Trwa ładowanie...
d1ijhc0

Ratownictwo medyczne zmieni się po 2012 r.

Do końca roku 2012 w zespole ratownictwa medycznego będą mogli pracować lekarze wszystkich specjalności, w latach 2013-2020 - lekarze po drugim stopniu specjalizacji, a po 2020 - tylko specjaliści z medycyny ratunkowej.

Share
d1ijhc0

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o ratownictwie medycznym - poinformowało o tym Centrum Informacyjne Rządu.

Do końca 2012 r. w zespole ratownictwa medycznego będą mogli pracować lekarze wszystkich specjalności.

W latach 2013-2020 lekarzem systemu będzie mógł być lekarz po drugim roku specjalizacji, np. medycyny ratunkowej, anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii, pediatrii. Po 2020 r. do zespołu ratownictwa medycznego będzie mógł trafić tylko lekarz specjalista z medycyny ratunkowej oraz lekarz po drugim roku specjalizacji w tej dziedzinie.

d1ijhc0

W projekcie zdefiniowano tzw. obszar działania (czyli teren, na którym działa dany zespół ratownictwa) i rejon operacyjny (określony w wojewódzkim planie działania).

Doprecyzowano także obowiązujące przepisy, że zadania wykonywane przez dyspozytora medycznego są świadczeniami zdrowotnymi. Ma to umożliwić lekarzowi i pielęgniarce oraz ratownikowi medycznemu pracę na stanowisku dyspozytora medycznego, bez utraty przez nich uprawnień do wykonywania zawodu medycznego.

Do 30 czerwica 2011 zachowają ważność umowy zawarte do końca 2010 r. między NFZ a dysponentem (np. pogotowiem ratunkowym). Zgodnie z projektem, od 1 lipca 2011 r. będą tworzone nowe wojewódzkie plany działania systemu i zawierane nowe umowy.

d1ijhc0

Podziel się opinią

Share
d1ijhc0
d1ijhc0