatywnie mocną deprecjację rodzimej waluty. Kurs EUR/PLN zwyżkuje w z rana o 3 grosze w przeciągu ostatnich 3 godzin, do poziomu 4,1720. Na wykresie dziennym ten ruch zwyżkowy oznacza wybicie górą z trójkąta prostokątnego, co wskazywać może na dalsze osłabienie złotego. Również na pozostałych parach złotówkowych widoczne jest osłabienie polskiej waluty. W przypadku kursu USD/PLN poranne osłabienie jest jeszcze silniejsze niż dla EUR/PLN. Złoty osłabił się w przeciągu ostatnich kilku godzin o ok. 7 groszy, do poziomu 2,9355. W tym przypadku wykres jeszcze silniej wybił się z analogicznego do sytuacji na EUR/PLN trójkąta.
Duży ruch wzrostowy odnotowano również dla najczęściej analizowanej ostatnimi czasy parze złotówkowej, czyli CHF/PLN. Ów kurs zwyżkuje w porannych godzinach do okolic poziomu 3,7300. W przypadku tej pary walutowej sytuacja uzależniona jest od tego, jaki kierunek obierze kurs EUR/CHF. Podczas dzisiejszej sesji porannej frank znacząco umacnia się względem euro. Kurs ten zniżkuje do poziomu ok. 1,1140, co oznacza najsilniejszego franka wobec waluty strefy euro od połowy sierpnia.
Adam Mizera
Makler Papierów Wartościowych
DM TMS Brokers S.A.

Źródło artykułu:TMS Brokers
eurozłotyfrank

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)