Rejestracja dziecka przez internet jeszcze w tym roku. Minister Streżyńska obiecuje
- W tym roku resort cyfryzacji umożliwi rejestrację noworodków przez internet, bez konieczności wizyty w urzędzie stanu cywilnego - poinformowała we wtorek minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Taka rejestracja będzie możliwa jeszcze w szpitalu.
Streżyńska pytana w Radiu Zet o kolejne plany i zadania resortu cyfryzacji powiedziała, że będzie on pracował przede wszystkim nad usługami cyfrowymi, takimi podstawowymi, "z których korzystamy na co dzień, które są związane z naszym życiem rodzinnym, mieszkaniem, pracą".
Zapowiedziała, że w tym roku pojawi się jeszcze kilka nowych usług internetowych. - To, co w najbliższym czasie chcemy zaoferować, to możliwość rejestracji nowonarodzonego dziecka bez konieczności wyprawy do urzędu stanu cywilnego - poinformowała. Wyjaśniła, że taka rejestracja będzie możliwa w szpitalu, a wiarygodność danych, które zostaną złożone we wniosku rejestracyjnym, potwierdzi lekarz.
Przez internet będzie można również zapisać dziecko do szkoły, złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy czy wniosek o odpis aktu stanu cywilnego.
Nadchodzi rewolucja, ale przymusu nie będzie
Minister zapowiedziała też, że poprawiony będzie wniosek w ramach programu "Rodzina 500+". Jak tłumaczyła, będzie "mniej rzeczy do wpisywania, więcej samo zaciągających się (danych) z istniejących rejestrów państwowych".
Streżyńska podkreśliła, że rewolucja cyfrowa nachodzi wielkimi krokami i mamy z nią do czynienia wszędzie. Dodała, że w Polsce zaczęła się ona stosunkowo późno, jednak w poniedziałek 24 kwietnia był "jej pierwszy przebłysk", kiedy ponad 1,2 mln ludzi zalogowało się na platformę obywatel.gov.pl, żeby skorzystać z możliwość sprawdzenia punktów karnych.
- Elementem tej rewolucji, niedocenionym jeszcze, będą dokumenty przez telefon - powiedziała szefowa resortu cyfryzacji. - Już dzisiaj możemy płacić telefonem, więc czemu byśmy nie mieli również tym telefonem posługiwać się dla (potwierdzenia) tożsamości - dodała.
Podkreśliła, że Ministerstwo Cyfryzacji nie będzie "kreowało żadnego przymusu" - jeżeli ktoś będzie chciał posługiwać się dowodem osobistym w formie "plastikowej", będzie miał taką możliwość. - Rolą administracji jest zapewnienie obsługi każdego obywatela, również takiego, który ma fantazję mieć dowód plastikowy do końca swoich dni - powiedziała.
Będzie jeszcze wygodniej
Streżyńska zapowiedziała, że w ministerstwie powstanie urząd ds. tożsamości, którego zadaniem będzie pilnowanie wiarygodności tożsamości cyfrowej.
Profil Zaufany (eG0) można założyć, rejestrując się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzając Punkt Potwierdzający z ważnym dokumentem tożsamości lub "z wykorzystaniem zewnętrznego dostawcy tożsamości".
Rzecznik MC Karol Manys niedawno mówił, że profil najłatwiej założyć, korzystając z usługi banków. Obecnie z takiej opcji mogą skorzystać klienci PKO BP, Inteligo (internetowe ramię PKO BP), ING, Millennium Bank oraz Envelo (platformy pocztowej). Zapewnił, że wkrótce usługę tę będą świadczyły także inne banki.
O tym, że zakres usług administracji publicznej dostępny przez internet ma się poszerzyć, pisaliśmy już w money.pl kilka dni temu. Wszystko za sprawą tzw."węzła krajowego".