Trwa ładowanie...

Ratunek dla Poczty Polskiej. Ma pracować wolniej

Dostarczanie listów 4 razy w tygodniu i wolniej niż do tej pory - to, zdaniem ekspertów, może poprawić sytuację Poczty Polskiej.
Share
Poczta Polska ma pracować wolniej
Poczta Polska ma pracować wolniejŹródło: WP.PL, Fot: Mateusz Madejski
d2w4cgh

Choć Poczta Polska sukcesywnie zwiększa zatrudnienie i buduje nowe placówki, zaczyna jej brakować pieniędzy na inwestycje, przez co przegrywa walkę z prywatną konkurencją.

Dodatkowym finansowym ciosem będzie dla Poczty wzrost płacy minimalnej, bo wielu pracowników zarabia najniższą stawkę.

Największe straty generuje w Poczcie Polskiej obowiązek świadczenia usługi powszechnej. Jako wyznaczony państwowy operator Poczta Polska musi dostarczać przesyłki przez co najmniej 5 dni w tygodniu, do każdego miejsca w Polsce.

d2w4cgh

Na realizacji tego obowiązku w 2013 roku Poczta straciła 110 mln złotych. Zgodnie z obowiązującym prawem, powinna dostać rekompensatę. Ale nie dostała.

Oglądaj też: Marek Zagórski tłumaczy swój upór ws. Poczty Polskiej i e-doręczeń

- Fundusz kompensacyjny, na który mają się składać inni operatorzy pocztowi w naszym kraju oraz - jeśli zajdzie konieczność - budżet państwa, w praktyce nie funkcjonuje - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes Instytutu Pocztowego, Krzysztof Piskorski.

d2w4cgh

Żeby Poczta mogła się rozwijać, musi ograniczyć straty z tytułu realizacji usługi powszechnej. Jednym z postulowanych przez Instytut Pocztowy rozwiązań jest odejście od doręczenia dzień po nadaniu. Ma to poprawić terminowość dostarczania przesyłek.

Sposobem na poprawę sytuacji byłoby też ograniczenie dostarczania przesyłek do 4 dni w tygodniu.

"Powinno to poprawić rentowność usług oraz ich terminowość. Klienci nie oczekują codziennych dostaw. Wolą zadowolić się rzadszymi odwiedzinami listonosza, ale oczekują w zamian regularności" - czytamy w najnowszym raporcie Instytutu Pocztowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2w4cgh

Podziel się opinią

Share
d2w4cgh
d2w4cgh