Trwa ładowanie...

Reforma podręcznikowa wpędziła wydawców w kłopoty. Tysiące książek na makulaturę

Wprowadzona przez rząd zmiana zasady naboru podręczników zmusiła to wielu wydawców do spisania na straty setek tysięcy gotowych już podręczników zgromadzonych w magazynach.

Share
Reforma podręcznikowa wpędziła wydawców w kłopoty. Tysiące książek na makulaturę
Fot: jarmoluk/pixabay/domena publiczna
d1hgdm6

Po wprowadzeniu do szkół rządowego podręcznika w jednym z wydawnictw na makulaturę trafiły książki o wartości 10 mln zł - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

W 2014 r., kiedy zaczęła obowiązywać reforma podręcznikowa, rynek podręczników - według wyliczeń Biblioteki Analiz - skurczył się o ponad 10 proc., z 845 do 755 mln. Choć pełnych danych za 2015 r. jeszcze nie ma, najwięksi wydawcy oceniają, że będzie to spadek w granicach 6-8 proc.

Jak powiedział Seweryn Kubicki, prezes wydawnictwa Grupa MAC SA, w sezonie 2013-2014 wydawnictwo musiało przekazać na makulaturę podręczniki o wartości około 10 mln zł. Wprowadzona przez rząd zmiana zasady naboru podręczników zmusiła to przedsiębiorstwo i innych wydawców do spisania na straty setek tysięcy gotowych już podręczników zgromadzonych w magazynach.

d1hgdm6

Wydawcy podręczników jednak w ogromnej części nie poddają się. Inwestują w gry edukacyjne, aplikacje do nauki zadanego materiału i pomoce dydaktyczne.

d1hgdm6

Podziel się opinią

Share
d1hgdm6
d1hgdm6