Trwa ładowanie...
d4letwm

Ref. stopa NBP na koniec '11 wyniesie 4,25 proc. - BPH (opinia)

10.02. Warszawa (PAP) - Skala zacieśnienia polityki pieniężnej w Polsce w tym roku wyniesie łącznie 75 pb, a stopa referencyjna NBP na koniec 2011 r. ukształtuje się na poziomie...

d4letwm
d4letwm

10.02. Warszawa (PAP) - Skala zacieśnienia polityki pieniężnej w Polsce w tym roku wyniesie łącznie 75 pb, a stopa referencyjna NBP na koniec 2011 r. ukształtuje się na poziomie 4,25 proc. - uważają ekonomiści z banku BPH. Ich zdaniem nie można wykluczyć, że RPP zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp w marcu, jednak bardziej prawdopodobne jest, że Rada opowie się za bardziej stopniowym i rozłożonym w czasie zacieśnianiem polityki pieniężnej.

"Biorąc pod uwagę styczniową decyzję i komunikat po posiedzeniu RPP, zwiększyliśmy oczekiwaną przez nas skalę zacieśnienia polityki pieniężnej w Polsce w tym roku. Obecnie spodziewamy się, że w 2011 roku RPP podniesie stopy procentowe łącznie o 75 pb, do poziomu 4,25 proc. na koniec roku" - napisali w miesięcznym raporcie ekonomiści z banku BPH.

"Z punktu widzenia terminu kolejnej decyzji Rady o podwyżce kluczowe będą dane z krajowej gospodarki (w tym m.in. odczyt PKB za Q4'10, oraz dane o inflacji i wynagrodzeniach), sytuacja na rynku walutowym i przebieg najnowszej projekcji NBP. Z uwagi na prognozowany silny wzrost inflacji w styczniu, w okolice górnej granicy odchyleń od celu na poziomie 3,5 proc., nie można wykluczyć, że RPP zdecyduje się na kontynuowanie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej już na najbliższym, marcowym posiedzeniu" - dodali.

"Jednak biorąc pod uwagę ostatnie komentarze członków Rady, obecnie uznajemy za bardziej prawdopodobne, że RPP wstrzyma się z podwyżką stóp procentowych w marcu, opowiadając się za bardziej stopniowym i rozłożonym w czasie zacieśnianiem polityki pieniężnej" - uważają ekonomiści z BPH.

d4letwm

INFLACJA W STYCZNIU PRZYSPIESZYŁA DO 3,4 PROC.

"Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, grudzień przyniósł wyraźny wzrost inflacji do 3,1 proc. r/r z 2,7 proc. r/r w listopadzie, a głównym czynnikiem odpowiedzialnym za wzrost cen była zwyżka cen paliw" - napisali ekonomiści z BPH.

"W styczniu prognozujemy, że wzrostowa tendencja inflacji była kontynuowana, a inflacja CPI przyspieszyła do 3,4 proc. r/r, wspomagana m.in. wprowadzoną wraz z początkiem stycznia podwyżką podatku VAT. W związku z tymi zmianami legislacyjnymi spodziewamy się, że tempo wzrostu cen żywności w styczniu przyspieszyło do ok. 5,0 proc. r/r z 3,9 proc. r/r odnotowanych w grudniu. Jednocześnie szacujemy, że dynamika cen transportu spowolniła w styczniu do ok. 6,5 proc. r/r z 6,9 proc. r/r w grudniu, z uwagi na niższy niż w analogicznym miesiącu 2010 r. wzrost cen paliw" -dodali.(PAP)

jba/ osz/

d4letwm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4letwm